“Elektronik Köprüler” bu ay müzikte canlı kodlamaya odaklanıyor

Pera Müzesi tarafından müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle düzenlenen “Elektronik Köprüler” etkinlik serisi, görsel-işitsel performanslar gerçekleştiren RAW’dan Selçuk Artut ve Alp Tuğan’ın “Bir İfade Biçimi Olarak Canlı Kodlama” başlıklı konuşmasıyla devam ediyor. Uzun soluklu serinin 25 Ekim’deki ikinci buluşmasında, canlı kodlama yönteminin elektronik müzik yapım sürecine nasıl entegre edilebileceği ele alınacak. Konuşmanın ardından etkinlik, RAW’un saat 20.00’deki performansıyla devam edecek.

“Elektronik Köprüler” bu ay müzikte canlı kodlamaya odaklanıyor

Pera Müzesi, sanatın farklı alanlarına odaklanan projelerle ziyaretçilerine çok yönlü bir program sunmaya devam ediyor. İstanbul merkezli müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilen Elektronik Köprüler konuşma ve performans serisinde elektronik müzik; teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi bu çağdaş tarzın etkileşime geçtiği ve beslendiği farklı alanlar üzerinden tartışmaya açılıyor.

Serinin ikinci buluşması, 25 Ekim Cuma günü saat 18.30’da RAW’u oluşturan Selçuk Artut ve Alp Tuğan’ın “Bir İfade Biçimi Olarak Canlı Kodlama” başlıklı konuşması ile başlayacak. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek konuşmada, canlı kodlama yöntemlerinin ve araçlarının elektronik müziğin yaratım sürecine nasıl entegre edilebileceği, özgün yaratıcılık konusunda hangi boyutlarda müzisyene olanaklar sağladığı teorik ve pratik açılımlar ışığında ele alınacak.

Günümüzde müzisyenlerin ses kompozisyonları yaratırken teknolojinin sağladığı hazır olanakları kullandıkları, var olan imkanları yetersiz gördüklerinde ise gereken teknolojileri oluşturmak adına yeni arayışlara girdikleri tespitinden hareketle konuşmacılar; müzisyene kendi özel ihtiyaçları doğrultusunda çalışabilecek programları detaylı bir biçimde geliştirme olanağı sağlayan canlı kodlama (live-coding) yönteminin inceliklerini paylaşacaklar.

Selçuk Artut ve Alp Tuğan, konuşma sonrasında performanslarını gerçekleştirmek üzere saat 20.00’de Pera Café’de dinleyici karşısında olacak.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen konuşma ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır. Konuşma Türkçedir.

Pera Café’de gerçekleştirilen performans ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.

Yayın Tarihi: 23 Ekim 2019 Çarşamba 21:00
banner25
YORUM EKLE

banner26