Çocuk Yazını Ocak - Şubat Ayı Faaliyetleri

Çocuk Yazını, yeni yılın ilk iki ayını sekiz yeni atölyeyle ve birbirinden kıymetli isimlerle gerçekleştireceği söyleşilerle karşılıyor. Ocak ayının ortasında “Çizgi roman ve manga” dosyası yayında olacak.

Çocuk Yazını Ocak - Şubat Ayı Faaliyetleri

PAZARTESİ KONUŞMALARI

-Metin Odaklı Söyleşiler, Okurluk ve Yenilikler-

Moderatör: Meryem Selva İnce

Ocak-Şubat Ayı Programı ve Konuklar

3 Ocak 2022: Fatma Işık –Rüzgâr ve Bulut serisi, Erdem Yayınları.

10 Ocak 2022: Ahmet Büke- Kırlangıç Zamanı, Can Çocuk.

17 Ocak 2022: Şeyma Göksay- Renkli Sokak, Cup,Çiş, Kaka, Timsah Tigu’nun Uykusu, Şifa

ve Ormanda Bir Misafir, İthaki Çocuk, Multibem, Masalperest Yayınları.

24 Ocak 2022: Asuman Portakal- Picasso’nun Gözleri, Tudem Yayınları.

31 Ocak 2022: Melek Çe- Badem Operasyonu, Deyim mi Demeyim mi, Patojenik Prenses, Nar Çocuk.

7 Şubat 2022: Sima Özkan- Masalımı Gören Oldu mu?, Şiirimi Duyan Oldu mu, Fom Kitap. 14 Şubat 2022: Figen Yaman Coşar- Turuncu Öyküler, Erdem Yayınları.

21 Şubat 2022: Nilay Özer- Yara Bandı Fabrikası, Meşe Palamudu Macanda, Unutkanlık Boruları Dalgınlık Kanalları, Uçan Kaçan Bir Pijama Öyküsü, Yapı Kredi Yayınları.

28 Şubat 2022: Tülin Kozikoğlu- Mıstık Seni Anlamıyoruz, Sırası mı Şimdi?, İletişim Yayınları.

BULUŞMALAR

Moderatör: Meryem Selva İnce

1 Ocak 2022: Merve Yavuzdemir- Kütüpanne Platformu ve okurluk üzerine

5 Ocak 2022: Varol Yaşaroğlu- Kral Şakir serisi üzerine

7 Ocak 2022: Erkam Aslanoğlu- Hark Dergisi ve fuarlar üzerine

15 Ocak 2022: Ayşenur Narboğa- Çocuk Şehri tecrübesi üzerine

22 Ocak 2022: Asiye Kakırman Yıldız- Kütüphanecilik ve çocuk okur üzerine

5 Şubat 2022: Tayfur Esen- Nar Çocuk ve İstanbul Fellowship tecrübesi üzerine

12 Şubat 2022: Halenur Çalışkan- Asiye serisi ve atölyeler üzerine

19 Şubat 2022: Abdullah Kasay- Sinema ve çocuk temsilleri üzerine

26 Şubat 2022: Elif Yemenici- Çocuk edebiyatı ve çizerlik üzerine

ATÖLYELER

OCAK AYI

Arapça Çocuk Edebiyatı Okumaları

Atölye hakkında: Bu atölyede Arapçasını geliştirmek isteyenlerle çocuk edebiyatı metinleri okuyup eğlenceli bir şekilde Arap dili ve edebiyatını keşfetmeye çalışacağız. Her hafta bir metin odağında birlikte okuduğumuzu anlayıp en güzel Türkçe çeviriyi yapmayı ve karşılaştırmalı tahlil yapmayı hedefliyoruz. İkincisi açılan atölyede Nar Çocuk tarafından Türkçeye kazandırılan Arap dünyasının ödüllü metinleri kendi dillerinde okunmakta ve yazarlarıyla sürpriz buluşmalar gerçekleşmektedir.

Eğitmen hakkında: Elif Erdoğan, İnönü Üniversitesi ilahiyat bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tefsir Ana Bilim dalında “İmam Maturidi’nin Tevilat’ul-Kur’an’da Gaybi Konulara Yaklaşımı” başlıklı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamladı. Aynı üniversitede pedagojik formasyon programı aldı. 12 yıldır vakıf ve özel gruplarda tefsir derslerine devam etmektedir.

Farsça Çocuk Edebiyatı Okumaları

Atölye hakkında: Atölye programında İran’da çocuk edebiyatının seyrine genel bir giriş yapılacak ardından İran çocuk edebiyatının en önemli temsilcilerinden olan ve bu alanda ilk başarılı örnekleri verdiği düşünülen Samed Behrengi’nin çocuklar için yazmış olduğu Bir Şeftali Bin Şeftali adlı öyküsü dört hafta boyunca Farsça aslından okunacak ve tercüme edilecektir. Okumalar boyunca bir halk kültürü ve halk bilgisi ürünleri derleyicisi olan Samed Behrengî’nin folkloru ve halk bilgisi yaratmalarını yaşadığı hayat ve ideolojik duruşuna uygun bir biçimde bir başkaldırı ve protesto aracı olarak nasıl kullandığını ve bu yaratmaların ideolojik görüşlerini dile getirmek adına nasıl uygun bir şekle sokulduğunu inceleyip tartışacağız. Behrengi çocuk edebiyatının, çocukların hiçbir şeyden habersiz, tatlı hayal dünyalarıyla, büyüklerin sert ve acımasız gerçek dünyaları arasında bir köprü kurması gerektiğini ve çocuğa dakik bir dünya görüşünün yanı sıra, çeşitli ahlaki ve toplumsal konuları birlikte değerlendirebileceği bir ölçüt verilebilmesi için bir araç olduğunu savunur. Bu bakımdan yazarın ideoloji ve kültürü telkin aracı olarak çocuk edebiyatı yazınında nasıl kullandığı incelenerek tartışılacaktır.

Eğitmen hakkında: Mahperize Şafak, Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunudur. Türkiye'de başladığı Farsça eğitimine İran'da Tahran Üniversitesi uluslararası dil merkezinde ileri düzey Fars Edebiyatı dersleri ile devam etti. Halen İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Samed Behrengi'nin hikayelerinden yaptığı çeviriler kitap olarak yayımlanmıştır. Modern ve Klasik Fars Edebiyatı'nda metin çevirilerine devam etmektedir.

İngilizce Çocuk Edebiyatı Okumaları

Atölye hakkında: İngilizce Çocuk Edebiyatından örneklerin çeşitli açılardan değerlendirileceği bu atölyede, ilk olarak yazar Roald Dahl’ın dünyaca ünlü ve sinemaya da uyarlanmış eserlerinden biri olan The BFG - Koca Sevimli Dev yer alıyor. Disiplinler arası bir bakış açısıyla hakkında yüzlerce akademik çalışma yayınlanan Roald Dahl’ın metinlerine, keyifle ve heyecanla okunan birer metin olmalarını yadsımadan biraz daha yakından bakacağız.

Eğitmen hakkında: Gülçin Pamak, İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında lisans eğitimi ardından, Türk Sinemasında çocuk tahayyülü konusunda yazdığı teziyle yüksek lisansını tamamladı. Halen İngilizce öğretmenliğini sürdürmekte ve “çocuk-edebiyat-sinema” dolaylarında düşünmeye, okumaya, yazmaya devam etmektedir.

Yetişkinler için Çocuklarda Cinsel Eğitim ve Okur Yazarlığı

Atölye hakkında: Katılımcılara çocuklarla yaşa ve hazır bulunuşluluğuna uygun düzeyde cinsellik, doğum, cinsel kimlik vb. hakkında konuşma yetisi kazandırmayı ve çocukluk çağı mastürbasyonu gibi teknik problemlerle nasıl başa çıkacaklarını, cinsel eğitim üzerine hazırlanmış olan yayınların nasıl analiz edeceklerini öğretmeyi amaçlar. Çocuk sahibi olan ve olmayı düşünen tüm 18 yaş ve üzeri bireyler katılabilir. Eğitim ebeveynlere ve anne-baba adaylarına yöneliktir. Atölye dahilinde; Cinsellik nedir? Hakkında konuşmak neden zordur?

Cinsel Eğitim ve Mahremiyet Eğitimi arasındaki fark nedir? Çocuklarla cinsellik hakkında konuşurken uyulması gereken temel kurallar, Zihinsel engelli çocuklarla cinsellik hakkında konuşmak, Bebekler nasıl olur? Ergenlik dönemi zihinsel ve bedensel gelişim özellikleri

Kimlik gelişimi, kimlik karmaşası, cinsel kimlik eve cinsel yönelim arasındaki farklar, Ergenlerle konuşurken uyulması gereken temel kurallar ve asla yapılmaması gerekenler gibi sorulara cevaplar aranacak Türkçe cinsel eğitim kitapları incelenecektir.

Eğitmen hakkında: Uzm. Psk. Beyza Özeren İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Lisans Programı mezunudur. Eğitiminin tamamını İngilizce almıştır. Uzmanlığını Ondokuz Mayıs Üniversitesi Evlilik ve Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans Programında tamamlamıştır. Kurucusu olduğu SAY Psikolojik Danışmanlık Merkezi aracılığıyla danışanlarına online ve yüz yüze olarak İngilizce ve Türkçe dillerinde hizmet vermekte ve eğitimler düzenlemektedir.

Çalıştığı alanlar: Cinsel işlev bozuklukları (Vajinismus, disparoni, erektil disfonksiyon, erken boşalma, anejekülasyon, orgazm bozuklukları, cinsel isteksizlik ve diğer işlev bozuklukları, cinsel kimlik ve yönelim karmaşası vb.), evlilik ve çift problemleri (evlilik öncesi danışmanlık, iletişim, aldatma ve sadakatsizlik vb.), Bireysel terapi (Obsesif Kompulsif Bozukluk, Panik ve Anksiyete Bozuklukları, Depresyon, Travma Sonrası Stres Bozuklukluğu, Bağlanma, Sınav Kaygısı, Stres Yönetimi vb.), Doğum öncesi ve sonrası psikolojik destek.

Çocuklarla Roald Dahl Okumaları (Atölye Tintin İş birliğiyle)

Atölye hakkında: Çocuk edebiyatı yalnız çocuklar için değildir diyerek çeşitli farkındalık çalışmaları yapmaya çalışıyoruz, bir yandan teorik, akademik araştırmalar yapıyor bir yandan da alternatif okuma içerikleri üretiyoruz. Evet çocuk edebiyatı herkes içindir, ama her şeyden önce “biz bu alanda deney yapan laborantlar değil, keyif alan okurlarız ve çocuklarla beraberiz”. O sebeple çocuklarla beraber kurulan yolculuklarımızı çok önemsiyoruz. Bu atölyede de çocuklarla beraber Roald Dahl’ı tartışacağız, P4C, drama ve daha bir çok yöntemle oluşturulmuş atölyemizde, okuma eylemini daha interaktif ve sürdürülebilir kılmak için uğraşacağız. Daha önce de çocuklarla Ursula okumaları yapan Efruze Esra, bir yazar ya da yönetmen üzerine fikir geliştirmeyi, odaklanıp birisini “tanıma” çalışması yapmayı önemsiyor, bu sebeple hem Roald Dahl’ı hem de atölyede değerlendirilecek üç eserini  sinemaya uyarlayan Tim Burton’ı tanımaya giriş çalışması olarak düşünüyor bu okumaları.

Eğitmen hakkında: Efruze Esra Alptekin, felsefe mezunu, oyun felsefesi alanında ihtisas yaparken, drama, hikâye anlatıcılığı, alternatif eğitim ve çocuk edebiyatı alanlarında çeşitli eğitimler alarak kendi özel içeriklerini oluşturdu ve yeni içerikler de oluşturmaya devam etmektedir. Alptekin, alternatif bir öğretmen olmaya çalışarak, çocuk edebiyatı alanında hem teorik araştırmalar yapmakta hem de okunmasını, izlenmesini ve etkisini arttırmak adına özgün atölye içerikleri üretmektedir.  

ŞUBAT AYI

Fransızca Çocuk Edebiyatı Okumaları

Atölye hakkında: 1954 yılında Belçika’da doğan Martine 40’tan fazla dile çevrilir. Türkçe çocuk edebiyatındaysa 1965 yılından itibaren yerelleştirme yoluyla Ayşegül serisi olarak yayımlanır. Rengârenk çizimleri ve keyifli hikâyeleri ile birden fazla neslin sevgi ve ilgiyle takip ettiği bir seri haline gelir. Fransızca çocuk edebiyatından Martine (Gilbert Delahaye, Marcel Marlier) serisinden kitaplar okunacak bu atölyenin her bir oturumunda o dönemde Belçika toplumunda çocuğa yaklaşımı, çocuktan beklenen beceriler, davranış kalıpları ve çocuğa verilen ödev ve sorumlulukları inceleyeceğiz. Aynı zamanda serinin Türkçe çevirileriyle karşılaştırma yaparak o dönemde Türk toplumunda çocuğa nasıl yaklaşıldığına dair çıkarımlarda bulunacağız.

Eğitmen hakkında: Tuba Doğan, Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümünden 2016 yılında mezun oldu. Fransızcayı lisans eğitimi süresince Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde öğrendi. Ayrıca 2015 yılında 5 ay boyunca Brüksel’de L’Institut Libre Marie Haps bünyesinde Fransızca eğitimi ve çeviri dersleri aldı. 2016-2018 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Sosyoloji yüksek lisansı yaptı. Şu anda Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünde doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Çizgi Roman Okumaları

Atölye hakkında: Bu atölyede çocuk edebiyatı odağında çizgi roman sanatının imkânları araştırılacaktır. Bu bağlamda seçilen çizgi romanlar üzerinden birlikte şu soruların cevabı aranacaktır: Bir hikâye anlatma yöntemi olarak çizgi roman estetik edebi bir değer taşır mı? Çizgi romanlar çocuk okurlara ne tür mesajlar iletir? Çizgi romanlar çocuk okurlara ekoeleştirel bir duyarlılık kazandırır? Çocuklarla birlikte çizgi roman nasıl okunur?

Eğitmen hakkında: Ümit Yaşar Özkan, 1977 İstanbul doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da; yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğinde tamamladı (2000). Hâlen bir lisede öğretmenlik yapmakta. Çeşitli bilim kurgu ve fantastik hikâye yarışmalarında mansiyonları oldu. Bu hikâyeler antolojilerde yayımlandı (Arka Bahçe, İthaki, Remzi, İletişim). Çeşitli dergilerde (BeyazBulut, ArkaKapak vd.) yazdı. Eşiyle birlikte hazırladığı altı kitaplık Taş Masalları, Erdem Yayınları’ndan (2016), Bu Bir Masal mı?, Beyazbulut Kitaplığı'ndan (2021)  yayımlanmıştır. FSMV Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Bilim kurguyu, insanın kendi geleceğini sahiplenip tasarlaması olarak görüyor ve öykü seçkilerinde bilim kurgu ve fantastik türünde öyküler ve çizgi roman senaryoları yazıyor. Şiir, masal ve bilim kurgu ile ilgili atölyeler yapıyor, çocuklara ve yetişkinlere masallar anlatıyor.

Çocuk Edebiyatına Arketip Eleştiriden Bakmak

Atölye hakkında: Çocuk edebiyatında karşımıza çıkan arketipleri keşfe çağıran bir kazı çalışması gerçekleştirecek olan bu atölyede mitsel sembollerin bizi gönderdiği anlam dünyaları açımlanacak ve bunların gününüzdeki yazarlar tarafından hangi bakış açılarıyla ele alındığı ince bir ayarda tartışılacak. Atölye dahilinde Kahramanın Sonsuz Yolculuğu,

Dört ArketipGılgamış Destanı ve Sezai Ozan Zeybek’in kaleme aldığı Kırmızı’nın Mirası metinleri okunacaktır.

Eğitmen hakkında: Didem Arvas, 1983’te doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat lisans programından mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisansını yaptı. Kültürel Çalışmalar bölümünde yaptığı tez çalışması “Örtünme: Modernite İçinde Yaşantılanan Bir İnanç Deneyimi” üniversitenin kendi yayınevi tarafından basıldı. 2017-2019 yılları arasında KONDA araştırma kurumunun sosyal projelerinde danışmanlık görevini üstlendi. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli sempozyum ve konferanslarda konuşmacı olarak yer aldı. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Doktora programını tamamladı. Doktora tezinde “Temsil Krizi: Türk Romanında Örtülü Kadının Edebi Kimliği” başlığıyla Tanzimat’tan bu yana Türk romanında örtülü karakterlerin kimlik temsillerine yansıyan sembolik anlatımı ve bu noktada ortaya çıkan kendilik sorununu edebi ve etik boyutlarıyla inceledi. Çocuk edebiyatına ilişkin çalışmalarında metinlerarasılık ve mitolojik simgesellikle ilgilenmektedir.

TEZ SUNUMLARI

Yeni yayın konseptlerimizden biri olan Çocuk Yazını Tez Sunumları’nda her ay alan özelinde

yapılmış bir tezi yazarıyla değerlendirecek ve konuşacağız. YouTube kanalımıza abone

olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın!

Moderatör: Havva Yılmaz

26 Ocak 2022: Ulusal Kimliğin İnşası Sürecinde Çocuk Edebiyatı Faaliyetleri (1923-1940), Sümeyye Sevim Ahi.

* FSMVU - Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Türk Dili ve Edebiyatı Programı. Tez Danışmanı: Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Kevser Şerefoğlu Danış.

23 Şubat 2022: Çocuk Edebiyatında Estetik Ölçütlerin Belirlenmesi ve Bir Çocuk Edebiyatı Kitabının Estetik Ölçütler Açısından Değerlendirilmesi, Buket Dedeoğlu Orhun.

* Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bölüm Dalı. Tez Danışmanı: Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu.

Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2022 Çarşamba 14:00 Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2022, 07:58
YORUM EKLE

banner19

banner36