İlhan Kurt: Şiir Birlikte Yaşanır, Yalnız Yazılır & Lütfi Bergen Edebiyat Sohbetleri'ne konuk olacak

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Youtube kanalından canlı yayınlanan “Edebiyat Sohbetleri”ne şair yazar İlhan Kurt konuk oldu. Aykut Nasip Kelebek, Yunus Emre Özsaray ve Zafer Acar’ın sorularını cevaplayan Kurt, “Anadolu’nun mana dünyasını romanlarıma taşımak, o topraklarda yetişmiş olmamın bir borcudur” dedi.

İlhan Kurt: Şiir Birlikte Yaşanır, Yalnız Yazılır & Lütfi Bergen Edebiyat Sohbetleri'ne konuk olacak

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Youtube kanalında, her hafta cumartesi günü çevrimiçi gerçekleşen kültür sanat ve edebiyat söyleşilerine şair yazar Dil ve Edebiyat Dergisi Yayın Kurulu Üyesi İlhan Kurt konuk oldu. Olağan Şiir Genel Yayın Yönetmeni Aykut Nasip KelebekOlağan Hikâye dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yunus Emre Özsaray ve Dil ve Edebiyat dergisi Yayın Yönetmeni Zafer Acar’ın sunumuyla geçtiğimiz cumartesi gerçekleşen sohbetin başlığı “Şiirde Anlam Romanda Zaman”dı. Şiire ve romana dair yaklaşımlarından söz eden Kurt, iki türe dair farklar üzerinde durdu.  

 

ŞİİR MANANIN KENDİSİDİR

Gençlik dönemlerinden itibaren şiir yazdığını anlatan İlhan Kurt, modern şiirin taşıyıcısı olan dergilerle daha geç tanıştığını, İstanbul’a gelişinin ardından şiir yönüyle zengin sahalarla tanıştığını ve Dil ve Edebiyat dergisiyle bağının da bu şekilde kurulduğunu belirtti. Her derginin bir muhite açıldığını dile getiren Kurt, gençlerin dergilerle bir an önce tanışmaları tavsiyesinde bulunarak şunları söyledi:

“İnsan yalnız başına üretkenliği tükenebilen bir varlık. Çevresiyle ve onlarla gelişen etkileşimlerle varlık gösterebilir. Şiir birlikte yaşanır, yalnız yazılır. Toplum içinde yaşamayı beceremeyenler şiiri de başaramaz. Şairin kaynağı insan, toplum, doğa, düşünce, felsefeyse kendini toplumdan soyutlayamaz. Şair sadece kendisinin sesi değildir, başka insanların başka duygularının da sesidir. Şiirde anlam üzerine çok kafa yorulmuştur. Ahmet Haşim, Yahya Kemal ve Sezai Karakoç’a baktığımızda her biri farklı yönüyle değerlendirmiştir. Dünyadaki akımlara baktığınızda, hiçliğe sürüklenenlerde bile anlamsız bir şiir olduğunu düşünmüyorum. Okur, şiirin bütününde bir mana keşfedebiliyorsa o şiirde derin bir mana var demektir. Diğer taraftan şiirde mana aramak gereksizdir. Şiir mananın kendisidir. Şair değildir şiirde kendisini bulması gereken; okurdur. Okumaya ve tonlamaya göre bile şirin manası değişebilir. İkinci yeniciler şiirde anlamı ötelemişlerdir. Şairin testisinde ne varsa dışarıya sızan odur. İnancınız, dünya görüşünüz neyse şiirinize o yansır. Şair doğrudan bunu yapmak istemese de şiirin içinde bir mesaj vardır.”

Tarihî roman yazma serüveni hakkında konuşan İlhan Kurt, roman yazmaya yine erken yaşlarda başladığını, tarihî roman tercihinin ise hasletlerinden ve duygu dünyasından kaynaklandığını ifade etti ve şunları söyledi:

“Romanda bir düşünce olması gerektiğini savunanlardanım. Tarık Buğra’nın yaptığı gibi merkeze bir düşünceyi oturtuyorum. Romanda düşüncelerimi açık söylüyorum. Farklı görüşlerin karşıtlıklarını da ortaya koyarak bu çarpışmayı romanda anlam genişliği kazandıracak şekilde yerleştirmeye çalışıyorum. Anadolu’nun mana dünyasını romanlarıma taşımak, o topraklarda yetişmiş olmamın bir borcudur. Kültür ve edebiyat siyasetten daha güçlü.”

İLHAN KURT KİMDİR?

Erzincan’ın Refahiye ilçesinin Topağaç Köyü’nde dünyaya geldi. Lisans da dâhil eğitim-öğretimini İstanbul’da tamamladı.   2011 yılında “Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Alanında” Yüksek Lisansını tamamladı. Muş ve Rize’de yaptığı öğretmenliğin ardından eğitim yöneticiliği görevlerinde bulundu. Halen İstanbul’da milli eğitim şube müdürü olarak görev yapmaktadır.

Şiirleri Töre, Yedi İklim, Dil ve Edebiyat ve Türk Edebiyatı, Olağan Şiir dergilerinde; deneme ve makaleleri Dil ve Edebiyat, Hüma ve Anadolu Gençlik dergilerinde yayımlandı.   Yazar, dergicilik alanındaki çalışmalarını ise Dil ve Edebiyat Dergisinin yayın kurulu üyesi olarak sürdürmektedir.

  

Eserleri: Araf (Şiir), Ayasofya’nın Gözyaşları (Roman), Dukas/Mekir (Hikâye), Kül ve Köz (anlatı/şiir), Karınca Nefesi (siyer/hikâye), YİRMİBİR (Roman).

LÜTFİ BERGEN EDEBİYAT SOHBETLERİNE KONUK OLACAK

 

Yazar Lütfi Bergen, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Youtube kanalından canlı yayınlanan Edebiyat Sohbetleri’nde TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş’ın konuğu oluyor. Develi’nin Yunus Emre’yi anlatacağı “Farabi ve Tanpınar’da Şehir” başlıklı program, 22 Mayıs Cumartesi saat 21.00’de başlayacak.

 

Tarih: 22 Mayıs 2021 Cumartesi

Saat: 21.00

Yer: Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Youtube Kanalı (Canlı)

Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2021 Cumartesi 14:30
YORUM EKLE

banner19

banner36