KAİHL yaz etkinlikleri başlıyor

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi yaz etkinlikleri, 26 Mayıs Pazartesi günü zengin kültür-sanat faaliyetleriyle başlıyor.

KAİHL yaz etkinlikleri başlıyor

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, ders yoğunluğunun azaldığı, sınavların sona erdiği tatil öncesi günleri dönem sonu faaliyetleriyle değerlendiriyor. Kış veya Yaz Etkinlikleri olarak isimlendiren proje öğrenciler için farklı öğrenme alanları oluşturuyor. Ülkemizde sınavların bitmesiyle karneye kadar olan zaman dilimini öğrenciler devamsızlık yaparak okul dışı mekânlarda değerlendirirken Türkiye’nin her bölgesinden öğrencisi bulunan ve yatılı olma özelliği taşıyan Kartal AİHL’de öğrenciler okul mekânlarını daha farklı dolduruyorlar.

Dönem sonu etkinlik programı “Tasvir ve Tasavvur arasında Doğu: Orientalist Art” adlı sergi açılışıyla başlıyor. Kampüs içerisinde okul müzesi ve çağdaş sergileme mekânı olarak geçtiğimiz yıl açılışı yapılan “GALERİKARTAL” bu yıl dördüncü sergisine ev sahipliği yapacak. Ferraris, Zonaro, Gérôme, Lewis, Deutsch, Ernst gibi ressamların eserlerinin seçilmiş baskılarından oluşan sergi, oryantalist ressamların doğu tasvirlerini konu alıyor. Sergi batılı ressamların resmetme tekniği açısından güçlü renkçiliklerini ve üslup özellikleri açısından ise fotorealist çizgiye varan gerçekçi yaklaşımlarını doğu imajı zemininde ortaya koyuyor. Sergi, ressam Numan Küçük’ün açılış konuşmasının ardından öğrencilerle buluşuyor.

Yaz etkinliklerinin ilk gününe damga vuran en özel program ise Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitimlerine devam ederken hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin icazet merasiminin yapılacak olması. Sadece sınavla öğrenci aldığı için hafız öğrencinin gelemediği okul, Anadolu İmam Hatip müfredatıyla birlikte Hafızlık Kulübü çatısı altında eğitim veriyor. Bu zorlu eğitim her gün sabah namazı sonrası başlıyor ve yarıyıl tatili ve yaz tatillerinde şehir dışı ve ülke dışı mekânlarda yoğun kamp programlarıyla devam ediyor. Düzenlenecek olan merasimde bu yılın hafızları Mustafa Bektaş, Abdülhamit Şeker, Hacer Katkıcı ve Zehra Gülsüm Yılmaz hafızlık icazetlerini alacaklar.

Etkinlik takvimi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’nun “Bir Bilim Adamının Perspektifiyle Geçmişten Geleceğe Bilim ve Teknoloji” başlıklı konferansıyla devam ediyor. Bu başlangıcı Hilmi Yavuz, Münir Arıkan ve Prof. Dr. Mustafa Ağırman’ın vereceği konferanslar takip edecek. Kariyer buluşmaları kapsamında “Uluslararası İlişkiler” başlığında okul mezunları Doç. Dr. Mesut Özcan, Yrd. Doç. Dr. M. Akif Kayapınar ve Ahmet Fevzi Çalışkan’ın alana dair değerlendirmeleri yer alacak. Ayrıca İbrahim Sadri ile şiire dair ve AA savaş muhabiri Samet Doğan ile yapılacak olan savaş ve gazetecilik konulu söyleşiler öğrencilerle buluşuyor.

2014 Etkinlik takvimi KAİHL’de dolu dolu geçecek. Yeryüzü Doktorları ve İtibar Dergisi etkinliklerin en değerli misafirlerinden olacak. Vefa Günleri projesinin on üçüncüsünde Mustafa Arslanoğlu yaşarken anılacak. “Erdem Okulu” projemiz kapsamında bir dizi sene sonu programı düzenlenirken “Cevher Okumaları” çalışması ise bir öğrenci sempozyumu ile etkinlik finalini gerçekleştiriliyor.

Bu öğretim yılında hazırlık+4 yıl eğitime başlayan okul İngilizce ve Arapçanın ele alındığı yarışmalar, münazaralar ve etkinliklerle öğrencilerine yabancı dillerini kullanacakları alanlar oluşturuyor.

Son olarak Boğaz turu, fidan dikme şenliği, piknik, hadis yarışması finali, bilim şenliği, mezuniyet programı, öğrencilerin sahneleyeceği “Otobüs” adlı tiyatro ve yazlık sinema gösterimi yaz etkinlikleri kapsamında düzenlenecek faaliyetler arasında.

Etkinliklerin planlanmasından uygulanmasına her aşamasında “Kartal Meclis” diye isimlendirilen Öğrenci Meclisi aktif olarak yer alıyor. Öğrencileri arasında “Harika İşler Şatosu” olarak nitelendirilen Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi gerçekleştirdiği bilgi şöleni ve kültür-sanat etkinlikleriyle 2013-2014 öğretim yılını da güzel bir organizasyonla neticelendiriyor.

 

YORUM EKLE