Çevrimiçi söyleşi: Bir sanatçı kitabına içeriden bakış

Pera Müzesi'nin "Kristal Berraklığı" sergisinde, "aramızda hayat var (+şeffaflık)" başlıklı kitabıyla yer alan Deniz Gül, eserin üretim sürecini ve içeriğini, editörü Kevser Güler ile birlikte aktaracak. Çevrimiçi söyleşi, 11 Şubat Perşembe günü Zoom uygulaması üzerinden izlenebilir.

Çevrimiçi söyleşi: Bir sanatçı kitabına içeriden bakış

 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, pandemi döneminde hayata geçirdiği ilk sergisi Kristal Berraklığı ekseninde bir dizi çevrimiçi etkinlik düzenliyor. Bu etkinliklerin ilkinde, sanatçı Deniz Gül’ün sergi davetine cevaben yazdığı aramızda hayat var (+şeffaflık) başlıklı kitabın üretim süreci ve içeriği mercek altına alınıyor.

 

Eleştirel düşünceyi körükleyen bir denemeler örgüsü 

Şeffaflığın bilimsel, ekolojik ve sanatsal anlamlarıyla ilgilenen kuramsal yaklaşımlarla diyalog halinde ilerleyen kitap, dünyayı eleştirel bir biçimde düşünmek için yollar öneren bir denemeler örgüsü niteliğinde. Kristal Berraklığı sergisinin odaklandığı şeffaflık, kristallik, maddesellik kavramlarını, Bruce Nauman, Agnes Martin, Henri Michaux, Samuel Hahnemann, Henri Bergson, Gilles Deleuze, Moshe Feldenkrais gibi düşünürlerin metinleri üzerinden okuyan Deniz Gül; 40 farklı fragmandan oluşan aramızda hayat var (+şeffaflık) kitabında, Batı-merkezci ve domine eden bakış kavramını yapıbozuma uğratarak, şeffaflık kavramını açıyor.  

Sanatçı Deniz Gül ve editör Kevser Güler’in, kitabın esin kaynaklarını, üretim sürecini ve içeriğini ele alacakları çevrimiçi söyleşi11 Şubat 2021 Perşembe günü saat 18.00’de Zoom uygulaması üzerinden izlenebilir. Rezervasyon için tıklayın.

Pandemi döneminde ekolojik duyarlılıkla hazırlanan sergi

Elena Sorokina küratörlüğünde hazırlanan Kristal Berraklığı, farklı ülkelerden 20 sanatçının çevresel ve toplumsal konuları kristaller ışığında ele alan eserlerini bir araya getiriyor. Küratör ve sanatçıların, ekolojik bir duyarlılıkla hayata geçirdikleri sergi; küresel şeffaflık, insan-toprak ilişkisi, pandemi sürecinde oluşan yeni bedensel davranışlar ve bunların medyadaki yeri gibi güncel konulara odaklanıyor. Sammy Baloji, Minia Biabiany, Katinka Bock, Bianca Bondi, Gaëlle Choisne, Kıymet Daştan, Elmas Deniz, Sinem Dişli, Gluklya (Natalia Pershina-Yakimanskaya), Deniz Gül, Ilana Halperin, Gülsün Karamustafa, Yazan Khalili, Paul Maheke, Şener Özmen, İz Öztat, Hale Tenger, Güneş Terkol, Berkay Tuncay ve Adrien Vescovi’nin eserlerinin yer aldığı Kristal Berraklığı sergisi, 7 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Yayın Tarihi: 09 Şubat 2021 Salı 16:45 Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 16:35
YORUM EKLE

banner19

banner36