"Karagözüm İki Gözüm" sergisi uzatıldı

15 Eylül 2020 tarihinde Yapı Kredi Müzesi’nde açılan Karagözüm İki Gözüm Sergisi, 25 Nisan 2021’e kadar uzatıldı.

"Karagözüm İki Gözüm" sergisi uzatıldı

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın hazırladığı sergi, geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu’nun önemli temsilcilerinden Ragıp Tuğtekin’in Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonu’nda yer alan orijinal tasvirlerinin, karagöz sanatına hayat veren üstatların ve günümüz karagöz sanatçılarının tasvirlerinden oluşuyor.

Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat’ın birinci katında bulunan Yapı Kredi Müzesi, hazırladığı arkeoloji ve geleneksel sanat sergileri ve yayınlarla kültürel mirasımızın yaşatılması için çalışıyor. Önemli pek çok kültür sanat projesine ev sahipliği yapan Yapı Kredi, henüz tarihi eserleri ve kültür varlıklarını korumaya ilişkin yasaların olmadığı 1950'li yıllarda, hem korumak hem de çalışmaların gelişmesine imkan sağlamak amacıyla sikke, madalya, nişan, işleme, kumaş, tombak, tespih, saat, karagöz tasvirleri gibi çok çeşitli nümizmatik ve etnografik eseri bünyesinde bir araya getirdi.


Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonu’nda bulunan, Ragıp Tuğtekin’in 1930’lu yıllarda yaptığı 187 karagöz tasviri en son 2004 yılında Yıktın Perdeyi Eyledin Vîrân sergisinde gösterilmişti. Koleksiyonda yer alan tasvirler, 15 Eylül 2020’de küratörlüğünü Cengiz Özek’in, koordinatörlüğünü ise Nihat Tekdemir ve Elif Erdoğan’ın yaptığı Karagözüm İki Gözüm sergisiyle, bu sefer Ragıp Tuğtekin’in etkilendiği ve etkilediği sanatçıların işleriyle birlikte izleyiciyle buluştu.

Tasarımı Karşılaşmalar ekibine ait sergide Yapı Kredi Müzesi Karagöz koleksiyonuyla beraber; Cengiz Özek, Murat Huten, Uğur Göktaş, Aziz Murat Aslan gibi 20’den fazla günümüz karagöz sanatçısının yaptığı 350 tasvir, dünya gölge tiyatrosu içerisinde karagöz oyunlarının yeri, dünyada karagöz oyunlarının nerelerde oynatıldığı, gerçeküstü figürlerin ve halk efsanelerinin karagöz tasvirlerine yansımaları, günümüz karagöz sanatçıları gibi tematik başlıklar altında ele alınıyor.

Yapı Kredi Yayınları tarafından İngilizce ve Türkçe basılan bir sergi kitabı da bulunan serginin üç boyutlu sanal turuna Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE

banner36