Klasik Edebiyat Okumaları V: Sevda Hikayeleri

Bu okuma dizisinde Arap edebiyatıyla başlayıp Fars edebiyatıyla gelişen, Türk edebiyatıyla devam eden edebi gelenek ve birikimde ortaya konan eserler ile edebi türler ele alınmaya devam edecektir.

Klasik Edebiyat Okumaları V: Sevda Hikayeleri

Bu okuma dizisinde Arap edebiyatıyla başlayıp Fars edebiyatıyla gelişen, Türk edebiyatıyla devam eden edebi gelenek ve birikimde ortaya konan eserler ile edebi türler ele alınmaya devam edecektir. Belli bir konu ve edebi tür çerçevesi çizilerek okuma ve inceleme yapılan okuma programında sâkî-nâmeler ile başlanıp, şehr-engîzlerle devam edilmiş ve ardından sevda hikâyeleri dizisinde Leylâ ile Mecnûn hikâyeleri, Yûsuf ile Züleyhâ hikayeleri okunmuştur. Bu yıl da sevda hikâyelerine "sembolik hikâyelerle devam edilecektir. Program kapsamında bu edebiyat geleneği içerisinde telif edilmiş olan sevda/aşk öykülerinden seçilen örnek metinler karşılaştırmalı olarak okunacak ve incelenecektir.

Programa katılacakların klasik edebiyatın temel konularına vakıf olmaları ve Arapça, Farsça veya Osmanlı Türkçesi bilmeleri tercih sebebidir.

Haftalık periyotla toplam 10 oturumda yürütülecek okuma grubuna katılmak için web sitesindeki formu doldurarak başvuru yapmak, ayrıca 8 Şubat 2020 Cumartesi günü saat 16.00’de Z 207 Salonu’nda yapılacak olan mülakata katılmak gereklidir.

Okuma grubuna katılmak isteyenlerin 2 Şubat 2020 Pazar günü saat 18.00’e kadar web sitesindeki formu doldurarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuru için lütfen TIKLAYINIZ.

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2020 Pazar 16:00 Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 13:05
banner25
YORUM EKLE

banner26