"Dostoyevski’nin Eserlerinde Kötülük Problemi"

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Kırkambar Tez-Makale Sunumu etkinliği kapsamında 28 Eylül Cumartesi günü Neslihan Demirci’yi konuk ediyor. Demirci “Dostoyevski’nin Eserlerinde Kötülük Problemi” başlığını taşıyan bir sunum yapacak.

"Dostoyevski’nin Eserlerinde Kötülük Problemi"

Romancı ve düşünür Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, felsefi altyapı üzerine kurguladığı romanlarında teolojik meselelere özgün yorumlar getirdiği için düşünceleri, din felsefesi alanındaki çalışmalara konu edilmektedir. Bu sunumda Dostoyevski’nin romanlarında -ahlâki kötülük bağlamında- kötülük problemine yaklaşımı ve bununla ilişkili konular ele alınacaktır.  Ayrıca yazarın kötülük probleminin yanı sıra, özgürlük meselesine yönelik yaklaşımını, bilhassa Yeraltından NotlarKaramazov Kardeşler ve Suç ve Ceza adlı romanları ekseninde, metinlerde öne çıkan örneklerden yola çıkarak açıklanacaktır.                                                                              

Bu çalışma Neslihan Demirci tarafından yazılan, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri’nde Doç. Dr. Zeynep Gemuhluoğlu danışmanlığında hazırlanmış olan “F. M. Dostoyevski’nin Eserlerinde Kötülük Problemi” başlıklı tezin sunumudur.

Yayın Tarihi: 25 Eylül 2019 Çarşamba 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36