“Fütüvvet Sultânı Ebu'l-Hasan Harakanî” Uluslararası Sempozyumu

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü tarafından her yıl düzenlenmekte olan Tasavvuf Araştırmaları Günleri (TAG) 27-28 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

“Fütüvvet Sultânı Ebu'l-Hasan Harakanî” Uluslararası Sempozyumu

TAG bu sene “Fütüvvet Sultânı Ebu'l-Hasan Harakanî” Uluslararası Sempozyumuna ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda TAG kapsamında Enstitüde yürütülmekte olan lisansüstü çalışmaların konu edileceği “Tasavvuf Araştırmaları Tez Atölyesi” başlıklı bir yan etkinlik yer almaktadır.

“Fütüvvet Sultânı Ebu'l-Hasan Harakanî” Uluslararası Sempozyumu Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü, Seyyid Ebu'l Hasan Harakanî Vakfı, Kerim Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, TÜRKKAD Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi ve Nefes Yayıncılık tarafından ortaklaşa olarak düzenlenmektedir. Nisan ayında Üsküdar Üniversitesinde gerçekleştirilecek olan sempozyumda ABD, Almanya, Bulgaristan, Hindistan, Rusya, Ürdün gibi yedi farklı ülkeden 28 davetli bildirileri ile yer alacaktır. Türkiye dışından 10 bildirinin sunulacağı sempozyum iki gün süresince 9 oturumla gerçekleştirilecektir. Bildiri sunacaklar arasında Ü.Ü. Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyeleri Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Prof. Dr. Niyazi Beki, Dr. Cangüzel Güner Zülfikar, Dr. Dilek Güldütuna, Öğr. Gör. Arzu Eylül Yalçınkaya, Dr. Muhammed Bedirhan’ın yanı sıra Prof. Dr. Mim Kemâl Öke Dr. Laila Khalifa, Prof. Dr. Nazif Mohib Shahrani, Sadık Yalsızuçanlar, Doç. Dr. Alan Godlas, Dr. Velin Belev, Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Prof. Dr. İurii Averianov, Kabir Helminski, Doç. Dr. İklil Selçuk, Haji Syed Salman Chishty gibi isimler katılmaktadır. Kapanış oturumunda Ü. Ü. Rektör Danışmanlığı görevini de yürütmekte olan TÜRKKAD İstanbul Şubesi Başkanı Cemalnur Sargut ve Seyyid Ebu'l Hasan Harakanî Vakfı Başkanı Yavuz Selim Uzgur konuşmaları ile yer alacaklardır.

Aynülkudât el-Hemedânî, Necmeddîn-i Dâye, Attâr, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî gibi büyük mutasavvıfları derinden etkilediği bilinen Seyyid Ebu'l Hasan Harakanî ilk kez İstanbul’da düzenlenen uluslararası bir sempozyumla anılacak. Daha önce, Kars’ta, Seyyid Ebu'l Hasan Harakanî Vakfı ve Kafkas Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş olan üç uluslararası sempozyuma konu olmuştu.

Üsküdar Üniversitesinde yapılacak olan Sempozyumda Harakanî’nin tasavvuftaki yeri, Harakanî’nin Nûrü’l-Ulûm adlı eseri, İbn Arabi’nin fütüvvet anlayışı, Mesnevi’de Harakanî, 

Harakanî- İbn Sina Görüşmesi, Fütüvvet-nâmeler, fütüvvet hakkında literatürde yer alan farklı görüşler, fütüvvet felsefesinin iş yaşamına yansımaları gibi ilgi çekici birçok konu konuşulacak.

Sempozyum halka açık ve katılım ücretsiz olup, Üsküdar Üniversitesi Televizyonundan ve Kerim Vakfı web sayfasından canlı olarak yayınlanacaktır.

Tüm organizasyon iki gün boyunca canlı olarak

 https://kerimvakfi.org/vakfin-calismasi/uluslararasi-futuvvet-sultani-ebul-hasan-harakani-sempozyumu/ -> Kerim Vakfı

 https://tv.uskudar.edu.tr/ -> Üsküdar Üniversitesi TV

https://www.facebook.com/cemalnursargut/ -> Cemalnur Sargut Facebook

sayfaları üzerinden izlenebilecektir.

Program ayrıca sosyal medyada #2019TAG hashtagi ile takip edilebilecektir.

YORUM EKLE

banner19

banner13