Dışişleri Bakanlığı makale yarışması düzenliyor

TC Dışişleri Bakanlığı gençlerin sahada Türk dış politikasına katkıda bulunması amacıyla "Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk Dış Politikası" başlıklı makale yarışması düzenliyor.

Dışişleri Bakanlığı makale yarışması düzenliyor

KONU

Küresel ve bölgesel düzeyde derin siyasi, ekonomik ve teknolojik değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimleri dikkate alarak dış politika araçlarını zenginleştiren ve güçlendiren aktörler küresel ve bölgesel rekabette kendi yerlerini sağlamlaştırmaktadır. Türkiye de “sahada ve masada güçlü diplomasi” için dış politika araçlarını çeşitlendirmekte, diplomasi ağını genişletmekte, insan sermayesi ve teknoloji yatırımlarına ağırlık vermektedir.

Bu çerçevede, Türkiye faaliyet alanlarını genişletirken, Güney Amerika ve Afrika’dan sonra bu defa “Yeniden Asya” ile Asya kıtasına bir açılımda bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaştığımız şu günlerde Türk Dış Politikasının çalışma alanlarının genişletilmesi ve derinleştirilmesi 2023 hedeflerimize ulaşmada büyük katkı sağlamaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), lisans öğrencilerini 2023 hedeflerine ulaşma yolunda Türk Dış Politikasının ana unsurları, araçları, öncelikleri, fırsat alanları, karşı karşıya kaldığı meydan okumaları ele alan makaleler yazmaya davet etmektedir.

Yarışmaya gönderilecek makalelerde, “araçlar ile temel hedefler arasında, üzerine iyice düşünülmüş ilişkiler” olarak da tanımlanan “Büyük (Grand) Strateji” kavramı kapsamında mevcut ve potansiyel dış politika meselelerimizin stratejik bir çerçevede ele alınması beklenmektedir. Öngörülen “Büyük (Grand) Strateji” ülkemizin ulusal çıkar ve hedefleri ile bunlara yönelik tehditlerin “hiyerarşik” bir sıralamasını da içermelidir. Bunun yanı sıra, belirlenen strateji, komşularımız, yakın çevremiz ve dünyada yer alan ülkelerle ne tür ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini de irdelemelidir.  

DEĞERLENDİRME

Makalelerin değerlendirmesi Dışişleri Bakanlığı mensupları ve akademisyenlerden müteşekkil bir akademik heyet tarafından yapılacaktır. Değerlendirmelerde yazım tekniği, metodoloji, dil ve ifade yeteneği, savların özgünlüğü ve uygulanabilirliği dikkate alınacaktır.

KATILIM

Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, hukuk, maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencileri yarışmaya katılabilirler.

ÖDÜLLER

İlk üçe giren yarışmacılar Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir yurtdışı ziyaretinde resmi heyette yer alacak, ayrıca aşağıdaki para ödüllerinin sahibi olacaktır.

Birinci: 10.000 TL

İkinci: 7.500 TL

Üçüncü: 5.000 TL

MAKALE SON TESLİM TARİHİ: 15 ARALIK 2019

BAŞVURU ŞARTLARI VE YÖNTEMİ

  • T.C. vatandaşı veya Mavi Kart hamili olmak
  • Türkiye’deki veya yurtdışındaki üniversitelerin Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk, iktisat, işletme, maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji bölümlerinde lisans öğrencisi olmak
  • Makaleler, yazarının güncel özgeçmiş ve öğrenci belgesiyle birlikte [email protected] e-posta adresine “SAM Makale Yarışması” konu başlığıyla gönderilmelidir.
  • Yarışma için hazırlanacak makaleler Türkçe veya İngilizce dillerinde en az 3.000 en fazla 4.000 kelime olmalıdır. İngilizce ve Türkçe özetler ile son notlar kelime sınırlamasına dâhil değildir.
  • Yarışmaya katılan makalelerin tüm yayın, yayım ve dağıtım hakları Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne aittir.
  • Ayrıntılı yazım kuralları //sam.gov.tr/tr/instructions-for-authors/ adresinde mevcuttur.

Yayın Tarihi: 29 Ekim 2019 Salı 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36