İLEM'den İstanbul ve Mûsikî ile kapanış

2 Mayıs Cumartesi günü Yalçın Çetinkaya İLEM Eğitim Programı 2014-2015 Kapanış Konferansı’nda “İstanbul ve Mûsikî” konusunu ele alacak.

İLEM'den İstanbul ve Mûsikî ile kapanış

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), ilim anlayışını İslam Medeniyetinin köklerinden hareketle yeniden yorumlayarak, yeni bir hayat nizamı için gerekli bilgi ve birikimi oluşturmayı hedeflemektedir. Bu gaye ile uzun yıllardır sürdürülen İLEM Eğitim Programı 13. dönem mezunlarını veriyor.

Yalçın Çetinkaya İLEM Eğitim Programı 2014-2015 Kapanış Konferansı’nda “İstanbul ve Mûsikî” konusunu ele alacak. Konferansta İstanbul’un kadim medeniyetlerle olan irtibatına değinilerek medeniyetlerin birbiri ile olan etkileşimleri mûsikî üzerinden tartışılacak.

Osmanlı İstanbulu’nun mûsikîsinde tasavvufun etki ve izleri üzerinde duracak olan Çetinkaya, özellikle Mevlevilik kültürü üzerinden gelen bu etkiyi, Galata, Yenikapı, Bahariye, Beşiktaş ve Üsküdar mevlevihâneleri başta olmak üzere, mevlevîhânelerde yetişmiş ve çile doldurarak nefsten arınmış bestekârların eserleriyle kimliğini bulmuş bir medeniyet mûsikîsini yorumlayacak.

Konferansın akabinde İstanbul mûsikînden seçme eserlerin icra edileceği ney, kanun ve ud dinletisi gerçekleştirilecek. Programın sonunda ise İLEM Eğitim Programı’ndan mezun olmaya hak kazanan öğrencilere mezuniyet belgeleri verilecek.

İLEM Eğitim Programı 2014-2015 Kapanış Konferansı ve Mezuniyet Programı 02 Mayıs 2015 cumartesi günü saat 15.00’te Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 20:46
banner12
YORUM EKLE

banner19