Gazze'yi konuştular!

Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi, 3 Ocak 2009 Cumartesi günü saat 16.30'da Seyyid Usul Kültür Merkezi'nde 'Dinmeyen Gözyaşı Filistin' başlıklı bir panel düzenledi.

Gazze'yi konuştular!

Bursa'da Gazze'yi konuştular!

 

Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi, 3 Ocak 2009 Cumartesi günü saat 16.30"da Seyyid Usul Kültür Merkezi"nde “Dinmeyen Gözyaşı Filistin” başlıklı bir panel düzenledi.

 

Panelin konuşmacıları Dr. Sefer Özdemir, Şair - Yazar Cevat Akkanat ve Fikir Adamı - Şair Metin Önal Mengüşoğlu idi.

 

Katılımın hayli yoğun olduğu program, Filistin"le ilgili bir belgeselin gösterimiyle açıldı. Ardından konuşmalara geçildi.

 

 

Oturuma başkanlık yapan Dr. Sefer Özdemir, Filistin tarihi hakkında bilgiler verdi. 1187"de Selahaddin Eyyûbi komutasındaki Selçuklu ordusu tarafından fethedilen ve Haçlı Orduları komutanı Arslan Yürekli Rişar"dan teslim alınan Kudüs"ün 1291–1516 yılları arasında Memluklular yönetiminde kaldığını, 1516"da ise Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katıldığını belirtti. Kudüs"ün Osmanlılar eline geçmesiyle buradaki Yahudilerin rahat bir yaşama ortamına kavuştuğunu söyleyen Sefer Özdemir, bu milletin 19. Yüzyılda ihanet etmeye başladığını vurguladı.

 

İhanet Yılları

 

Sefer Özdemir konuşmasını şöyle sürdürdü: “19. Yüzyılda gelişen "Siyonizm" düşüncesi, yüzyılın ikinci yarısında "Bağımsız Yahudi Devleti" fikrini doğurmuştur. Birinci Dünya Savaşı"nda Filistin Cephesi"nde İngilizlerle yaptığımız savaşta Gazze"yi İngilizlere kaptırdık. Böylece, Filistin"de 1516"dan beri devam eden Osmanlı hâkimiyeti sona erdi. Böylece, kendi ifadeleriyle, Arslan Yürekli Rişar"ın intikamını almış oldular. İşgalden sonra İngilizler bu bölgede "Siyonizm"i desteklediler. Dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan Yahudileri buraya topladılar. Onları "Manda" yönetimi altında bir süre idare ettiler. Nihayet BM"nin 29 Kasım 1947"de aldığı bir kararla Filistin"de İsrail Devleti için son girişimler de yapılmış oldu. 14 Mayıs 1948"de İsrail Devleti resmen kurulmuş oldu. O zamandan bu yana Filistin"de Siyonist Yahudi devletinin zulmü hâkimdir. Bunda, Yahudilerin dünya çapında ekonomik ve siyasî bir güç olmaları da etkendir. Şu halde, onların çok boyutlu savaşına karşı, biz Müslümanlar da topyekûn bir mücadele sergilemek mecburiyetindeyiz.”

 

 

Taş Çocukları

 

Konuşmacılardan Cevat Akkanat Filistin davasının edebi yansımaları üzerinde durdu. Akkanat, konuşmasına başlamadan önce elindeki taşı göstererek, “Sizler bu taşın ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Bu taşın Filistin"de Siyonist işgal güçlerine karşı taşla mukavemet eden "Taş Çocukları"nın simgesidir” dedi ve taşı masaya bıraktı. Konuşmasını “Taş Çocukları” (Etfalul Hicara) üzerinde yoğunlaştıran Akkanat, onları “Çağın ebabilleri” olarak gördüğünü söyledi. İsrail"in, bu çocuklar sayesinde nasıl bir mücahit ordusuyla karşı karşıya olduğunu anladığını belirten Akkanat, Siyonist işgalcilerin çocukları özellikle katletmesini bu mukavemete bağladı.

 

Filistinli "Taş Çocukları"nı dünyanın en cesur çocukları olarak niteleyen Akkanat, “Onlar hepimizin taş mücahitleridir.” dedi. Cevat Akkanat konuşmasını Türk ve Dünya şairlerinin Filistin için yazmış olduğu şiirleri okuyarak tamamladı. Bu şiirlerden birisi de kendisine ait olan bir dörtlüktü:

 

“Olsaydım

Taş olsaydım

Gözünde yahudinin

Filistinli taş olsaydım.”

 

Yahudi Faşizmi

 

Panelin son konuşmacısı olan Metin Önal Mengüşoğlu, Kur"an-ı Kerim"de İsrail Oğulları ile ilgili pek çok kaydın bulunduğunu ve sürekli uyarıldıklarını söyledi. “Bu, onların zor yola gelen bir kavim olmasından kaynaklanmaktadır.” diyen Mengüşoğlu, onların bozguncu bir millet olduğunu ve bunu her fırsatta sergilediklerini belirtti. Mengüşoğlu, Yahudilerin özellikle çevre                     Cevat Akkanat

toplumların dillerini bozarak onları

tahrif ettiklerini ileri sürdü. Bu bağlamda, İsrail Oğullarının pek çok peygambere de ihanet ettikleri tespitini yapan Mengüşoğlu, dünyanın en faşist kavminin İsrail Oğulları kavmi olduğunu söyledi. Mengüşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yahudilik dışında bütün dinleri seçmek kişinin kendi tercihi üzerinedir. Oysa bir kişinin Yahudi olabilmesi için mutlaka İsrail Oğulları soyundan gelmesi gerekmektedir. Bu bir faşizmdir. Bu faşizmi Siyonistler daha ileri boyutlara taşımak için de yeni yollar icat etmişlerdir. Diğer milletleri kendi emelleri için kullanmak amacıyla masonik teşkilatlar kurmuşlardır.”

 

Filistin davasına ihanet edenler hakkında da görüşlerini söyleyen Mengüşoğlu, “Başta Mahmut Abbas olmak üzere, Mısır, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan gibi ülkelerin liderleri bu ihanetin içindedirler.” dedi.

 

Konuşmasında Filistinliler hakkında da görüşlerini dile getiren Mengüşoğlu, “Bütün Arap ülkeleri içinde en münevver, en zeki, en çalışkan toplum Filistin toplumudur. Şairler, yazarlar, bilim adamları, büyük sanatçılar hep Filistin"den çıkmıştır.” dedi.

 

Konuşmasını “Filistin"in tapusu bizde, zilliyeti Araplarda, tasarrufu İsrail"de; tasarrufu Müslümanların eline geçmedikçe bize rahat yüzü yok.” diyerek tamamladı. Mengüşoğlu konuşmasının sonunda kendi yazdığı bir Filistin şiirini de takdim etti…

 

Cevat AKKANAT

 

 

YORUM EKLE