Eğitim-Bir-Sen’in 6. uluslararası kısa film yarışması için başvurular başladı

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) tarafından "eğitim" temasıyla düzenlenen kısa film yarışmasını uluslararası boyuta taşıdı. Eğitim-Bir-Sen, ulusal çapta 5 yıl önce başlayan yarışmanın 6'ncısını "eğitim" temasıyla uluslararası düzeye taşınıyor.

Eğitim-Bir-Sen’in 6. uluslararası kısa film yarışması için başvurular başladı

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, Eğitim-Bir-Sen olarak, kısa film yarışması konusundaki 5 yıllık tecrübelerini uluslararası alana taşıdıkları ifade edildi. Açıklamada ayrıca, eğitim alanındaki farklı bakış açılarını sanatla buluşturmayı ve eğitime uluslararası platformda sinemanın etkileyici diliyle dikkati çekmeyi amaçladığı belirtildi.

Ulusal çapta 5 yıl önce başlayan yarışmanın 6’ncısının “eğitim” temasıyla uluslararası düzeye taşındığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Eğitim alanındaki farklı bakış açılarını sanatla buluşturmayı, tüm dünyada ortak iş ve emek konusu olan eğitime uluslararası platformda sinemanın etkileyici diliyle dikkat çekmeyi, eğitim süreçlerinde yaşananları, eğitimin önemli ve özel taraflarına odaklanacak hikâyeleri ortaya çıkarmayı; ayrıca, iş birliği içerisinde olduğumuz eğitim sendikalarıyla çalışma alanlarımızı genişletmeyi, iş birliğimizi güçlendirmeyi, ortak işimiz olan eğitim konusunda sanatsal bir faaliyet icra etmeyi hedefliyoruz.

2014 yılında “Öğretmen” temasıyla başladığımız, daha sonra “Örgütlenme” ve “Vefa” temasıyla devam ettirdiğimiz, 2017 yılında aldığımız bir kararla “Eğitim” temasında sabitlediğimiz yarışmamızı bu yıl itibarıyla uluslararası boyuta taşımış bulunuyoruz. Dünya genelinde katılacak eserlerle farklı dil, kültür ve tecrübelerin harmanlanmasıyla ortaya çıkacak sanatsal şöleni hep birlikte izleyecek, ödüllendirecek ve sonuçlarını değerlendireceğiz.

Yarışmada birinci olacak esere 20 bin TL, ikinciye 15 bin, üçüncüye ise 10 bin TL ödül verilecek. Jüri tarafından sanatsal açıdan amaca uygunluğu, ödüle liyakati görülen bir esere Mehmet Akif İnan Özel Ödülü (6 bin TL); ayrıca, jürinin ayrı bir kategori olarak değerlendireceği, eğitime emek veren, eğitim süreçlerinde aktörlük yapan, eğitimcilerin gözüyle çekilmiş bir esere ise Erol Battal Sendikal Kadraj Ödülü (5 bin TL) verilecek.”

Kurmaca dalında 10 dakikayı geçmeyen kısa filmlerin kabul edildiği yarışmaya, 17 Temmuz 2020’ye kadar başvuru yapılabilecek. Kısa film yarışmasının detaylarına ebskisafilm.org adresinden erişebilirsiniz.

Yayın Tarihi: 07 Ocak 2020 Salı 02:00
banner25
YORUM EKLE

banner26