Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da başladı

Mahmut Coşkun ve Kadir Daniş ile her 15 günde bir TYB İstanbul’da gerçekleşecek olan “Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları” ilk programıyla merhaba dedi.

Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da başladı

Divan edebiyatının bilinen ve bilinmeyen yönleriyle konuşulacağı, şiir tahlillerinin yapılacağı Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da başladı. Mahmut Coşkun ve Kadir Daniş’in birlikte gerçekleştirdiği okuma söyleşileri, her 15 günde bir Cumartesi günleri TYB İstanbul’da yapılacak.

 

 Divan Şiirine Âşığız

 

İlk programda divan şiirinin tarihteki uzanımlarından bugünkü insanımızın divan şiiriyle olan ilişkisine, Nabi, Nedim, Şeyh Gâlib gibi Osmanlı döneminin önde gelen şairlerinin şiir karakteristiğinden padişahların şairliğine kadar kapsamlı bir giriş söyleşisi gerçekleştiren Coşkun ve Daniş, divan şiirine duydukları hayranlık ve aşk neticesinde bu alanda oluşan birikimlerini katılımcılarla paylaşacaklarını ifade ettiler.

 

 Şair Hayatları ve Şiir Tahlilleri

 

Önümüzdeki haftalarda, kaside ve mesnevilere dair okumalarla devam edecek programlarda hem şairlerin hayatlarından bahsedilecek hem de şiirleri tahlil edilecek. Divan şiirinin en önemli şiirlerinin ve mesnevilerinin ele alınacağı etkinliğin ikinci buluşması, 30 Kasım Cumartesi saat 18.00’de gerçekleşecek. Programa katılım serbest.

 

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2019 Çarşamba 18:00
YORUM EKLE

banner19

banner36