İnsan ve İrfan Vakfı ile Yaşayan Değerlerimiz Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’nde!

İnsan ve İrfan Vakfı, 8-16 Ekim 2022 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında; Diyarbakır Ulu Camii’de icrâ edeceği 14 farklı içeriğe sahip 40’ın üzerinde etkinlikle katılımcılarıyla bir araya gelecek.

İnsan ve İrfan Vakfı ile Yaşayan Değerlerimiz Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’nde!

Diyarbakır’ın kültürel mirasını taçlandırmak üzere hayata geçen Sur Kültür Yolu Festivali, 8-16 Ekim tarihleri arasında 2000’den fazla sanatçı ve 1500 etkinlikle bölgenin kültür sanat zenginliği Diyarbakır’dan dünyaya taşınacak. Dengbejlerden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na, Türkçe, Kürtçe, Ermenice şarkılardan eyvan gecelerine tüm değerler tek bir festivalde buluşacak.

Türkçe, Kürtçe ve Arapça Etkinlikler Yer Alıyor!

Festival sürecinde 9 gün boyunca Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel birikimine; etnik zenginliğine mutabık olacak şekilde Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak icrâ edilecek etkinlikler planlanmış ve böylelikle farklı etnik kimliklere hitap eden aktivitelerle gerek sanat gerekse manevî sahada kadîm geleneğimizin daha yakından tanıtılması amaçlanmıştır.

 Sur Kültür Yolu’nun Mânevî Duraklarından Biri Diyarbakır Ulu Camii

Kentsel tarihin gelişimini tüm evreleriyle simgeleyen çeşitli anıtsal yapıları ve buraya egemen olmuş büyük uygarlıkların bıraktıkları değerleri günümüzde yansıtan kültürel kimliğiyle; yalnız Türkiye’nin değil, tüm dünyanın da en önemli kentlerinden biri olan Diyarbakır’da düzenlenen Sur Kültür Yolu Festivali’nin mânevî duraklarından biri Diyarbakır Ulu Camii.

İnsan ve İrfan Vakfı’nın 8-16 Ekim tarihleri arasında Ulu Camii Gönül Buluşmaları kapsamında icrâ edeceği etkinlikler arasında; Zeki al-Asali ile Kur’an-ı Kerim Tilâveti, Türkçe, Kürtçe ve Arapça olmak üzere üç dilde Mevlid-i Şerif Okumaları, Temcid, İlâhi Meşki, Devrân-ı Şerif, Şifâ-i Şerif Dersleri, İstanbul Tasavvuf İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu Postnişini M. Fatih Çıtlak ile İmam Şâfi Divan Okumaları gibi pek çok programın yanı sıra Ubeydullah Sezikli ve Mehmet Emin Karataş ile Müezzinlik Atölyesi ve Ezan - Salâ Okuma Atölyeleri de yer alıyor.

Arapça Mevlid-i Şerif’in Zeki al-Asali ; Kürtçe Mevlid-i Şerif’in  Ömer Yakut ve Mustafa Şeker, Türkçe Mevlid-i Şerif’in ise Mehmet Emin Karataş tarafından icrâ etmesi planlanıyor.

Ayrıca Festival boyunca çeşitli vakitlerde; Besmele Cemiyeti, Bebeğe İsim Verme Merasimi ve Nikâh Cemiyeti ile Ulu Camii önünde İnsan ve İrfan Vakfı Mûsikî Topluluğu tarafından Mûsıkî Meşki icrâları da planlanıyor.

Farklı Etnik Kimliklere Hitap Ediyor!

Mûkim olan halkın etnik kimlik, mezhep ve meşrep çeşitliliği göze önüne alınarak tasarlanan; medeniyetimizin zenginliğinin sahneleneceği etkinliklerin Anadolu irfanının yeniden yeşertilmesine katkı mahiyetinde değer sağlaması hedefleniyor.

KONU: İNSAN VE İRFAN VAKFI / DİYARBAKIR SUR KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ ULU CAMİİ ETKİNLİKLERİ

TARİH: 8 – 16 Ekim 2022

SAAT: 12:30 – 18:50

YER: Cami Kebir, Pirinçler Sk. No: 1, 21300 Sur/Diyarbakır

Yayın Tarihi: 10 Ekim 2022 Pazartesi 13:00 Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2022, 14:03
YORUM EKLE

banner19

banner36