Güney Afrika’daki son Osmanlılar'dan Hişam Nimetullah Efendi’ye “fahri doktora” unvanı

19. yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından Güney Afrika’ya gönderilen İslam âlimi Ebubekir Efendi’nin torunu Hişam Nimetullah Efendi’ye, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından fahri doktora verilecek.

Güney Afrika’daki son Osmanlılar'dan Hişam Nimetullah Efendi’ye “fahri doktora” unvanı

Sultan Abdülaziz döneminde bölgedeki Müslümanları eğitmek üzere Güney Afrika’nın Cape Town şehrine görevlendirilen İslam âlimi Ebubekir Efendi’nin torunu olan Hişam Nimetullah Efendi hem ömrünü Müslümanların eğitimine adaması hem de bölge ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir isim.

İnsanlık onuruna çalışmalarda bulunan fikir ve aksiyon insanlarını yakından takip eden Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi aldığı senato kararıyla; insan haklarının evrenselliğinin korunması, demokratik ve ekonomik olarak güçlü Müslüman bir toplum inşası ve Türkiye Cumhuriyeti ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasındaki insani, siyasi ve hukuki ilişkilerin geliştirilmesine yaptığı üstün katkılardan dolayı Hişam Nimetullah Efendi’ye fahri doktora unvanı tevdi ediyor.

8 Kasım Salı günü düzenlenecek Fahri Doktora Tevdi Töreni’nin ardından, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Orta Doğu ve Afrika Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ORDAM) tarafından “Güney Afrika’da Osmanlılar ve Türkiye’nin Afrika Politikaları” başlıklı bir panel de gerçekleştirilecek.

Hişam Nimetullah Efendi hakkında

1863 yılında Osmanlı Devleti tarafından bölgedeki Müslümanları eğitmek üzere Cape Town’da görevlendirilen İslam Alimi Ebubekir Efendi’nin torunu olarak 1944 yılında aynı şehirde doğdu. 1863’ten 1880 yılına kadar Cape Town’da yaşayan Ebubekir Efendi burada eğitim kurumları kurarak öğrenciler ve halkı eğitti, yazılı eserler verdi ve 1880 yılında vefat etti. Hişam Nimetullah Efendi de bu mirasa sahip çıkarak kendisini bölgedeki Müslüman halkın eğitimine adayan değerli bir şahsiyet oldu.

Irkçılıkla mücadelesi sebebiyle kendisine Nelson Mandela tarafından Devlet Onur Nişanı takdim edilen Hişam Nimetullah Efendi, ülkemizin Güney Afrika ile karşılıklı akademik ve idari iş birliklerinin geliştirilmesine katkılar sağladı. Fahri bir kültür ve eğitim elçisi olması sebebiyle kendisine 2020 yılında Türk vatandaşlığı tevdi edildi.

-------

8 Kasım Salı

Hişam Nimetullah Efendi’ye Fahri Doktora Tevdi Töreni ve

Güney Afrika’da Osmanlılar ve Türkiye’nin Afrika Politikaları Paneli

Mekân: FSMVÜ Topkapı Yerleşkesi Konferans Salonu (Yenikapı Mevlevihanesi)

Tören: 14.00

Panel: 15.00

YORUM EKLE