“Hissetmek ve Söylemek” Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Sergisi açılıyor

Mehmet Âkif Ersoy'un fikirleri ve şiirlerinden ilhamla hazırlanan “Hissetmek ve Söylemek” Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı sergisi, büyük şairin vefat yıl dönümü olan 27 Aralık'ta Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Üsküdar Yerleşkesi’nde açılıyor.

“Hissetmek ve Söylemek” Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Sergisi açılıyor

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine kalemiyle omuz veren Mehmet Âkif Ersoy’un fikirleri ve şiirlerinden ilhamla hazırlanan Hissetmek ve Söylemek” Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı sergisi, büyük şairin vefat yıl dönümü olan 27 Aralık’ta açılıyor. Akademisyen sanatçılar ve öğrencilerinin eserlerinden oluşan sergi 21 Ocak 2022’ye kadar açık kalacak.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) İslam Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Güzel Sanatlar Fakültesi ortaklığında açılan sergi, 32 sanatçının, bağımsızlık mücadelesinin ruhsal deneyimiyle ilişki kuran çalışmalarından oluşuyor. 2021 Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı yılı kapsamında Dicle Yıldırım’ın küratörlüğünde hazırlanan sergi, FSMVÜ Üsküdar Yerleşkesi’nde görülebilecek.

Mehmet Âkif Ersoy’un fikirleri, gerçekçi yaklaşımı ve zengin içeriğe sahip şiirlerinin sergiye ilham olduğunu dile getiren küratör Dicle Yıldırım şunları kaydetti:

“Hissetmek ve Söylemek sergisi, İstiklâl Marşı ve şaire odaklanarak üretimdeki pratikleri besleyen anlamların izini sürüyor. Bağımsızlık mücadelesinin ruhsal deneyimiyle ilişki kuran çalışmalar, anlamlar üreten biçimler üzerinden yeniden düşünerek tarihsel ve toplumsal olanın nabzını tutuyor. Sanatçı ve tasarımcılar bu anlam kavrayışının önemini ortaya koyan yapıtlar ile bu süreci gözler önüne seriyor. Böylelikle her tekrarda yeniden anlam ve anlamlandırma serüvenini tahayyül ederek adeta duygusal topografyalar oluşturuyorlar. Bu içsel yaklaşımlar ve yorumlar sergi mekânını da üretimin bir parçası haline getiriyor. Böylelikle sergi; hatırlama, geçmiş ve gelecek arasındaki bağlantıları kurmaya ve tanıklık etmeye davet niteliği taşıyor.”

Sergide yer alan çalışmalar; malzeme, biçim, form, renk, içerik ve bağlam olarak birbirlerinden ayrı ancak bütünde aynı ses havuzundan seslenen eserlerden oluşuyor. Üç ana mekândan oluşan sergide; hat, minyatür, tezhip, heykel, seramik, video ve ses enstalasyonlarının yanı sıra üç boyutlu çalışmalar ile yerleştirme sanatına dair sanat ve tasarım işlerine yer veriliyor. Sergi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü ve Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim elemanları ve öğrencilerinin 32 farklı çalışmasından oluşuyor.

“Hissetmek ve Söylemek” Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı sergisi, 21 Ocak 2022’ye kadar FSMVÜ Üsküdar Yerleşkesi’nde görülebilir.

Sergi açılışının hemen ardından büyük şairi anmak, toplumun milli ve manevi duygularında meydana getirdiği etkiyi konuşmak üzere “Hissetmek ve Söylemek” Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı paneli de aynı mekânda dinleyicilerini bekliyor. FSMVÜ Edebiyat Fakültesi’nin düzenlediği panele konuşmacı olarak; Prof. Dr. M. Fatih Andı, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Hasan Akay ve Doç. Dr. Turgay Anar katılıyor.

---

Tarih: 27 Aralık 2021

Sergi açılışı: 15.45

Yer: Üsküdar Yerleşkesi (Atik Valide Külliyesi)

---

Panel: 16.00

Yer: Üsküdar Yerleşkesi Konferans Salonu (C106)

YORUM EKLE

banner36