“Bu Toprağın Güzideleri”nden Asaf Halet Çelebi için özel program

Anadolu Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı desteğiyle Asaf Halet Çelebi paneli düzenliyor…

“Bu Toprağın Güzideleri”nden Asaf Halet Çelebi için özel program

Her biri kültür ve sanat dünyamızın önemli isimlerinden olmakla birlikte, genel anlamda ana akımın dışında kalan fakat bu toprakların kadim kültürü ve medeniyetimiz açısından yeni kuşakların tanıması, bilmesi gereken güzide isimleri anlamaya yönelik “Bu Toprağın Güzideleri” başlığıyla gerçekleştirilecek olan bir dizi programın ilkinde Asaf Halet Çelebi ele alınacak.

Tekke ve tasavvuf şiirine son derece vakıf ve şiirlerinde tasavvufa, doğu mistisizmine göndermeler bulunan Çelebi, döneminde de tam olarak anlaşılmamıştır.

Onu "Bir İstanbul çocuğunun son yüzyılda geçirdiği değişimi, kendi köklerine ve dünyasına bağlı kalarak şiirlerinde orijinal ifadelere kavuşturan ender şairlerden biri" olarak değerlendirir merhum Mustafa Miyasoğlu.  Yine yitirdiğimiz şairlerden Seyhan Erözçelik ise ‘Kelime ve ses oyunları, yakaladığı musıki, kullandığı söz sanatları ve üzerinde durduğu konular itibariyle geleneksel şiirimizle bağları kesin olan şairin, yeni ve kusursuz tekniği sebebiyle de modern bir şair’ olduğunu belirtir.

22 Aralık Cumartesi günü Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan panelde, Asaf Halet Çelebi iki farklı oturumda değerlendirilecek.

Sadece şiirleriyle değil, eleştiri yazıları, poetikası ve çevirileriyle de edebiyatımızda önemli bir yere sahip olan Asaf Halet Çelebi, birinci oturumda Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, Prof Dr. Özlem Fedai, Dr. Ahmet Demirhan ve Dr. Şerif Eskin tarafından ele alınacak. Oturumun başkanlığını ise Prof. Dr. Fatih Andı yürütecek.

Şair Hüseyin Akın başkanlığında gerçekleştirilecek ikinci oturumda ise Hüseyin Su, Ali Günvar ve Cem Yavuz konuşmacı olarak yer alacak. 

Yer: Ali Emiri Kültür Merkezi

Tarih: 22 Aralık Cumartesi

Saat: 14.30

Yayın Tarihi: 20 Aralık 2018 Perşembe 09:06
banner25
YORUM EKLE

banner26