"Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar" Tasarım yarışması sergisi açıldı

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım yarışmasının sergi açılışı ve ödül töreni 26 Kasım’da Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yapıldı. Geleneksel sanat meraklılarının buluştuğu törende, yarışmanın kazananları da ödüllerine kavuştu.

"Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar" Tasarım yarışması sergisi açıldı

Bu sene hüsn-i hat, tezhip, minyatür, çini ve kalemişi alanlarında düzenlenen yarışmanın ödül kazanan ve sergilenmeye değer görülen eserlerinden oluşan sergi, saat 14.00’te törenle açıldı. Kısa bir sergi turunun ardından konukların salona geçmesiyle ödül töreni başladı. Törende ilk olarak Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışmasını tanıtan kısa bir video gösterimi yapıldı.

EN BÜYÜK FAYDAYI ÖDÜL KAZANSIN KAZANMASIN YARIŞMACILAR GÖRÜYOR

Gösterimin ardından konuşmasını yapmak üzere sahneye Prof. Dr. Süleyman Berk çıktı. Prof. Dr. Berk, “Elbette yarışmaların en büyük faydası, ödül alsın almasın yarışmacılara, yarışmaya katılan sanatkârlara olmaktadır. Çünkü yarışmaya hazırlanırken yapmış oldukları çalışmalar, yoğun çalışmalar ödül alsın almasın onlara bir fayda sağlamaktadır.” diyerek yarışmanın yarışmacılar için önemine işaret etti.

SANAT ANCAK YAŞARSA SANAT OLUR

Süleyman Berk’in konuşmasından sonra sahneye Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy çıktı. “Sanat ancak, malûm-u âliniz, yaşarsa sanat olur. Değilse, bir müzelik unsur olur. Bu yarışmanın buradaki, sadece burada değil aslında, bütün geleneksel sanatlarımız için sadece bunların geçmişe ait bir unsur olmadığını, hâlen yaşayan, binlerce insanın gönül verdiğini, emek verdiğini, göz nuru döktüğünü ortaya koyması bakımından da bana sorarsanız çok anlamlı.” sözleriyle yarışmanın sanatların yaşaması bağlamındaki rolüne vurgu yaptı.

TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU

Sahneye son olarak Zeytinburnu Kaymakamı Ercan Turan çıktı. Ercan Turan, sergiye dair duygularını şu sözlerle ifade etti; “Benim, bu sanatlara, özellikle Türk-İslâm sanatlarına, geleneksel sanatlara gönül verene ayrı bir hayranlığım var. Tüylerim diken diken oldu yukarıda.”

Program, ödül kazanan yarışmacıların ödüllerinin takdimiyle son buldu.

Yayın Tarihi: 27 Kasım 2022 Pazar 12:00 Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2022, 14:49
YORUM EKLE

banner19

banner36