Cenk Yüksel'in resim sergisi: Sesim Resim

Sanatçı Cenk Yüksel'in resim sergisi 3-30 Eylül MKM Çağdaş Sanat Galerisi'nde sergilenecek

Cenk Yüksel'in resim sergisi: Sesim Resim

Kadına yönelik şiddetin son zamanlarda doruklara ulaştığı, kadınların sesine bir ses, bir nefes olabilmek için, gerçekleştireceği kişisel resim sergisinde sanatçı ve akademisyen Cenk Yüksel “Kadınların toplum içinde yaşadıkları şiddetin boyutları salt fiziksel eylem içinde değildir. Toplum ve aile baskısı altında şiddet gören çoğu kadın kendini savunamamakta ve hatta olanı anlatacak kadar dahi sesini çıkarmasına müsaade edilmemekte ve böylece iyice sessizleştirilmektedir. Ancak, Kadın susamaz, kadın hiçbir güç ve şiddet karşısında susmamalıdır” diyor.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği yararına düzenlenecek olan SESİM RESİM” sergisinde, her bir tabloya ilham olan kadınların hikayelerini ise Balçiçek İlter (Televizyon Programcısı, Sunucu) Ece Üner (Haber Spikeri) Sedef Orman (İş İnsanı) Yelda Cumalıoğlu (Destek Medya Grubu Ceo’su) Zeynep Casalini (Ses Sanatçısı) Çiçek Dilligil (Oyuncu) Zeyno Eracar (Oyuncu)Özge Uzun (Televizyon Programcısı, Sunucu) Gülay Özdem (Tv Programcısı, Haber Spikeri, Oyuncu) Seyhan Arman (Oyuncu) Farah Yurdözü (Araştırmacı, Yazar) Dilek Çelebi (Oyuncu) Seda Kement (Oyuncu, Sunucu) Sibel Bağcı Uzun (Hürriyet Gazetesi Yazarı) Selda Terek (Yazar) Banu Yüksel (Yazar, Danışman) Aslı Balcı Şimşek (İç Mimar) Ebru Dönertaş (Tasarımcı) Yeşim Kaya (Gastronom, Sunucu) Özden Ayyildiz (Seslendirme Sanatçısı, Oyuncu) Arzu Aydemir (Seramik Sanatçısı) seslendirdi.

Beşiktaş Belediyesi'nin sponsorluğunda Akatlar- MKM “Çağdaş Sanat Galerisi”nde yapılacak sergide yer alan yirmi bir resim çalışmasında; sanatçı ve akademisyen Cenk Yüksel “susma” “görme” ve “görünme” eylemlerinin bir aktarımı olarak dikkat çekici bir yaklaşım üzerinden kadının toplumdaki kimliğini ve sosyo-kültürel boyuttaki problematik yapıları keskin biçimde aktarmaktadır.

Türkiye ve Dünyada sesi, resimi, hikayeyi ve dijitali bir araya getiren, sosyal sorumluluk temalı ilk sergi olan “SESİM RESİM” sergisi, 3 Eylül’deki açılışının ardından, 30 Eylül’e kadar “Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi”’nde sergilenecek. Sergiyi ziyaret edenler tabloların altında yer alan QR kodlarını  telefonlarından okutarak, seslendirilen hikayeleri dinleyebilecekler.

 Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği : Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği; benimsediği; toplumsal cinsiyet eşitliği, gönüllülük, dayanışma ve ayrımcılıkla mücadele ilkeleri ile 2012 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının güçlenmesi, kadın hakları ve topluma pozitif etkiyi sağlayabilmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Cenk Yüksel :1980 İstanbul doğumlu olan sanatçı, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi ve İstanbul Üniversitesi Opera Şan bölümleri mezunudur. Dünya üzerinde on milyon insanda bir bulunan counter tenor sese sahip olması sebebiyle, İstanbul Üniversitesi’nde counter tenor olarak eğitim almaya hak kazanmış ve tanınmasıyla birlikte de Türkiye’nin ilk counter tenor ses sanatçısı olmuştur. Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamış olan Yüksel, profesyonel sanat hayatı devam ederken, bir yandan da Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak akademik kariyerini sürdürmektedir.

YORUM EKLE