Eğitim'le Barış sempozyumu

Türkiye ve çevre ülkelerden öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşecek Uluslararası Öğretmenler Zirvesine başvurular 24 Mart-16 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Eğitim'le Barış sempozyumu

Toplumsal Barış Ancak Eğitimle Mümkün” sloganıyla yola çıkan; Türkiye, Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu’dan yüz civarında öğretmenin katılması beklenen “I. Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi” 23 - 26 Haziran 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Öncü Eğitimciler Uluslararası Öğretmen ve Eğitim Öncüleri Derneği; Türkiye’de ve çevre ülkelerde bulunan öğretmen ve eğitimcileri “Eğitim’le Barış: Peace with Education” ana temalı, konferans, çalıştay, atölye ve sempozyum içerikli uluslararası katılımla gerçekleştirilecek öğretmen zirvesine öneri ve çalışmalarıyla katkı sağlamaya çağırmakta.

Öncü Eğitimciler Türkiye ve çevre ülkelerde kalıcı huzur ve barışın tesisi için eğitimcilerin inisiyatif alması gerektiğini düşünmekte.

Her yıl farklı ülkelerde yapılması tasarlanan “Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi”ne Türkiye ve çevre ülkelerden katılacak olan eğitimcilerin önerileriyle programa başvurmaları beklenmekte.

Zirve bünyesinde gerçekleştirilecek olan “Eğitim’le Barış” temalı sempozyum dışarıdan dinleyici katılımına açık olacak.

Beş yıldır yapılmakta olan “Öğretmenim Sempozyumu” ulusal öğretmen buluşmasının en büyük adresini oluştururken, “Öncü Öğretmenler Zirvesi” ile Öncü Eğitimciler Derneği öğretmen buluşmalarını uluslararası alana taşımaktadır.

Öğretmenlerin toplumsal barışın tesisinde önemli fonksiyona sahip olduğu inancıyla hareket eden dernek yetkilileri evrensel barışa katkı sağlamak amacıyla da çalışmalarının merkezine öğretmeni yerleştirmiş. Öncü Eğitimciler Derneği danışmanlarından Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakan Karataş; Eğitim’le Barış, Huzur ve Barışın Önündeki Engeller, Eğitim Faktörü ve Farklı Kültürel Toplumlara Yönelik Eğitsel Etkinlikler ana başlıklarında gerçekleştirilecek olan bildiri sunumları, müzakereler ve atölye uygulamalarında birikim ve tecrübelerin paylaşılacağını ifade etti.

I. Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi’nde aşağıdaki konuların işlenmesi beklenmekte:

Toplumsal farklılıkların zenginliğe dönüştürülmesinde eğitimin rolü, Eğitim ve temel insan hakları, Toplumsal barışa katkısı açısından öğretmen yetiştirme politikaları, Toplumsal barış için sınıf ve okul içi iyi örnekler/uygulamalar, Sosyal barış odaklı eğitimin amaçları ve okulun yeniden tasarımı, Çok dilli ve çok kültürlü eğitim, Toplumsal barış için eğitim programlarının gözden geçirilmesi, Okul kitaplarının ötekileştirici dili, Öğrencilere temel insan haklarına saygı duyma davranışı kazandırma, Bireysel özgürlüklerin geliştirilmesinde eğitsel uygulamalar, Sosyal barış odaklı sınıf içi eğitim etkinlikleri, Kendiyle ve toplumuyla barışık bir nesil için eğitim uygulamaları, Çok kültürlü öğretmen odalarının tasarımı…

Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi hakkında ayrıntılı bilgi almak, programa öneri ile katılmak için derneğin web sitesini ve aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz:

http://sempozyum.oncuegitimciler.org.tr/

 

Gökhan Erenoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 10:08
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13