Kilis'ten Safahat sesi geldi!

Kilis 7 Aralık üniversitesi öğrencileri, değerli hocalarıyla birlikte Safahat okudular..

Kilis'ten Safahat sesi geldi!

Mehmet Akif ErsoyTarih ve kader kardeştir belki de.  Tarihimizi okurken kaderimizi okuyoruz. Kaderimizi yaşadıkça tarihe doğru yürüdüğümüzü hissediyoruz. Bir de birbirine geçmiş bu iki halkayı şairin şiirinde okumak hayretimizi ve heyecanımızı artırır. İşte şair: Mehmet Akif.  İşte şiir: Safahat

“Sessiz yaşadım kim beni nereden bilecektir.” derken karamsarlıktan daha çok tevazuu hissettirir Akif. Yaşadıkları, yaşatıldıkları Mehmet Akif’i ziyadesiyle yormaktaydı fakat o ısrarla arifesinde olduğumuz güzel ve aydınlık günleri haber veriyordu. Belki geç, belki eksik, kırık, dökük, ıslak ama azimli ve ümitvar sesler yükselmekte göğe.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi öğrencileri de bu kervana katıldı ve “Bizim bir Akif’imiz var!” diyerek mütevazı bir etkinlik düzenledi. Zinde Gençlik ve Nüve Sinema öğrenci topluluklarının müştereken düzenlediği  “Safahat Okumaları”, Kilis Evi’nde gerçekleştirildi.

“Ey millet-i merhûme, sakın ye'se kapılma!”

Üç beş arkadaş otururuz banklara, çıkarız koridorlara ve  "İş bitti... Sebâtın sonu yoktur!" deme, yılma./ Ey millet-i merhûme, sakın ye'se kapılma.”  diyerek inletiriz ortalığı diye düşünürken kendimizi bir kalabalığın içinde bulduk. Fatihalar okundu, şiirler okundu, duygulu anlar yaşandı. Böyle bir hissi böyle bir coşkunluğu ne kadar da özlediğimizi anladık. Meğer tutulan dilimizin, kararan elimizin, solgun yüzümüzün derman u şifâsı, hatırasından bigâne olduğumuz ecdadımız imiş. Onlara vefa imiş. “Kimi dosta gider dosta bend olur / kimi nefse uyar kahrolur gider.”di elbette.  Bugün yaşadıklarımızdan aldığımız ipuçları, yolumuza ışık tutacak inşallah.Osman Türer

Akif’in hikâyesini okurken hep bir şeyler tanıdık geldi. Safahat’ın ecza dolabı olduğu bir kere daha ama daha canlı bir idrak ile fehmettik.

İlahiyatçı-yazar Prof. Dr. Osman Türer hocamızın da tatlı bir baskınına uğradık. Bize Safahat’tan beyitler okudular ve Safahat’ın aslından okunmasını tembihlediler. Eyvallah dedik.

Bülent Akyürek, Hakan Albayrak, Tarık Tufan, Semih Kaplanoğlu gibi isimleri Kilis’e çağırıp gönlümüzü hoş eden “ihtiyar” ağabeyimiz Mustafa Kemal Sağlam da aramızda idi ve bize Akif’i her andığında neden hüzünlendiğini anlattı. Biz de hüzünlendik. Ona da eyvallah dedik.

Safahat ve Akif’imizin tasvirini yaptığı güzel günler için dua ettik ve dağıldık.

 

 

 

Emrullah Çakır ve Hüseyin Çelik Kilis’ten bildirdiler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fethi
Fethi - 12 yıl Önce

Mehmet Akif mütevazı bir şahsiyet, Haya abidesi... Onu abartılı törenlerle bir geceliğine anmanın ruhaniyetine ızdırab vereceği aşikardır. Yazarlara, dava adamlarına (hele bu Akif ise) en büyük vefa onun izinde gitmek bıraktığı değerlere sahip çıkmaktır. Varsa telifatı okumaktır. Akif'in anılmaya değil anlanmaya ihtiyacı vardır. Onu anlamak iin onu okumak lazım... Değerli dostlarımın bu minvaldeki aktiviteleri taktire şayandır. Kendilerini tebrik ederim.

Bayram KOYUNCU
Bayram KOYUNCU - 12 yıl Önce

''Hani Asımın nesli diyordum ya.....''
ve asım olabilmek, gerçekten olunabilir mi bu devirde Asım diyorum bazen?
Evet Allah'a çok şükür görüyorum, Asım olunamaz belki ama karınca misali o yolda olabilmek için çabalayan Zinde Gençlerimiz var, gönlünüze, emeğinize sağlık...

hüseyin çelik
hüseyin çelik - 12 yıl Önce

samimi insanlara ihtiyacımız var azizim. hüseyin yağan abimiz yapalım dedi, yaptık elhamdülillah. artık iyi insanlar konuşsun.

hüseyin yağan
hüseyin yağan - 12 yıl Önce

Bizim gibi aciz insanları Mehmet Akif'i anmak düşmez. Bizde bu yolda olmak için birşeyler yapmaya çalıştık.

Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,

Günler şu heyûlâyı da, er geç silecektir.

Rahmetle anılmak... Ebediyet budur, amma,

Sessiz yaşadım, kim, beni nerden bilecektir?

Böylesi mütavazi insanı anmak safahatan birkaç satır okumak hepimiz borcudur.

banner36