İran 13. Uluslararası Belgesel Film Festivali Cinema Vérité sona erdi

İran Belgesel ve Deneysel Film Merkezi’nin düzenlediği İran 13. Uluslararası Belegesel Sinema FEstivali Cinema Verite’nin kapanış töreninde, İran Sinema Başkanı Hosein Muntezari, Festival Yöneticisi Muhammed Hamidi Moghadam, jüri üyeleri ile İran’dan ve dünyadan sinema yönetmenleri hazır bulundu.

İran 13. Uluslararası Belgesel Film Festivali Cinema Vérité sona erdi

Dün sona eren festivalin filmleri ise Isfahan, Tebriz, Loristan, Zanjan, Buşehr gibi İran’ın birbirinden farklı kentlerinde birinciliğe yarıştı. Genç sinemacılara şans verme bakış açısıyla yola çıkan festivalde çevre, sosyal, savaş, etnik, dini, tarihi ve siyasi alanlar başta olmak üzere değişik türlerde filmler gösterildi.

16 Aralık’ta Tahran Vahdat Hall’de gerçekleşen törende festivalin kazananları açıklandı. Almanya ve Amerika adına Andrea Horman’ın yönettiği “Ringside” uzun metrajlı dalda birinciliği alırken, bu bölümdeki jüri üyelerinin İran’dan Mehrdad Oskoei, Belçika’dan Zlatina Rousseva ve Polonya’dan Karol Piekarczyk olduğu belirtildi.

Orta metrajlı film kategorisinde  “Breathless Animals” ile Amerikalı yapımcı Lei Lei birinciliği göğüslerken en iyi kısa film dalında İranlı yönetmen Jafar Najafi, Ashow adlı çalışmasıyla birinciliği elde etti.

Milli kategoride büyük ödül ise “Adour” adlı filmiyle Mohammad Sadegh Esmaeili’ye gitti.

Aynı kategoride uzun metrajlı belgesel ödülü “Eclipse” çalışmasıyla Mohsen Ostad Ali, orta metrajlı dalda ise “Bullet Rain” belgeseli ve yönetmeni Morteza Payeshenas’e verildi. En iyi kısa film dalında ise  Waterfall directed by Ali Shahabi Nezhad Spoon ile Jalal Veisi birinciliği kazandı. Özel ödülün sahibi Farzad Khoshdast’ın “The Thin Red Lin” belgeseli oldu.

Yayın Tarihi: 18 Aralık 2019 Çarşamba 14:00
banner25
YORUM EKLE

banner26