“Elektronik Köprüler”de gürültü ve anlatı bağlamında müzik tartışmaya açılıyor!

Pera Müzesi tarafından, müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle düzenlenen “Elektronik Köprüler” etkinlik serisinde bu kez Başar Ünder, elektronik müziği gürültü ve anlatı bağlamında ele alıyor.

“Elektronik Köprüler”de gürültü ve anlatı bağlamında müzik tartışmaya açılıyor!

Pera Müzesi, yeni yıl öncesinde sanatın farklı alanlarına odaklanan projelerle ziyaretçilerine çok yönlü bir program sunmaya devam ediyor. İstanbul merkezli müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilen “Elektronik Köprüler” konuşma ve performans serisi, elektronik müziğin beslendiği ve etkileşime geçtiği, teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi farklı alanları tartışmaya açıyor.

Serinin üçüncü buluşması, 20 Aralık Cuma günü saat 18.30’da Başar Ünder'in konuşması ile başlıyor. Başar Ünder performansı öncesinde, çalışmalarında benimsediği kavramsal tema ve yöntemleri, oyun, film gibi alanlarla kurduğu ilişkiler bağlamında tartışmaya açacak. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek sunuma; bağımsız müzik, gürültü ve politika bağlamında çalışmalar yürüten müzikolog Ümit Üret katkıda bulunacak.

Başar Ünder, konuşma sonrasında performansını gerçekleştirmek üzere saat 20.00’de Pera Café’de dinleyici karşısında olacak.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen konuşma ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır. Konuşma Türkçedir.

Pera Café’de gerçekleştirilen performans ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.


Detaylı Bilgi

Amber Eroyan - Grup 7 İletişim Danışmanlığı / aeroyan@grup7.com.tr (212) 292 13 13

Büşra Mutlu - Pera Müzesi / busra.mutlu@peramuzesi.org.tr (212) 334 09 00

Başar Ünder Hakkında

Başar Ünder, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamladı. 2006 yılında UNESCO Aschberg Bursaries for Artists fonu desteği ile IMEB - Institut International de Musique Electroacoustique de Bourges’da misafir besteci (artist-in-residence) olarak çalışma fırsatı buldu. 2010 yılında İTÜ MİAM - Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde Ses Mühendisliği ve Tasarımı dalında yüksek lisans derecesini aldı. 2014 yılında 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Annemin Şarkısı filmi için bestelediği müziklerle En İyi Müzik ödülüne layık görüldü. Aynı yıl Diving adlı eseriyle Sub Rosa tarafından yayınlanan Anthology of Turkish Experimental Music 1961-2014 albümünde yer aldı. 2017 yılında Avrupa Film Akademisi (EFA) üyesi oldu. 2018 yılında Estalagem Da Ponta Do Sol Residency For Contemporary Music And Electronics programına kabul edildi. Ünder, 2018 yılı Güz dönemi itibarıyla Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi ve araştırma grubu yöneticisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Ümit Üret Hakkında

Ümit Üret, 1987 yılında Ankara’da doğdu ve ilk-orta-lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yarı zamanlı keman ve gitar eğitimi gördü. Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji bölümünde tamamladı. Açık Alan, ppqqmm, A.I.D gibi oluşumlar bünyesinde yer alıyor. AidZine’da yazıları yayınlandı. Ortaklarıyla beraber Radyo Modyan’da bankpank adlı programı sürdürüyor.


ÆVOM Hakkında

ÆVOM İstanbul’da kurulan, farklı mekânlarda kültür sanat ve müzik etkinlikleri gerçekleştiren sınırsız ve aidiyetsiz bir kolektiftir.

 


Gelecek Program

 

24 Ocak Cuma

18.30 Konuşma

Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun: İstanbul’da Bir Kentsel Yenileme Projesi Üzerine

Burcu Yaşin

20.00 Performans

Deniz Erden


21 Şubat Cuma

18.30 Konuşma

Elektronik Müziğin İslami Yüzü: Muslimgauze

Sühan Gürer

20.00 Performans

İz (Elifnaz Koçak)


20 Mart Cuma

18.30 Konuşma
Ambient Elektronik Müzik: Doğanın Yeniden Keşfi

Emre Karacaoğlu

20.00 Performans

Utkanj


24 Nisan Cuma

18.30 Konuşma

Gürültü Nosyonu ve Dominick Fernow’un Sanatsal Üretimi
Ümit Üret

20.00 Performans

Ümit Üret

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2019 Perşembe 22:00 Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 13:24
banner25
YORUM EKLE

banner26