İnsan ve İrfan Vakfı ile Yaşayan Değerlerimiz Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde!

İnsan ve İrfan Vakfı, 01-23 Ekim 2022 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üçüncüsü düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında; Galata Mevlevîhânesi’nde düzenleyeceği 18 farklı içeriğe sahip 61 programla katılımcılarıyla bir araya gelecek.

İnsan ve İrfan Vakfı ile Yaşayan Değerlerimiz Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde!

Atatürk Kültür Merkezi'nden başlayarak Galataport'a uzanan 51 farklı noktada 6000’in üzerinde sanatçının; konserler, tiyatro oyunları, söyleşiler, sergiler ve atölyeler kapsamında sanatseverler ile buluşacağı bu görkemli festivalin bir durağı da Galata Mevlevîhânesi.

Sözlü ve Somut Olmayan Mîrasımız Galata Mevlevîhânesi’nde İcrâ Edilecek

İstanbul'un en kıdemli Mevlevîhânesi olma özelliğini taşıyan bu kadim mekânda İnsan ve İrfan Vakfının İstanbul Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu ile festival süresince icrâ edeceği programlar arasında; geleneğimizin izlerini taşıyan, manevî ve beşerî ritüellerin muazzam bir harmanla yoğrulduğu etkinlikler yer alacak.

Unesco tarafından İnsanlığın Sözlü ve Somut olmayan Kültürel Mirâs listesinde bir Başyapıt olarak ilân edilen Semâ Âyîni başta olmak üzere, Devran-ı Şerif, Âsitâne Meşkleri ve Semâh geleneklerimiz aslına uygun şekilde Galata Mevlevîhanesi’nde icra edilecek.

 5 Branşta Atölyeler

Bunların yanı sıra Festival süresince Hüsn-i Hat, Ebru, Tesbih, Semâ ve Minyatür olmak üzere 5 branşta düzenlenecek atölyeler, ilgililerini ağırlamaya devam edecek ve böylelikle ziyaretçiler yapmış oldukları deneyimlemelerle kendilerini bu etkinliklerin birer parçası gibi hissedecekler.

Kültürel Mirâs Etkinliklerinin İnanç Turizmine Katkısı

Düşünce ve öğretileriyle asırlardır sevgi, birlik, beraberlik ve barış öğütleyen Mevlâna Celaleddîn Rûmî ve Hacı Bektaş Veli Hazretleri’nin rıhletlerinin sene-i devriyelerine kayıtsız kalmayan UNESCO tarafından özel etkinliklerle yâd edilen ve Anadolu Erenlerimizin başında gelen büyüklerimizi; Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Galata Mevlevîhânesi’nde anıyor olmanın Mekke- Medine ve Kudüs’ten sonra kültür ve inanç turizminin merkezi kabul edilen İstanbul için farkındalık oluşturacağı şüphesiz.

Galata Mevlevihanesi, tarihi öneme haiz oluşu ve ulaşımı kolay bir noktada bulunmasının yanı sıra ülkemizin Unesco tarafından Somut Olmayan Miras Listesine alınan Mevlevî Semâ Törenleri, Geleneksel Sohbet Toplantıları ( Âsitane Meşkleri), Âlevî- Bektâşi Semâhı ve Ebru Sanatı gibi etkinliklerin icrasına ev sahipliği yaparak festival süresince yerli ve yabancı pek çok turisti misafir edecek.

 Her Yaşa Hitap Ediyor

İnsan ve İrfan Vakfı, çocuklar ve gençler olmak üzere her yaş grubuna hitap eden 18 ayrı aktivite ile gerek sanat alanında gerekse manevî sahada kadîm geleneğimizin daha yakından tanıtılması için gerekli gayreti sarf etmeyi amaçlıyor.

KONU: İNSAN VE İRFAN VAKFI / BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ GALATA MEVLEVÎHÂNESİ ETKİNLİKLERİ

TARİH: 01 – 23 Ekim 2022

SAAT: 14:00 – 20:00

YER: GALATA MEVLEVÎHÂNESİ MÜZESİ (Şahkulu, Galip Dede Cd. No:15, 34420 Beyoğlu/İstanbul)

Yayın Tarihi: 29 Eylül 2022 Perşembe 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36