FKM neden izin vermedi?

AGD ve FKM arasında yaşanan gerginliğin perde arkasını konuştuk. İşte ayrıntılar..

FKM neden izin vermedi?

Şehitler Gecesi 2009Birkaç gün önce haber sitelerine bir olay düştü. İddialara göre FKM, Anadolu Gençlik Derneği'nin düzenli olarak gerçekleştirdiği Şehidler Gecesi'ni “güvenlik” gerekçesi ile iptal etmişti. İşin aslını öğrenmek için AGD İstanbul İl Üniversite Komisyon Başkanı Fatih Yazıcı ile konuştuk.

Neden “Şehidler Gecesi”? Ne kadar zamandır bu etkinliğiniz devam ediyor?

İslam davası için çalışan insanlar olarak bu yolda en önemli önderlerimiz tabi ki şehitlerimiz. Onları ve mücadelelerini unutturmamak hatıralarını her daim canlı tutmak zorundayız. Bu sebeple, tevafuken şehadetlerin önemli bir kısmının Şubat ayına denk gelmesinden dolayı “unutulanları hatırlatan gençlik” olarak Şehitler gecesini her yıl büyük bir aşkla gerçekleştiriyoruz. Bu, bize kadar büyüklerimizden gelen çok önemli bir emanettir. Ağabeylerimizin söylediklerine göre 1991 yılından beri yapılıyor. 28 Şubat sürecinde kesintiye uğradıktan sonra 2003 yılında tekrar yapılmaya başlanmış. Ve bugün de hamdolsun devam ettiriyoruz.

Şimdiye kadar hep FKM'de yapılıyor diye biliyorduk. Neden bu sene değişikliğe gittiniz?

Aslında bugüne kadar hep FKM de yapılmamış. İlk yıllarında Feza sinemasında ve Kadırga Kültür Merkezinde yapıldıktan sonra son yıllarda üniversite öğrencileri için en uygun yer olan Beyazıt’ta bulunmasından dolayı Şehitler gecemizi FKM'de yapıyorduk. Bu sene de aldığımız karar üzere FKM'de yapılacaktı. Görevli arkadaşlarımız salon yöneticileriyle görüştü ve ön sözleşme imzalandı. Fakat birkaç gün sonra güvenlik sebebiyle programı iptal ettiklerini tarafımızdan yapılan ön ödemenin geri alınmasını istediler. Tabi biz anlayamadık bu iptal sebebini. Kendileriyle yaptığımız görüşmede alınan bu kararın sebebini sorduğumuzda geçen sene yapılan programdan sonra bazı gazetelerde “FKM de şehadet arzusu” vb. haberlerin çıktığını ve bu sene programın Çeçenistan özel olmasından dolayı böyle bir karar alındığını ifade ettiler.

Biz dilimiz döndüğünce bu kararın yanlış olduğunu ifade ettikten sonra en sonunda bize nazik bir dille “bizimle aynı hassasiyetleri paylaşmanızı beklemiyoruz” ifadesi kullanıldı. Cümlenin kuruluş biçimi nazik olsa da mahiyeti bizi gerçekten yıktı. Ve sonuç olarak bu görüşmeden sonra salon değişikliği yapmak zorunda kaldık. Bu sene program; 26 Şubat günü saat 19.00'da,  Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.

Şehitler Gecesi 2009Sizce FKM samimi mi? Olayın içinde başka işler var mı?

Yani FKM zaten neden böyle bir karar verdiğini gizlemiyor. “Olayın içinde başka işler var mı?” diye gizli bir şeyler aramaya gerek yok bence. Açıkça, Şehitler Gecesi programında yapılan bazı  konuşmalar ve bu sene programın “Çeçenistan Özel” olması sebebiyle -ki en büyük sebep budur- iptal ettiklerini ifade ettiler. Hatta konunun değiştirilmesi ve oynanacak tiyatroda Çeçenistan konusu işlenmemesi halinde tekrar görüşebileceklerini ifade ettiler. Sonuç olarak samimiyetlerine yorum yapmamız söz konusu değil ama insanlar samimi olarak bir şeyler yaparken de yanlış hatta çok yanlış kararlar verebilir. Biz bu kararın çok yanlış olduğuna inanıyoruz.

Bazı haber siteleri "Fethullah Gülen Cemaati" ile "Anadolu Gençlik Derneği"nin arası açıldı gibi haberler yaptılar. FKM'ye kırgın mısınız?

Açıkçası biz FKM'yi bir cemaat olarak değil profesyonel bir kurum olarak görüyoruz. Yapılan bu yanlış tabi ki bütün cemaati bağlamaz. Zaten biz 4fakulte.com sitemizden yaptığımız açıklamada cemaatin değil kurumun yanlış yaptığını ifade ettik. Bazı haber sitelerinde bizim kullanmayacağımız üslupla haberler yapıldı. Nasıl ki FKM’nin bu büyük yanlışı bütün cemaati bağlamazsa yapılan bu haberler de bizi bağlamaz. Biz Milli görüşçü gençler olarak hiçbir Müslüman toplulukla aramızın açılmasına müsaade etmeyiz.

 

Cesur Küçük konuşturdu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Çelik
Hüseyin Çelik - 13 yıl Önce

Sağolsun "müslüman kardeşlerimiz", bizi yine şaşırtmadılar. Anadolu Gençliğe de, her şeye rağmen itidalli ve kardeşlikten yana oldukları için teşekkür ediyoruz.
Diğer "müslüman kardeşlerimiz" için de ne diyelim onlar en büyük ve her şeyin en iyisini biliyorlar(!)

talha
talha - 13 yıl Önce

fkmlilere göre kadirov zaten şeriatı getirdi....zaman gazetesi zaten savaşı bitirdi..."allah yolunda savaşanlarla evlerinde oturanları bir mi tutuyorsunuz"

Mücahid Genç
Mücahid Genç - 13 yıl Önce

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor :

"Ya Rabbi şu 4 şeyden sana sığınırım.
1-Korkaklık,
2-Acizlik,
3-Tembellik,
4-Acizlik."

ömer ali
ömer ali - 13 yıl Önce

röportajın dili gerçekten çok sade ve iy iseçilmiş kelimelerle dolu. anadolu gençlik teki kardeşlerimizi çok seviyoruz rabbim razı olsun

sarslan
sarslan - 13 yıl Önce

milli görüş müntesibi bu arkadaşımı tebrik ediyorum biz ve diğerlerinden bize rucu' olarak görüyorum ki bizden öte yol yoktur zaten vesselam

ömer taha
ömer taha - 13 yıl Önce

Onlarla aynı hassasiyetleri paylaşmamımızı beklemiyorlarmış, evet elhamdülillah paylaşmıyoruz...

deniz
deniz - 13 yıl Önce

bu habere bu resim gitmez. görmek istemediğimiz fotoğraflar

Gülnihal Bimahal
Gülnihal Bimahal - 13 yıl Önce

Evet, FKM kutlanmayı hak ediyor. Kutluyoruz sizi sayın FKM, bizim mahallede de Fransız Hükümeti'nin demokratik, çözümcü, çok kültürlü, farklı görüş ve anlayışlara saygılı tutumunu gösterdiğiniz için. Medeniyetimize medeniyet kattınız. Her bir FKM'liyi gözlerinden öpüyorum (ablaları olarak).


banner36