Cami duvarına her şey yapılabilir mi?

Asım Öz, dünyabülteni’nde Fatih Camii’nin reklam için işgal edilmesine tepki gösterdi. Konu tartışılabilir bir konu elbette.

Cami duvarına her şey yapılabilir mi?

 

Her zamanın kendine göre bir mantığı var şüphesiz. Modern çağ için, bir imaj çağı ya da reklam devri demek mümkün. İnsan teki nerede durursa dursun kendi imajını ortaya koymak istiyor. Bunu yaparken merkezine aldığı yerlerde, kendine yakın gördüğü alanlarda varlık gösterecek imaj modelleri buluyor. Bu bir bina, billboard, durak, duvar, el ilanı, gazete reklamı hatta cami mahyası bile olabilir.

Fatih Camii

Asım Öz, dunyabulteni.net'te, “Fatih Camii'nin duvarları bilboard mu?” başlığı altında, Fatih Camii üzerinden bir okuma gerçekleştirmiş. Sözkonusu haberde aynı zamanda çektiği fotoğrafları da yayınlayan Öz’e göre cami duvarlarını süsleyen(!) ilanlar, caminin bütününde “negatif bir yüklem” oluşmasına sebep oluyor. Son dönemde İstanbul merkezli şehir silueti tartışmalarına sadece bina yapımı olarak değil de binaların kullanımı olarak da bakan Öz, bizlerin ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatıyor.Fatih Camii

Hayırlı bir işe yapılacak çağrı da hayırlı olmalı

“Bu duvarlarda güncelliğini dolayısıyla duyuru amacını kaybetmiş bez afişlerden paslı demirlere kadar ‘nice’ nesne var.” diyor Öz. Caminin duvarındaki afişleri “inciten, yaralayan” olarak niteleyen Öz, bir de bu incitme eylemine yerel yönetimlerin özensizliğini de ekliyor.

Cami duvarının bu şekilde gelişigüzel kullanılması karşısında mümin kalbin eleştirel bir dikkatle hareket etmesinin elzem olduğunu hatırlatan Asım Öz, hayırlı bir işe yapılacak çağrının yapılış biçimine de dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Afişlerin  arasından terk edilmiş, hayatla damarları kesilmiş çeşmeler, gelişigüzel üstleri kapanmış dehlizler, belediyenin yazı baskılarıyla süslenen(!) duvarlar görünüyor.

Mustafa Kara’dan dinlemiştim, Safiyyüddün Erhan Bey bir yeri tamir ve tadil etmeye başlarken önce çivileri düzeltmekten başlarmış. Neden böyle yaptığını soranlara da, “Bunlar buranın emaneti” dermiş. Bizlerin de, dikkati elden bırakmayan Müslümanlar olarak, her şeyin bize emanet olduğunu bilerek davranışlarımızı tartmamız gerekir.

Umulur ki Asım Öz’ün sesi işitilir, nefesi yeter.

Fatih Camii

Arda Şeker, hüzün penceresinden yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
selo
selo - 11 yıl Önce

bir kaç gün önce duvarlardaki tüm afişler kaldırıldı. tadilat yapılacakmış.

murteza
murteza - 11 yıl Önce

Gençler olarak yada genelleme yapmayayım benim için önemlidir oraya asılan afişler.Her geçişimde bakarım acaba ümmetin evlatları bu sefer hangi programı yapmış bizi hangi hayra çağırıyor diye.. İnanırmısınız bazen heyacanla geçerim ordan.....

Nedim Tepebaşı
Nedim Tepebaşı - 11 yıl Önce

Allah'a ibadet adına tahsis edilen yer değil midir camiler?Cami gibi Allah adına tahsisli bir yer üzerinde yapılan bu tür işlere,camide yitiğini ilan eden kişiye "Allah sana onu buldurmasın!" hadis-i şerifi karşısında nasıl bir yer bulunabilecektir?Yazıyı hazırlayan yüreklilik göstermiş,yürekli insanları bir başka severiz!

ihsan salimoğlu
ihsan salimoğlu - 11 yıl Önce

pankartların ihh cansuyu gibi hayır kurumlarına ait olmasına rağmen bu haberi yapmanız çok ilginç. İki kurumda Allah rızası için çalışan kurumlardır herkesin malumudur. Ayrıca bu aifşler olmasa çok güzel bir görüntüye tanık olacağız da bizimmi haberimiz yok. arkada kararmış taşları göreceğimize bu ilanlarla bir kaç kişi hayra girse daha iyi olur. Tabi bu benim fikrim

banner36