İstanbul Filarmoni Derneği-Klasik Müzik Festivali

Moda’nın merkezinde bulunan ve mimari açıdan benzersiz bir yapı olan All Saints Kilisesi’nde mistik bir atmosfer içinde gerçekleşen İstanbul Filarmoni Derneği Klasik Müzik Festivali bu hafta Türkiye’nin önde giden klasik müzik yıldızlarını ağırlıyor.

İstanbul Filarmoni Derneği-Klasik Müzik Festivali

Müzikseverler festivale yoğun ilgi gösterdi, öyle ki festivaldeki konser biletlerin satışı günler öncesinden tükendi.  İFD Başkanı Atilla Tuna festival biletlerinin tamamının tükendiğinin sorulması üzerine şunları söyledi: “Deprem felaketi tüm ülkemizi derinden sarstı, hepimiz çok üzüldük. Kayıplarımız oldu. Ülke olarak yaşadığımız toplumsal travmanın aşılmasında müziğin iyileştirici gücüne ihtiyacı vardır. Bu festival bu yaralarımızın sarılmasında katkı sağladıysa amacımıza ulaşmış sayılırız”.

1  – 5 Mart tarihleri arasında gerçekleşen festival programında neler mi var? İşte festivalin tüm ayrınıtları:

1 Mart Çarşamba akşamı saat 20.00’de genç keman sanatçımız Naz İrem Türkmen ve piyanist Arya Su Gülenç sahneyi paylaşacaklar. Konserde Grieg, Sarasate, Manav, Schumann, Saygun, Bruch ve Kreisler’in eserleri seslendirilecek.

2 Mart Perşembe akşamı saat 20.00’de keman virtüözü Oleksandr Samoylenko’ya (Ukrayna) Tutu Aydınoğlu piyanoda eşlik edecek. Konserde Cesar Franck’ın “Keman Sonat”ı, Massenet’in Thais Operası’ndan “Meditation”, Saint Saens’tan Havanaise, Tchaikovsky’den “Melody” ve Sarasate’in “Zigeunerweisen” (Çingene Havaları) adlı eserler seslendirilecek.

 

Festival beşinci günü (4 Mart Cumartesi)  üç ayrı konserle devam edecek: Saat 14.00’te sahne alacak Kaan Bıyıkoğlu & Batu Şallıel: Reimagining the Classic”   sanatçılar kendi bestelerinin yanı sıra Brahms, Bartok, Puccini, ve Ravel’in eserleri üzerine yaptıkları, yer yer doğaçlamalara da yer veren, modern caz stilindeki özgün düzenlemelerini icra edecekler.

Aynı gün (Cumartesi) saat 17.00’de İstanbul Filarmoni Derneği bünyesinde yeni kurulan ve derneğin kurucusu Cemal Reşit Rey’in ismini taşıyan “Rey Ensemble” konseri günün ikinci etkinliği olacak. Soprano Ezgi Ünal Mezzo Soprano İrem Büşra Bayır, Tenor Volkan Çelik ve Bas Bariton Cihan Ayhan’ın sahne alacağı konserde Paolo Villa (İtalya) piyanoyla eşlik edecek. Operalardan ve oratoryolardan aryaların seslendirileceği program Rey Ensemble’in “Gala Konseri”dir.

Cumartesi akşamı 20.00’de “Barok Saraylarda Kastratlar” temalı konserde Kontratenör Kaan Buldular’a piyanoda Paolo Villa eşlik edecek. Programda barok dönemin ikonik bestecileri Vivaldi, Handel, Purcell ve Hasse’nin kastratolar için bestelenmiş eserleri seslendirilecek.

Festivalin son günü olan 5 Mart Pazar günü iki konser gerçekleşecek:

Saat 13.00’de Duo Lamente topluluğunun konseri yer alıyor. Topluluk kontratenor Kaan Buldular ve lavtacı Hande Cangökçe’den oluşuyor. Konserde Avrupa Barok dönem bestecileri Dubuisson, Caldara, Lambert’in eserlerinin yanı sıra Tanburi Mustafa Çavuş ve 3.Murad gibi Osmanlı dönemi bestecilerinin eserlerine de yer verilecek.

Saat 15.00’te gerçekleşecek festivalin kapanış konserinde İstanbul Filarmoni Derneği bünyesinde yeni kurulan İFD Quartet sahne alacak. Oleksandr Samoylenko(1 Keman), Yonca Sülün (2 Keman), Filip Kowalski (Viyola) ve Rahşan Apay’dan (Cello) oluşan topluluğun konser programı şu eserlerden oluşuyor: Jozeph Haydn’ın Quartet Op 76 No2. ; Pietro Mascagni "Cavaleria Rustikana"dan “Intermezzo”;  Giacomo Puccini, Crisantemi; Lyudvig  Van Beethoven, Quartet Op 18 No 4; Pyotr Tchaikovsky, Trepak Op71; İsaak Albeniz Suite  Espanola Op 47 ve Asturias, Leyenda.

İstanbul Filarmoni Derneği “Klasik Müzik Festivali”ne Hoş Geldiniz!

Festival Sponsorları

Siteplus, Areks, Antonina Turizm, Fırdavat ve Dr.Adnan Gürcan (Medikal Estetik Hekimi).

Medya sponsoru

Radyo Voyage

PROGRAM:

1 Mart 2023, Çarşamba

20.00: Naz İrem Türkmen (Keman), Arya Su Gülenç (piyano): Keman ve piyano ile Kış Esintileri

 

2 Mart 2023, Perşembe

20.00: Oleksandr Samoylenko (Keman), Tutu Aydınoğlu (Piyano): Romantik Ezgiler

 

4 Mart 2023, Cumartesi

14.00: Kaan Bıyıkoğlu & Batu Şallıel: Reimagining the Classic”  

17.00: Rey Ensemble, Gala Konseri

20.00: Kaan Buldular (kontrtenor) / Paolo Villa (piyano): Barok Saraylarda Kastratlar

 

5 Mart 2023, Pazar

13.00: Duo Lamente (Kaan Buldular (kontrtenor), Hande Cangökçe (lavta)– Barok Saraylardan Ezgiler  

15.00: İFD Quartet- FESTİVAL KAPANIŞ KONSERİ

YORUM EKLE

banner36