banner17

İslam Ahlak Düşüncesi Projesi tanıtım toplantısı

İslam Ahlak Düşüncesi projesinin serüveni ve hasılasının paylaşılacağı tanıtım toplantısı 4 Mart Cumartesi günü gerçekleştilecek.

İslam Ahlak Düşüncesi Projesi tanıtım toplantısı

2013 yılından beri İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği ve İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından ortaklaşa sürdürülen İslam Ahlâk Düşüncesi Projesi (İAD) ile ahlâk düşüncesinin kilometre taşları olan eserler ve müellifleri hakkında onlarca konferans, seminer, çalıştay ve yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Onlarca eser yayımlandı.

İLKE Derneği ve İLEM'in dört yıldır sürdürdüğü projenin serüveni ve hasılasının paylaşılacağı tanıtım toplantısı 4 Mart 2017 Cumartesi günü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii Kültür Merkezi'nde yapılacak. Saat 17:00'da başlayacak programda, projenin tanıtımı yapılacak ve proje boyunca ortaya çıkan yayınlar ve etkinlikleri anlatan bir de sergi düzenlenecek.

Pek çok farklı bileşenden oluşan İslam Ahlâk Düşüncesi Projesi (İAD)'nin temel amacı, ahlâk alanında telif edilmiş çalışmaların belli bir sistem dahilinde ortaya konularak nitelikli ilmi çalışmalar yapılmasına imkân sağlanması ve bu süreçte ahlâk çalışan araştırmacıların yetişmesinin temin edilmesidir. Bu bağlamda, proje çerçevesinde 4 yılda tercüme, tahkik ve telif eserler başta olmak üzere onlarca eser yayımlandı.

8-20. yüzyıllar arasındaki tüm ahlâk eserleri 26 ayrı kategoride kataloglandı

Projenin önemli çıktılarından biri de 26 ayrı kategoriye ayrılmış yazma ve basma ahlâk eserlerinin kataloglanarak dijital ortama aktarılmasıdır. Kitaplara ve yazarlarına dair detaylı içerik bilgilerinin yer aldığı katalog, eserlerin yazma nüshalarına erişimi sağladığı için araştırmacılara büyük kolaylık sunuyor. Veri tabanına yüklenen şimdilik 350 müellife ait 550'yi aşan eser ile araştırmacıların İslam ahlâk düşüncesi alanında yeni ve özgün çalışmalar yapılmasına öncülük edilmesi hedeflenmekte.

Katalogta 1200 yıllık birikim 26 ayrı kategoriye ayrıldı. 348 müellife ait 543 eserin açıklamalı bibliyografyası yayımlandı. http://iadkatalog.ilke.org.tr/ uzantılı adreste eserlerin tamamı dijital ortama aktarıldı.

Projeye dair sayısal veriler

Projede bugüne kadar; 17 konferans, 18 yuvarlak masa toplantısı, 5 çalıştay, 3 ayrı ders serisi, farklı kategorilerde 17 ayrı eser, 348 müellife ait 543 yazma ve basma ahlâk eserinin açıklamalı bibliyografyası hazırlandı ve toplamda 60 araştırmacı projede çalışmalarıyla kendine yer buldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 11:23
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20