Fatih Çıtlak Konya'da Mevleviliği anlatacak

2 ve 3 Mayıs tarihlerinde Hz. Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişinin 786. yıl dönümü etkinliklerle kutlanacak.

Fatih Çıtlak Konya'da Mevleviliği anlatacak

Hz. Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişinin 786. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Selçuk Üniversitesi (SÜ) tarafından "Mevleviliğin Dünü, Bugünü" konferansı ile Mevlevi zerafetinin anlatılacağı bir panel düzenleneceği bildirildi. 

Selçuk Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, bu yıl 1-10 Mayıs tarihlerinde kutlanacak Hz. Mevlana ve Ailesinin Konya'ya gelişinin 786. yıl dönümü etkinliklerine, SÜ Mevlana Araştırmaları Enstitüsü'nün, bir panel bir de konferansla katkıda bulunacağı belirtildi.
İlk olarak 2 Mayıs Cuma günü saat 10.00-12.00 saatleri arasında Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenecek panelde, “Yenikapı-Bahariye Mevlevihaneleri Ekseninde Mevlevilik”, “Mevlana'yı ve Mesnevi'yi Anlama Bağlamında Tasavvufun Önemi” ve “Hatıralarla Mevlevi Zerafeti ve Adabı” başlıklı sunumlar gerçekleştirilecek. 3 Mayıs Cumartesi günü 19.30-21.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ikinci programda ise Mevlana Kültür Merkezinde Araştırmacı-Yazar Fatih Çıtlak “Mevleviliğin Dünü, Bugünü” konulu konferans verecek.

Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişinin yıl dönümü olan 3 Mayıs'ta, her yıl Konya Büyükşehir Belediyesince temsili karşılama töreni düzenleniyor.

 

Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Mayıs 2014 Perşembe 21:39 Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 21:39
YORUM EKLE

banner19

banner36