"İkinci" Evden "Birinci" Eve: Yahşibey Evleri ve Diğer Altı Ev

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi ile Şehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi iş birliğiyle, Ev ve Mimari isimli program dizisi onuncu oturumuyla devam ediyor. Celâleddin Çelik ve Halil İbrahim Düzenli moderatörlüğünde gerçekleştirilen program dizisinin Ocak ayı konuğu mimar Nevzat Sayın olacak.

"İkinci" Evden "Birinci" Eve: Yahşibey Evleri ve Diğer Altı Ev

Nevzat Sayın:"Evin, herkesin hayatının en önemli konularından biri olduğunu bilsek de çoğu zaman 'bizim olmayan evler'de yaşadığımızı da biliyoruz. Bunu biliyor ama bunu değiştirmek için kayda değer bir şeyler de yap(a)mıyoruz. Daha birincisiyle başa çıkamamışken bir de ikincisi var. 'İkinci ev' diye adlandırılan ve hayatlarımızın belirli zamanlarını geçirdiğimiz evler ya da eve benzeyen 'şeyler', kendilerine has özellikleriyle tanımlanabildikleri gibi genel olarak 'tatil evi' olarak da adlandırılıyor. Tatil ferahlığıyla günlük yaşama alışkanlıklarının ters-yüz edildiği, olağan zamanlardan farklı bir biçimde yaşanan ikinci evlerden 'asıl ev'lerimize aktarılacak bir bilgi ve bu bilgiye dayalı olarak geliştirilebilecek mekânlar ve mekânsal ilişkiler üretebilir miyiz? Birçok noktadan ele alınabilecek olsa bile bu bağlamda Yahşibey
Evleri üzerine konuşmak yeni çözümler türetmek yolunda anlamlı bir yaklaşım sayılabilir mi? Bu sorulara cevap(lar) bulma çabasıyla Yahşibey'dekilerin yanısıra farklı coğrafyalarda denediğimiz dört tane ikinci ev ve iki tane de 'asıl ev'den söz etmek işe yarar, kullanışlı bir sonuca varmaya katkı sağlayabilir mi?"

12 Ocak 2019 Cumartesi 13:00 Salon: ZEYREK SALONU

Yayın Tarihi: 10 Ocak 2019 Perşembe 06:00 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 21:31
banner25
YORUM EKLE

banner26