İstanbul Tiyatro Festivali dünya tiyatrosunun yükselen yıldızlarını ağırlayacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen "26. İstanbul Tiyatro Festivali", 25 Ekim'de perdelerini açacak.

İstanbul Tiyatro Festivali dünya tiyatrosunun yükselen yıldızlarını ağırlayacak

İKSV'den yapılan açıklamaya göre festival, tiyatro sahnesinde yeni keşifler arayan izleyicilerin ilgisini çekecek iki uluslararası oyunu konuk edecek.

Kalıpları yıkan, kışkırtıcı ve düşündürücü eseriyle Birleşik Krallık sahnesinin önemli yönetmenlerden Ben Duke'un "Juliet ve Romeo" oyunu ile eleştirmenler tarafından Avrupa tiyatrosunun geleceğine yön verecek isimler arasında sayılan Euripides Laskaridis'in "Titanlar" eserleri ilk kez İstanbul'da izleyiciyle buluşacak.

Ölmeyip 40'lı yaşlarına ulaşmış ünlü aşıkların, dillere destan aşkını gündelik hayatın ağlarında çırpınırken gösterileceği "Juliet ve Romeo" eseri, 3-4 Kasım'da Maximum UNIQ Hall'da izlenebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen yönetmen Ben Duke, hikayenin geçtiği sırada Juliet ve Romeo'nun yaklaşık 25 yıllık evli olduğunu belirterek, "İlişkilerinde bir kriz içindeler. Esas olarak birbirlerini hala seviyorlar ama birbirlerinin ölmüş olmasını diledikleri anlar da olmuyor değil. Gençlik aşklarının ateşi sönmüş olsa da anısı peşlerini bırakmıyor. Kültürümüzde ilişkiler hakkında pek dürüst değiliz ve hikayelerimizin çoğu ilişkilerin nasıl sürdüğünden ziyade nasıl başladığına odaklanıyor. Benim de hareket noktam buydu." değerlendirmesinde bulundu.

Titanlar, 23-24 Kasım'da sahnelenecek

Zorlu PSM'de 23-24 Kasım'da sahnelenecek "Titanlar" ise insanların yaptıklarıı niye yaptığını, gerçekte neye ihtiyacı olduğunu ve ne istediğini tartışmaya açıyor:

Euripides Laskaridis'in oyunla ilgili şu sözlerine açıklamada yer verildi:

"Ben kendimce varoluşumuzu çok komik buluyorum. Kırılganlığımız, yalnızlığımız, gerçeklerle başa çıkmaktaki beceriksizliğimiz bence bir yanıyla yürekler acısı. Diğer yandan, olaydan soyutlanıp uzaktan baktığımda kendimi zorluklarla boğuşurken çok büyük olduğunu sandığım bir şeyden dolayı üzülür veya kızarken görüyorum. Oysa günün sonunda bu evrende o kadar küçüğüz ki, o kadar küçük bir zaman dilimini kaplıyoruz ki bu inanılmaz komik. Kendi kendimize şunu diyemiyoruz: Sakin ol, çok yakında hepsi bitecek, hepimiz öleceğiz."

Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş'ın sponsorluğunda düzenlenen festivalde, yerli ve uluslararası 24 tiyatro, performans ve dans gösterisi izlenebilecek.

Küratörlüğünü Işıl Kasapoğlu'nun üstlendiği festival 26 Kasım'da sona erecek.

Festival programına, tiyatro.iksv.org/tr/program adresinden ulaşılabilir.

Yayın Tarihi: 11 Ekim 2022 Salı 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36