Hz. Peygamber'in Veda Hutbeleri sempozyumu ve hat sergisi

Türkiye Milli Kültür Vakfı bu yıl 50. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Yarım asırlık hizmetlerinin bir hasılası olarak Kasım ayında çeşitli faaliyetler tertip ediyor. Bu faaliyetlerden biri de Hz. Peygamber'in Veda Hutbeleri sempozyumu ve hat sergisi olacak.

Hz. Peygamber'in Veda Hutbeleri sempozyumu ve hat sergisi

Türkiye Milli Kültür Vakfı bu yıl 50. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Yarım asırlık hizmetlerinin bir hasılası olarak Kasım ayında çeşitli faaliyetler tertip ediyor. 50. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında “Veda Haccı ve Hutbeleri” ana temalı çalışmalar yapacak olan vakıf, bu bağlamda bir sempozyumun yanısıra 50 eserlik hat sergisi tertip ediyor. Veda Haccı’nın ve Veda Hutbesi’nin bütün yönleriyle ele alınacağı sempozyum 2-3 Kasım 2019 tarihinde Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek.

Dünyaca ünlü 37 hattat ve 26 süsleme sanatçısının, Veda Hutbesi’nden seçilen metinleri hat ve tezhip sanatlarının en güzel örnekleriyle birleştirerek ortaya çıkardıkları eserler 50. yıl etkinliklerinin sanat yüzünü oluşturuyor. Sempozyum boyunca sergilenerek ziyaretçilerin beğenisine sunulacak olan bu eserlerden tıpkıbasım suretiyle hazırlanan levhalar katılımcılara ve ziyaretçilere takdim edilecek. Yine bu faaliyetler kapsamında özel olarak hazırlanan, Veda Haccı’nı gün gün çeşitli ayrıntılarıyla anlatan ve Veda Hutbesi’nin en geniş versiyonlarından birini içeren bir kitap da sempozyum boyunca ziyaretçilere arz edilecek. 

Yayın Tarihi: 03 Ekim 2019 Perşembe 19:00 Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 16:41
banner25
YORUM EKLE

banner26