III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali başlıyor

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin programı açıklandı.

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali başlıyor

Büyük Ozan ve Derviş Yunus Emre anısına, 11-12-13 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin programı açıklandı.  48 kısa filmin ve 3 uzun metraj filmin sinemaseverler ile buluşacağı festivalde dünyada ve Türkiye’de ilk kez gösterime girecek filmler de yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Türk Kızılay’ı, Beyoğlu Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi gibi birçok kamu ve özel kültür kuruluşlarının katkılarıyla gerçekleşen 3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, bu yıl büyük şair Yunus Emre anısına, 11-12-13 Aralık tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Pandemi sürecinden kaynaklı üst düzey önlemler dolayısıyla festivalin basın toplantısı çevrimiçi Zoom, Instagram ve Facebook üzerinden  gerçekleşti. Başta festivalin Medya Sponsoru olmak üzere sınırlı sayıda basın ve medya kuruluşu salonda toplantıyı izleyip kayıt aldı.

33 ülkeden 301 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl 48 kısa ve 3 uzun metraj ile toplamda 51 film sinemaseverlerle buluşacak. Beyoğlu, Kadıköy ve Zeytinburnu’nda gösterimi planlanan filmler yeni açıklanan yasaklardan dolayı yine 11-12-13 Aralık tarihlerinde kendi saatlerinde www.dostlukfilmfestivali.com adresinde ücretsiz olarak çevrimiçi gösterilecek. Gösterimlerin yanı sıra yarışma filmlerinin yönetmenleriyle online söyleşiler gerçekleştirilecek. Bu yıl etkinlik çalışmalarına da hız kesmeden devam eden Dostluk Kısa Film Festivali; sinemaseverlere çevrimiçi platformda “Kısa Film Sektöründe Dağıtım Problemleri” başlığı ile önemli ve etkili atölye programı sunacak. Ayrıca genç sinemacılara teorinin yanı sıra pratik sahada da eğitim verebilmek amacıyla tarihi bir dizinin setinde “Set Atölyesi” gerçekleştirecek.

Basın toplantısının görüntülerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://wetransfer.com/downloads/77dfb45960ba2062aa5bad3505fa1d5220201120042650/9da476

Yunus Emre” anısına yapılan festival bir haykırış

Bu yıl Yunus Emre anısına düzenlenen Dostluk Kısa Film Festivali’nin basın toplantısında, Festival Genel Koordinatörü M. Lütfi Şen, “Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü denilince akla gelen ilk isim kuşkusuz ki Yunus Emre’dir. Tasavvuf ve halk şairi olarak Yunus Emre yansıttığı insan sevgisi ve dostluk ile her daim gönüllerde yer kurmayı başarmış, önemli bir sanatçıdır. Bu yıl Yunus Emre anısına yapılan festival, aslında gittikçe bencilleşen ve diğer canlı türlerini yok eden insanın kendini de dolaylı yönden yok etmesine bir itiraz, bir haykırıştır” ifadelerini kullandı.

Necip Sarıcı’ya “Dostluk Onur Ödülü” verilecek

Şen, festivalin geleneksel ödüllerinden olan Dostluk Onur Ödülü’nün önemini ifade ettiği konuşmasında; “Dostlukları ve samimi işleri ile bizlere ilham veren önemli bir usta, Necip Sarıcı’ya ‘Dostluk Onur Ödülü’nü takdim etmenin bizler de ayrı bir onuru içindeyiz” diyerek Necip Sarıca’ya sevgilerini ve hürmetlerini yolladı. 13 Aralık Pazar günü saat 19:00’da gerçekleşecek olan ödül töreninde Dostluk Onur ödülü Necip Sarıcı’ya takdim edilecek.

Finalist Filmleri Jüri Üyesi İrem Altuğ açıkladı

19 Kasım’da Akademi Beyoğlu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin yarışma seçkisini toplantıya zoom üzerinden bağlanan jüri üyesi İrem Altuğ açıkladı. Kısa filmin niteliğine değinen konuşmasında, bir film çekmenin yaratıcılık içinde yaşama ile gerçekleşebileceğine değindi. 33 ülkeden 301 filmin başvuru yaptığı festivalde, 10 farklı ülkeden gelen birbirinden özel 16 kısa filmin ödüller için yarışacağını ileten Altuğ, filmlerle ilgili kısa detaylar verdi. Sonrasında da yarışma filmlerinden oluşan bir teaser izlendi.

Bu yıl Türkiye’den beş, İran’dan üç, Fransa, ABD, İtalya, Kırgızistan, Hırvatistan, Almanya, Gana, Bosna’dan birer filmin yer alacağı bu seçkide animasyon ve kurmaca filmler yer alıyor. Yarışma seçkisinin yanı sıra her yıl olduğu gibi festivalde “Kırk Yıllık Hatır Seçkisi”, “Panorama Seçkisi” ve uzun metraj filmlerinin yer alacağı “Özel Gösterim” bölümleri de sinemaseverlerle buluşacak.

İlk defa dünyada ve Türkiye'de gösterilen filmler seyirciyle buluşacak

Festival Direktörü Faysal Soysal, Panorama Seçkisi için “Dünyada önemli festivallerde gösterilip, çok sayıda ödüle layık görülen kısa filmlerin Türk izleyicisi ile buluşacağı özel bir bölüm. Seçkinin büyük çoğunluğu herhangi bir tema sınırlaması olmaksızın,  ilk kez ülkemizde gösterilecek olan, ödüllü, güncel meseleleri yakalayan ve sinemaseverlere ve sanatın diğer alanlarına ilgi gösteren takipçilere yeni ufuklar açma potansiyeli taşıyan filmlerden oluşmakta” şeklinde bir giriş yaptıktan sonra bu bölümde yer alan 17 filmi ilan etti. Filmler ile ilgili hazırlanmış özel bir teaser izlendi. Festival Direktörü Soysal, Dostluk Film Festivali’nde bu yıl ilk defa dünya prömiyerini yapan 3 filmin yanısıra ilk defa Türkiye'de gösterilecek toplam 14 filmin de programlarında yer aldığını hatırlattı.

“Kırk Yıllık Hatır Seçkisi” adını 'Dostluk' kavramından alıyor

Festival Genel Koordinatörü, “Kırk Yıllık Hatır Seçkisi”ni açıklarken Kırk Yıllık Hatır tabirini doğrudan festivalin adı ve teması olan 'Dostluk' kavramından aldığını ifade etti. Şen sözlerine devam ederken, “bu bölüme özellikle festivale kimlik ve hafıza kazandırması bakımından ayrı bir önem atfediyoruz. Yerel bir kimlikten ve özgün bir değerden hareketle kendimize ait özel bir seçki ismini kullanmayı tercih ettik.  Bu minvalde yerelden hareket ederek evrensel bir tema olan ‘Dostluk'a herkesi davet ettiğimiz bu bölümde doğrudan ya da dolaylı yoldan temamıza işaret eden her tür kısa film formatlarını seyirciyle buluşturuyoruz.” dedi. Bu bölüme seçilen filmler ilan edildikten sonra bu bölümle ilgili özel bir teaser izlendi.

Özel Gösterim Seçkisi” bölümünde Bosna, Yunanistan ve Azerbaycan filmleri

Festival başkanı Soysal, Özel Gösterim Seçkisi’nin de festivaldeki önemine değinerek bu yılın uzun metraj filmerini basın toplantısında açıkladı. Bu yıl festivalde Bosna’dan 11 yönetmenin gerçekleştirdiği “See Factory Sarajevo Mon Amour” filmi, Yunanistan’dan Jüri Üyesi Maria Lafi’nin ödüllü filmi “Holy Boom”, son filmi ile Venedik film festivalinde yarışan ve bu yıl jüri üyesi olan Azerbaycanlı yönetmen Hilal Baydarov’un “Hurmalar Olgunlaştığında”  adlı uzun metraj filmleri online olarak gösterilecek.

Dostluk Film Festivali zor şartlara rağmen ödüllerini arttırdı

2020 yılının toplamında en çok ödül veren kısa film festivali olan “Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali”, bu yıl birinciye; 25 bin TL, ikinciye; 15 bin TL, üçüncüye; 10 bin TL ödül verecek. Ayrıca, özel ödüller kapsamında Kızılay tarafından 15 bin TL destek ile Kızılay Dostluk Ödülü, Fono Film tarafından da bir yönetmenin sonraki filmi için 15 bin TL değerindeki Teknik Destek Ödülü 13 Aralık gecesi yapılacak olan Gala gecesinde sahiplerini bulacak.

Bu yıl yarışmaya hak kazanan ve yan bölümlerde gösterilecek kısa filmlerin listesi aşağıdadır:

YARIŞMA SEÇKİSİ

1

TOR

TÜRKİYE

Ragıp Türk

2

DUMMY

İRAN

Fatemeh Faal

3

WHERE WE COME FROM

İRAN

Jafar Altafi

4

SHRIEK-VAVEYLA

TÜRKİYE

Birhat Temel

5

LE SYNDROME ARCHIBALD

FRANSA

Daniel Perez

6

ÇAMAŞIR SUYU

TÜRKİYE

Büşra Bülbül

7

ON THE BOAT

KIRGIZİSTAN

Baizak Mamataliev

8

THE AMERICAN BULL

İRAN

Fatemeh Tousi

9

MEMORY (ANI)

TÜRKİYE

Demet Erden

10

THE LEAK

İTALYA

Alberto Marchiori

11

MY BORDER, MY FOREST

İTALYA-HIRVATİSTAN

Giorgio Milocco

12

THE RED FIRE

İRAN

Mona A.Shahi

13

YAĞMUR, ŞNORKEL VE YEŞİL FASÜLYE

TÜRKİYE

Yavuz Akyıldız

14

INTERSTATE 8

ALMANYA-ABD

Anne Thieme

15

BİR NEHİR KIYISINDA

TÜRKİYE-BOSNA H

Muhammed Furkan Daşbilek

16

DA YIE

GANA

Anthony Nti

KIRK YILLIK HATIR SEÇKİSİ

1

BAŞKA VATANIMIZ YOK

TÜRKİYE

Bayram Küçük

2

MAJİD'DEN SEVGİLERLE

TÜRKİYE

Yiğit Armutoğlu

3

REPLACEMENT

İRAN

Mojtaba Tahal, Jalal Mahdavi

4

MARADONA'S LEGS

FİLİSTİN-ALMANYA

Firas Khoury

5

RETURN

ÖZBEKİSTAN

Rustam Khalikov

6

MERKEB-İ MESAİ

TÜRKİYE

Hasan Erdoğmuş

7

GAZA FOOTBULLET

FİLİSTİN

iyad Alasttal

8

MERYEM ANA

TÜRKİYE

Mustafa Gürbüz

9

BEHIND THE GLASSES

İRAN

Mehdi Irvani

10

ZAMANIN RENGİ

TÜRKİYE

Hatip Karabudak

11

KAR TANESİ

TÜRKİYE

Şeref AKÇAY

12

NUOVO CINEMA PARAVIRUS

İTALYA

Daniele Pignatelli

13

ÇAY VAR İÇERSEN

TÜRKİYE

Cihan Emre Zengin

14

BÜYÜLÜ FENER BEKÇİLERİ

TÜRKİYE

Bahadır Kapır Ferhat Zengin

15

BULLMASTIF

UKRAYNA

Anastasiia Bukovska

PANORAMA SEÇKİSİ

1

ANUŞ

TÜRKİYE

Deniz Telek

2

PAYDOS

TÜRKİYE

Öykü Orhan

3

FERMUAR UCU (QULPIK)

TÜRKİYE

Abdullah Çeper

4

GABRIEL

İRAN

Yousef Kargar

5

THE FOSTERLESS

İRAN

Sahar Jafarizad

6

BOARS

AFGANİSTAN

Gholamreza jafari

7

MOON DROPS

İSRAİL/SIRBISTAN

Yoram Ever-Hadani

8

COLPA DEL MARE

İTALYA

Igor Di Giampaolo, Giuseppe d'Angella

9

THE ASSISTANT

ÇEK CUMH

Ondrej Provaznik

10

CLOSE YOUR EYES AND LOOK AT ME

İTALYA

Andrea Castoldi

11

DRY SEA

BELÇİKA

Yves Bex – Bart Bossaert

12

DEJA VU

İRAN / KANADA

Atefeh Khademolreza

13

DİREK AŞK

TÜRKİYE

Ertuğ Tüfekçioğlu

14

CIRCO DE LA VIDA

YUNANİSTAN

Maria Lafi

15

REBEL

KANADA

Pier-Philippe Chevigny

16

YAĞMUR OLUP ŞEHRE DÜŞÜYORUM

TÜRKİYE

Kasım Ördek

17

STICKER

MAKEDONYA

Georgi M. Unkovski

ÖZEL GÖSTERİM SEÇKİSİ

SEE FACTORY SARAJEVO MON AMOUR

BOSNA

11 Directors

HOLY BOOM

YUNANİSTAN

Maria Lafi

WHEN THE PERSIMMONS GREW

AZERBAYCAN

Hilal Baydarov

ÖDÜLLER

  • BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ, 25.000TL
  • İKİNCİLİK ÖDÜLÜ, 15.000TL
  • ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ, 10.000TL
  • KIZILAY DOSTLUK ÖDÜLÜ, 15.000TL (Kızılay tarafından verilecek)
  • TEKNİK DESTEK ÖDÜLÜ, 15.000TL DEĞERİNDE (Fono Film tarafından hizmet olarak verilecek)

Yayın Tarihi: 26 Kasım 2020 Perşembe 17:45 Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 17:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26