II. Avrupa İslamofobi Zirvesi

20-21 Nisan tarihlerinde saat 10:00'da Şişli Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezinde 'II. Avrupa İslamofobi Zirvesi' programı düzenlenecek.

II. Avrupa İslamofobi Zirvesi

Üzerinde varılan ortak uzlaşma ile “Müslüman karşıtı ırkçılık” olarak tanımlanan İslamofobi, dünya barışını tehdit eden bir kavram olarak güncelliğini koruyor.

Ümraniye Belediyesi tarafından 2016 yılında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen Avrupa İslamofobi Zirvesi, geniş bir katılımla İslamofobi konusunda tüm dünyaya önemli mesajlar vermiş ve Batı dünyasında endişe verici bir hızla artan İslamofobik söylem ve eylemleri tespit edip bunlara karşı neler yapılabileceğinin araştırıldığı bir ortak düşünce platformu oluşturmuştu.

İstanbul’da gerçekleştirilecek olan II. Avrupa İslamofobi Zirvesi, yine Avrupa’dan ve dünyanın farklı ülkelerinden politika yapıcılar, akademisyenler, entelektüeller, bilim insanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile aktivistler, sanatçı ve sporcular bir araya gelerek Kudüs meselesi ve son gelişmeler ışığında İslamofobik söylem ve eylemlere karşı mücadeleyi ele alınacak.

Ümraniye Belediyesi  2016 yılında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da geniş bir katılımla düzenlediği Avrupa İslamofobi Zirvesi’nin ikincisini İstanbul’da düzenleyerek bu sürece katkı vermeye devam ediyor. İlk zirvesi dünyanın yakından tanıdığı İspanya eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Fransa eski Dışişleri Bakanı Dr. Bernard Kouchner, Gazeteci Mehdi Hasan, BBC sunucusu Haroon Moghul gibi önemli isimler katılmıştı. İstanbul’daki zirvede de birbirinden değerli isimler yer alıyor.

Yayın Tarihi: 20 Nisan 2018 Cuma 11:36 Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 11:36
banner25
YORUM EKLE

banner26