Kazlıçeşme Sanat’ta ‘Hattat Mustafa Halim Özyazıcı’ sergisi

20. yüzyılın büyük Türk hattatı Mustafa Halim Özyazıcı, vefatının 57’nci yılında Kazlıçeşme Sanat’ta düzenlenen bir sergiyle anılıyor.

Kazlıçeşme Sanat’ta ‘Hattat Mustafa Halim Özyazıcı’ sergisi

Hat sanatının büyük üstatlarından Mustafa Halim Özyazıcı, Kazlıçeşme Sanat’ta düzenlenen bir sergi ile anılıyor. Vefatının 57’nci yılı nedeniyle düzenlenen “Hattat Mustafa Halim Özyazıcı Hayatı ve Sanatı” adlı sergide, Hattat Özyazıcı’nın kişisel eşyalarının yanı sıra hat çalışmaları; sülüs yazıları, celî sülüs cami kalıp çalışmaları, cami kubbe yazı kalıpları, taslak çalışmaları, sülüs ve nesih, ta’lik, dîvânî, rik’a, kûfî ve tuğra yazıları, mezar taşı çalışmaları yer alıyor. Sergide ayrıca sanatçının grafik çalışmaları; kaligrafi, tabela, afiş, reklam, plak zarfı, etiket, vinyeti tayyare piyangosu, hisse senedi ve poliçe, diploma, harita, kitap, logo, isim istifi ve mühür çalışmalarından örneklere de yer veriliyor.

8 Ekim 2021 Cuma günü açılacak olan ve Kuratörlüğünü Halûk Perk’in yaptığı “Hattat Mustafa Halim Özyazıcı Hayatı ve Sanatı Sergisi”, 31 Aralık 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

HATTAT MUSTAFA HALİM ÖZYAZICI KİMDİR?

20. yüzyılın büyük Türk hattatı Mustafa Halim Özyazıcı 14 Ocak 1898’de İstanbul’da doğar. Aksaray Husûsî Gülşen-i Maârif Rüşdiyesinde hat muallimi Hâmit Aytaç’tan rik‘a, sülüs, nesih ve divanî yazılarını başlangıç seviyelerinde meşk eder. Sanâyi-i Nefîse Mektebinde hâk ile resim şubelerinde eğitim alır. Bâbıâli’de açılan Medresetü’l-hattâtîn’de (1915) eğitimine devam eden Halim Efendi, Hasan Rızâ Efendi ve Kâmil Efendi’den (Akdik) sülüs, nesih ve rik‘a, Mehmet Hulûsi Efendi’den (Yazgan) ta‘lik, tuğrakeş İsmail Hakkı Bey’den (Altunbezer) celî sülüs ve tuğra, Ferid Bey’den divanî ve celî divanî, Said Bey’den rik‘a yazılarını meşk eder. Yeniköylü Nûri Bey ve Bahâeddin Efendi’den (Tokatlıoğlu) tezyinî motifler üzerine ders alır. Halim Efendi yazılarını meşk ederken küçük yazdıktan sonra büyüterek yazma metodunu değil, daha yazıya başlarken provasız doğrudan celî kalemle ve çok süratle meşk eder. Bu kabiliyet daha evvel Durmuşzâde Ahmed ve Yesârîzâde Mustafa İzzet efendilerle Mehmed Şefik Bey gibi kıymetli hattatlarda da görülür. Fakat Halim Efendi bu noktada daha başarılı kabul edilir. 30 Eylül 1964’te vefat eden Halim Efendi, Kozlu mezarlığına defnedilir.

YORUM EKLE

banner36