Engelsiz Filmler Festivali

Kültürel hayata eşit katılıma olanak sağlamak amacıyla yedincisi düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, Türkiye ve Dünya sinemasının en iyi örneklerinin yer aldığı programıyla sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Engelsiz Filmler Festivali

Kültür sanat etkinliklerine katılımın önündeki engelleri kaldırarak birlikte film izlemeyi mümkün kılan Engelsiz Filmler Festivali, film gösterimlerinin yanı sıra tüm yan etkinliklerini de görme ve işitme engelli bireylerin erişimine uygun olarak sunarken ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişilebilir mekanları tercih ediyor.

Festival yedinci yılında, 7-9 Ekimtarihleri arasında İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 11-13Ekimtarihleri arasında Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 16-20 Ekimtarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak.

Engelsiz Filmler Festlivali’nin bu yılki programı, her yıl olduğu gibi; Engelsiz Yarışma, Dünyadan, Çocuklar İçin, Uzun Lafın Kısası, Otizm Dostu Gösterim bölümlerinin yanı sıra bu sene eklenen Ayrıksı Otu, Rehber Köpekler, Be In!, Bizim için, Bizsiz Asla! ve Kim Demiş? olmak üzere toplamda 48 filmin yer alacağı 10 tematik başlıktan oluşuyor.

Engelsiz Filmler Festivali’nin programında yer alan tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazıile gösteriliyor.

Festival’de gösterimlerin yanı sıra, gösterim sonrası film ekipleriyle yapılan söyleşiler ve atölye çalışmaları da işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleşiyor. 19 Ekim tarihinde düzenlenecek olan festivalin Ödül Töreni’nde de işaret dili çevirisi ve sesli betimleme yapılacak. Böylelikle engeli olan, olmayan tüm sinemaseverler Festival’i bir arada takip edebilecekler.

5 ULUSAL UZUN FİLM ENGELSİZ YARIŞMA’DA

Son dönemlerde ulusal ve uluslararası birçok festivalde ses getiren yapımların yer aldığı Engelsiz Yarışma’da bu yıl; Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons, Banu Sıvacı’nın Güvercin, Ali Vatansever’in Saf, Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci’nin Sibelve Emre Yeksan’ın Yuva filmleri yer alıyor.

Engelsiz Yarışma’nın bu yılki jürisinde ise sanat yönetmeni Natali Yeres, yapımcı Yonca Ertürkve sinema yazarı Burak Göral bulunuyor.

Sinema sektöründen değerli isimlerin belirleyeceği En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri ve Braille alfabesi ile de basılan pusulalarla seyirciler tarafından oylanarak belirlenen Seyirci Özel Ödülü, 19 Ekim Cumartesiakşamı Goethe-Institut Ankara’da düzenlenecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

AYRIKSI OTU

Engeli olduğu için ötelenmiş, kendini izole etmiş ya da bir mücadele veren karakterlerin ön planda olduğu “Ayrıksı Otu”seçkisinde aralarında Türkiye yapımının da yer aldığı 9 film yer alıyor.

Seçkide yönetmen Gus Van Sant’ın Merak Etme, Fazla Uzaklaşamaz Don't Worry, He Won't Get Far on Foot, Eibe Maleen Krebs’in Zihnimin Ötesindeki Dünya The World Beyond My HeadJon Frickey’in Kedi Günler Cat DaysNathan Mewett ve Curtis Taylor’ın Yulubidyi - Sonuna Kadar Yulubidyi - Until the End,Bali Engel ve Matthieu Landour’un Şok Terapisi Shock Therapy,Peter Ghesquiere’in Ters Yüz Downside Up, Osman Yazıcı’nın İki Elin Arasında In Between Two Lines, Ana Chubinidze’nin Cep Adam The Pocket Manve Pavel Gumennikov’un Yürü Be Just! Just, Go!adlı filmleri yer alıyor.

KİM DEMİŞ?

Farklı engel gruplarından karakterlerin sanat aracılığıyla kendilerini özgürleştirmelerini anlatan filmlerin yer aldığı “Kim Demiş?”seçkisinde; yönetmen Kim Saltarski’den Anti-Dev Andre Andre The Anti-GiantValentin Riedl ve Frédéric Schuld’un Carlotta’nın YüzüCarlotta’s Face,Karina Vilenkina’nın Karıncalarım İçin Elmas Diamonds For My AntsBibi Fadlalla’nın Kendis, Krista Weltner’in Kısmi Telafi Partially Compensated ve Dragana Njegic’in Salonları Aşmak Breaking Ballroom filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

REHBER KÖPEKLER

Engelsiz Filmler Festivali’nin bu yılki programında dikkat çeken başlıklar arasında “Rehber Köpekler” seçkisi yer alıyor. Seçki, özel olarak eğitilen akıllı dostlarımızın hayatlarımızı nasıl kolaylaştırdığını ve onlarla kurduğumuz özel ilişkiyi anlatan filmlerden oluşuyor.

Yönetmen Heddy Honigmann’ın Badi Buddy, Bruno Simões’in Pip, Bill Plympton’un Rehber Köpek Guide Dog, Annelies Kruk’ın Scott ve Julia Scott & Julia, Don Hardy ve Dana Nachman’ın Yavru Seçimi Pick Of The Litteradlı filmleri Rehber Köpekler seçkisi başlığında gösterilecek.

Festivalin İstanbul ayağında seçkide yer alan filmlerden birinin gösteriminden sonra, Rehber Köpekler Derneği’nin katılımıyla rehber köpeklerin hayatımızdaki önemi üzerine bir söyleşi düzenlenecek.

BİZİM İÇİN, BİZSİZ ASLA!

Erişilebilirlik konusunda verilen mücadeleleri anlatan filmlerin yer aldığı“Bizim İçin, Bizsiz Asla!” seçkisinde; yönetmenGenevieve Clay-Smith’in Dalgaları Geri AlmakTaking Back The Waves filmi ileVioleta Ayala ve Daniel Fallshaw’in MücadeleThe Fight adlı filmleri seyirciyle buluşacak.

Bizim İçin, Bizsiz Asla! bölümündeki filmlerin gösteriminden sonra erişilebilirlik konusunda Türkiye’de mücadele veren engelli aktivistler ile kısa bir söyleşi de gerçekleşecek.

DÜNYADAN

Dünya sinemasının son dönemde öne çıkan yapımlarının yer aldığı “Dünyadan”adlı seçkide; 2018 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen Pawel Pawlikowski’nin Soğuk Savaş Cold War filmi, Michael Pearce’in 2019 BaftaÖdülleri’nde Öne Çıkan İlk Film ödülüne layık görülen CanavarBeast filmiveAli Abbasi’nin 2018 Cannes Film Festivali’ndeBelirli Bir Bakış ödülüne layık görülen SınırBorder filmi yer alıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN

Gelecek neslin esin kaynağı olan çocukların hayal güçlerini besleyecek “Çocuklar İçin”seçkisinde ise; animasyonunun başarılı yönetmeni Mamoru Hosoda’nın Oscar Adayı filmi Küçük Kardeşim Mirai Mirai no Mirai, Vincent Kesteloot ve Ben Stassen’ın yönettiği Corgi: Kraliyet Afacanları The Queen's Corgive Danimarkalı yönetmen Karsten Kiilerich’ın yönettiği Uçan Halı ve Kayıp ElmasUp and Away adlı filmler minik sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

UZUN LAFIN KISASI

Kısa film severler için son dönem Türkiye sinemasının nitelikli filmlerinden derlenen “Uzun Lafın Kısası” seçkisinde; yönetmen Senem Bay’ın Amca The Geezer,Ezgi Temel’in Bebek Evi Dollhouse, Özgür Cem Aksoy’unGiderayak Parting Shot, Deniz Telek’in Gümüş The Gentle Sadness of Things, Simay Çalışkan ve Nergis Karadağ’ın Homur Homur Muttering, Yiğit Hepsey’in Kuyruk The Tail, Murat Çetinkaya’nın Sonsuz Ad Infinitum veCan Erkan ve Salih Toprak’ın VadiThe Valley filmi olmak üzere 8 kısa film yer alıyor.

OTİZM DOSTU GÖSTERİM

Otizmli çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine imkân sağlayan “Otizm Dostu Gösterim”de Japon animasyonunun başarılı yönetmeni Mamoru Hosoda’nın Küçük Kardeşim Miraiadlı filmi gösterilecek. Film, loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilirken, seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecek ve diledikleri gibi hareket edebilecekler.

BE IN! KISA FİLM SEÇKİSİ

Engelsiz Filmler Festivali’nin kurucuları arasında yer aldığı Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı’nın hazırladığı kısa film seçkisinde 6 kısa film yer alıyor.

Avrupa’da faaliyet gösteren 6 film festivali tarafından, sinemaya erişimin yaygınlaşması amacıyla kurulan Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı’nın hazırladığıBe In! Kısa Film Seçkisi”ndeyönetmen Benjamin Barthélémy’nin Aydaki Fil An Elephant on the Moon, Ray Jacobs’ın Dinlenmek İçin Güvenli Bir Yer A Safe Place To Rest, Mert Tugen’in Kanatları Olmayan KuşThe Bird Has No WingsJoel Simon’un Makropolis Macropolis,Carlos De Antonio’nun Korku Miedove Kai Stänicke’nin Soğuk Yıldız Coldstaradlıkısa filmler gösterilecek.

FESTiVAL'İN YAN ETKİNLİK PROGRAMINDA BU YIL: MURAL, SANAL GERÇEKLİK (VR) DENEYİMLERİ VE CANLANDIRMA ATÖLYESİ

Sokak Sanatı Mural Engelsiz Filmler Festivali Kapsamında

Engelsiz Filmler Festivali'nin bir parçası olarak tasarlanan Mural Ankara, 26-29 Eylül2019tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek. British Council Türkiyeiş birliği ile düzenlenecek etkinlik, 3 kadın mural sanatçısı ile 3 kadın engelli hakları aktivistini bir araya getirerek, engelli kadınların şehirde yaşadığı sorunların, mural sanatı ile bir temsiliyet ve ifade alanı bulmasını amaçlıyor.

Etkinlik kapsamında 26 Eylül günü 3 mural sanatçısı ve 3 aktivist bir araya gelerek, engelli kadınların gündelik hayatlarında sık sık karşılaştıkları sorunlar üzerine konuşacaklar. Sanatçılar, konuşulanlar üzerinden bir mural fikri oluşturup görsel bir taslak hazırlayacak ve 27-29 Eylül tarihlerinde her sanatçı, çizdiği taslağı Çankaya bölgesinde bulunan 3 farklı duvara uygulayacak.

Sanal Gerçeklik (VR) Deneyimleri

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonuiş birliği ile hazırlanan sanal gerçeklik programı, farklı dünyaların kapılarını açarak, engelli kişilerin hayatlarına daha yakından temas etmeye olanak verecek. Festival’in bu yılki sanal gerçeklik seçkisindeKanada, Arjantin ve İngiltere’den 3 proje yer alıyor. Kalina Bertin’ın,bizi bipolaritenin istikrarsız fakat büyüleyici dünyasına davet eden Manik VR Manic VR; epilepsi nöbetleriyle mücadele eden sanatçı Jane Gauntlett’in kendi hikayesinden esinlendiği Kendimle DansIn My Shoes: Dancing with Myselfve tekerlekli sandalye kullanan genç bir kadının bedenini tanımasını anlatan 120 Cm: Kör Randevu 4 Feet: Blind Dateadlı projeler sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla Festival gösterim mekanlarının fuaye alanlarında deneyimlenebilecek.

ENGELSİZ SİNEMAYA DESTEK VEREN TÜM KURUMLARA TEŞEKKÜRLER

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin kurumsal destekçileri arasında European Endowment for Democracy Fund, ABD Büyükelçiliği, Sabancı Vakfı ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bulunuyor.

Festival'in Sanal Gerçeklik Deneyimi bölümü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliği ile hazırlanırken, Mural Ankara bölümü British Council işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Festival’e katkıda bulunan kurumlar: Hollanda Büyükelçiliği, Goethe-Institut Ankara, Çankaya Belediyesi, Danimarka Büyükelçiliği, İsveç Büyükelçiliği ve Letonya Büyükelçiliği.

Kentvizyon, Festival’in tanıtım sponsorluğunu üstleniyor.

Festival destekçileri arasında 26-45 Yapım, Boğaziçi Üniversitesi, Digitürk, Fil Bilişim, GETEM (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı), Interpress, Moiré Graphics-Video-Sound,Notte Otel, Sesli Betimleme Derneği (SEBEDER), SineBu ve Yay Yapım bulunuyor.

Festivali’in medya sponsorluğunu, NTV, Agos,Aydınlık,Birgün, Cumhuriyet, Evrensel, Altyazı, Ankara Life, Arka Pencere, Kültür Sanat Haritası, Raillife, Ab-ilan.comArtfulliving.com.trBeyazperde.comBianet.org,GaiaDergi.com,gazeteduvar.com.tr,Lavarla.com,Sadib, Sinemalar.comSinematurk.com, zitlarmecmuası.comve üstleniyor.

Fige Restoran, İncir Meyhanesi, Kalender Zebra, The Soul Pub, Varuna Gezginmekan sponsoru olarak destek veriyorlar.

Partner festivaller ise European Film Festival Integration You and Me(Koszalin, Polonya), Oska Bright Film Festivali (Brighton, İngiltere), The Extraordinary Film Festival (Brüksel, Belçika), Klappe Auf! Kısa Film Festivali (Hamburg, Almanya)veFestival Inclús(Barselona, İspanya).

TÜM GÖSTERİM VE ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ

Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsizolarak seyircilere sunuyor.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

7. Engelsiz Filmler Festivali’nin bugüne kadarki bültenlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://drive.google.com/open?id=1JMVU9GUb2pYv-nj1...

Yayın Tarihi: 15 Eylül 2019 Pazar 01:00 Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 14:57
banner25
YORUM EKLE

banner26