Çağdaş sanat ve küratörlük için geri sayım başladı

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen "Çağdaş Sanat ve Küratörlük" seminer programı devam ediyor.

Çağdaş sanat ve küratörlük için geri sayım başladı

Açık Diyalog İstanbul ve Akbank Sanat işbirliğiyle organize edilen, 7 ay süren seminer dizisinden oluşan “Çağdaş Sanat ve Küratörlük” (Curating Contemporary Art) başlıyor. Uluslararası sanat platformlarından tanınmış sanat aktörlerinin konuşmacı olarak yer alacağı; bienaller, galeriler, müzeler ve sanat fuarlarından örneklerin verileceği “Çağdaş Sanat ve Küratörlük” programı, 2021 yılında, Ocak- Temmuz ayları arasında gerçekleştirilecek.

Organize ettiği konferanslar, seminerler, paneller ile sanat aktörleri için buluşma platformları yaratan Açık Diyalog İstanbul ile Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini desteklemek amacıyla geçmişten bu yana zengin bir kültür- sanat programı sunan Akbank Sanat ortaklığıyla gerçekleştiren “Çağdaş Sanat ve Küratörlük”, 2021 yılı için tüm hazırlıklarını tamamladı. Türkçe İngilizce olarak verilecek, 7 ay sürecek seminer dizisinden oluşan “Çağdaş Sanat ve Küratörlük”, sunacağı kapsamlı ve uluslararası düzeydeki programıyla Türkiye’de benzeri olmayan, prestijli bir eğitim platformu oluşturacak. Açık Diyalog İstanbul’un kurucusu Billur Tansel’in koordinatörlüğünde yürütülecek program, daha çok eğitici, uygulama esaslı ve araştırma odaklı bir yaklaşımla sürdürülecek. Hem teorik hem de uygulama açısından; sergi, kurgulama ve ideolojik çerçevesiyle katılımcılara yeni bir bakış açısı kazandıracak.

Katılımcılara bitirme belgesi verilecek

Uluslararası sanat platformlarından ünlü sanat aktörlerinin konuşmacı olarak yer alacağı programda; bienaller, galeriler, müzeler ve sanat fuarları ile ilgili örnek vaka çalışmalarına da yer verilecek. Programın sonuç aşamasında, katılımcılar kapsamlı birer bitirme projesi üzerinde çalışacak ve program tamamlandığında katılımcılara bitirme belgesi verilecek. Başvuru için son tarih 25 Aralık.

Açık Diyalog İstanbul Hakkında

Açık Diyalog İstanbul, 2015 yılının temmuz ayında, Billur Tansel tarafından göçebe bir uluslararası çağdaş sanat projesi olarak kurulmuştur. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli kültürel etkinlikler gerçekleştiren Açık Diyalog İstanbul, 2016 yılı ekim ayından bu yana İstanbul’da, kurulu bir düzende çeşitli alandaki faaliyetlerini devam ettirmektedir. Yürüttüğü eğitim programlarının dışında, küratoryel çerçevede projeler üretmekte, gerçekleştirmekte ve sanat kurumlarına, koleksiyonerlere, sanat alanında kariyer planlayan öğrencilere, sanatçılara danışmanlık hizmetleri vermektedir. Açık Diyalog İstanbul, yetişkinler için özel olarak hazırlanmış konferanslar, seminerler, paneller organize etmektedir. Kurumun, önemli misyonlarından biri de sanatçılar, küratörler ve yazarlar arasındaki kültürlerarası diyaloğu geliştirmek, desteklemek ve uluslararası bir seviyeye taşımaktır. Açık Diyalog İstanbul, ayrıca genç küratörlere, sanatçılara ve yazarlar için yeni platformlar sağlarken, bu alanda deneyime sahip olmayan sanat öğrencilerine de eğitim fırsatı yaratmayı amaçlamaktadır.

Akbank Sanat Hakkında

Akbank Sanat, kurulduğu 1993 yılından bu yana Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini desteklemek amacıyla müzik, yayın, sahne sanatları ve görsel sanatlar alanlarını kapsayan zengin bir kültür – sanat programı oluşturmaktadır. Akbank Sanat; “değişimin hiç bitmediği yer” olma sloganıyla bir yıl içerisinde 700’ün üzerinde etkinliğe ev sahipliği yaparak, sergilerden modern dans gösterilerine, klasik müzik resitallerinden caz konserlerine, konferans ve seminerlerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden tiyatro gösterilerine kadar birçok etkinliğe yer vermektedir. 1993 yılından günümüze 200 sergiye ev sahipliği yapan Çağdaş Sanat Galerisi’nde yıl boyunca farklı projelere yer verilmektedir. Dünyaca tanınmış yerli ve yabancı sanatçıların yer aldığı sergilerin gerçekleştirildiği Çağdaş Sanat Galerisi; düzenlediği “Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi” ile genç sanatçılara destek olmayı sürdürmektedir.

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2020 Perşembe 17:10 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2020, 17:09
banner25
YORUM EKLE

banner26