Fanfar: Müzikli Bir İstanbul Masalı

47. İstanbul Müzik Festivali kapsamında hazırlanan çocuk kitabı Fanfar: Müzikli Bir İstanbul Masalı, minik okurları klasik müziğin büyüleyici dünyasına davet ediyor.

Fanfar: Müzikli Bir İstanbul Masalı

Kitabı okuyan çocuklar ve yetişkinler, hem festival mekânlarını ziyaret ediyor hem de enstrümanlar, besteciler ve klasik müzik terimleriyle tanışıyor. Bernard van Leer Vakfı’nın katkılarıyla yayımlanan kitapta yazar Göknil Özkök ve çizer Kıymet Ergöçen’in imzaları bulunuyor. Yayın yönetmenliğini Burcu Ural Kopan’ın üstlendiği Fanfar: Müzikli Bir İstanbul Masalı, festival boyunca tüm festival mekânlarından, anlaşmalı kitabevlerinden ve İKSV Alt Kat’tan ücretsiz olarak temin edilebilecek. Festival, ayrıca kitaba paralel olarak çocuklar için özel bir dinleme listesi de hazırladı. Hem kitaptan hem de internet sitesinden ulaşılabilen bu listeyle çocuklar, farklı dönemlerden klasik müzik bestecilerinin eserlerini keşfedebilecekler.

Kitapta, Lale ve Sinan adlı ikiz kardeşler, Müziklerin Efendisi ile Süreyya Operası’ndan Aya İrini’ye, oradan da Galata Kulesi Meydanı’na uzanan bir yolculuğa çıkıyor. Müziklerin Efendisi, bu yolculukta Lale ve Sinan’a İstanbul Müzik Festivali mekânlarından üçünü gezdirirken, minik okurları çeşitli oyunlar aracılığıyla enstrümanlarla ve bestecilerle tanıştırıyor, kitabın sonunda yer alan resimli sözlük ise çocukların klasik müziğe dair kelime ve kavramları öğrenmesini destekliyor.

Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde hazırlanan ve ayrıca Braille alfabesiyle de basılan Fanfar: Müzikli Bir İstanbul Masalı kitabı Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Feyza Çorapçı’nın danışmanlığında hazırlandı. Kitapta ayrıca çocuklar için hazırlanmış etkinlikler ve resimli bir sözlük de yer alıyor.

Fanfar: Müzikli Bir İstanbul Masalı kitabı, 47. İstanbul Müzik Festivali öncesi ve sırasında birçok ücretsiz okuma etkinliği ve atölyede çocuklarla buluşacak. Etkinlikler için rezervasyon.iksv.org adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

  • 31 Mayıs Cuma 11.00, İKSV Alt Kat
  • 13 Haziran Perşembe 15.30, Süreyya Operası
  • 15 Haziran Cumartesi 12.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi
  • 20 Haziran Perşembe 16.00, Aya İrini Müzesi Öv Avlusu
  • 21 Haziran Cuma 14.00, İKSV Alt Kat
  • 29 Haziran Cumartesi 12.00, Galata Meydanı

Festival sırasında Süreyya Operası, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi ve Aya İrini Müzesi ön avlusunda kitabın yazarı Göknil Özkök’ün yanı sıra sürpriz konuk ve müzisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek ücretsiz okuma etkinliklerine tüm yaş gruplarından çocuklar ve aileler rezervasyon yaptırarak katılabilir. İKSV Alt Kat’taki atölye çalışmaları ise 4-8 yaş grubuna yönelik olarak gerçekleştirilecek ve 20 kişilik kapasiteyle sınırlı olacak. Kitap ve ücretsiz etkinliklerle ilgili daha fazla bilgi için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Çocuklar için İKSV yayınları

Fanfar: Müzikli Bir İstanbul Masalı kitabı, İKSV’nin çocuklara yönelik hazırladığı dördüncü kitabı oldu. İKSV, 2015 yılında, çocuklara 1987 yılından bu yana düzenlenen İstanbul Bienali’nin tarihini anlatan Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri başlıklı kitabı yayımlamıştı. Daha sonra Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle ücretsiz olarak dağıtılan çocuk kitapları hazırlamaya başlayan İKSV, 2017 yılında 15. İstanbul Bienali kapsamında Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı kitabını ve 2018 yılında 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında domates soslu makarna yapımı üzerinden çocukları tasarım fikri ve ölçü birimleriyle tanıştıran Uzun, Kocaman, Çok! kitabını yayımladı.

İKSV, 2019’da İstanbul Caz ve Tiyatro Festivalleri ile İstanbul Bienali kapsamında üç çocuk kitabı daha yayımlayacak. İKSV’nin çocuklar için hazırladığı tüm yayınları İKSV Alt Kat’taki çocuk kitaplığında bulabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 03 Haziran 2019 Pazartesi 04:00
YORUM EKLE

banner19

banner36