Boğaziçi film festivali 7 yaşında

Her yıl programına eklediği yeniliklerle sinemaseverlerin merakla takip ettiği festival haline gelen Boğaziçi Film Festivali, bu yıl da programındaki iddialı yenilikleriyle adından söz ettirecek.

Boğaziçi film festivali 7 yaşında

Genç kuşak sinemacıları heyecanlandıran ve ulusal sinemaya katkı sağlamak amacıyla Boğaziçi Film Festivali bünyesinde gerçekleşen Bosphorus Film Lab’teki yenilikler festivalin bu yıl dikkat çeken başlıkları arasında.

Ulusal ve Uluslararası Yarışma Ödülleri

Her yıl sinemanın yeni ve nitelikli filmlerini seyirciyle buluşturmak ve Türk Sineması’nın ulusal ve uluslararası sektörel alanda görünürlüğünü arttırmak adına düzenlenen Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda bu yıl da 8 ödül kategorisi yer alıyor. Yarışmaya katılan filmler; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Sinematografi, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu, FİYAB En İyi Yapımcı ödülleri için yarışacak. Kısa Film yarışmasına başvuran filmler ise Ahmet Uluçay Büyük Ödülü”nün yanı sıra En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film, En İyi Ulusal Kısa Belgesel Film, En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film, En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Film ve İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek ödüllerine layık görülecekler.

Uzun Metrajlı Film Yarışması’ndaki filmler ise En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ve Jüri Özel Ödülleri olmak üzere 5 kategoride değerlendirilecek.

Yarışmaların bu yılki ödül miktarları

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda En İyi Film’e 100.000TL olmak üzere toplamda 190.000 TL’lik para ödülü dağıtılıyor. Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda ise En İyi Film’e 50.000TL olmak üzere toplamda 95.000 TL’lik para ödülü sahiplerini bulacak. Kısa Film Yarışması’nda da toplamda 70.000 TL’lik para ödülü bulunuyor.

Bosphorus Film Lab Ödülleri

Yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine katkı sağlamak amacıyla 20-24 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenecek Bosphorus Film Lab’inProje Geliştirme Bölümü’ndeki projelere bu yıl daTRT Ortak Yapım Ödülü veriliyor.

Ayrıca bu bölüme katılan projeler, Bosphorus Film Lab’in bu yılki yeni desteğiPostbıyık Renk Düzenleme Ödülü için yarışacak.

Work in Progress kategorisindeki projelere ise 25.000 TL değerinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü verilecek. Bu ödülün yanı sıra seçilen bir projeye CGV Mars Film Dağıtım Ödülü verilecek.

Bosphorus Film Lab, First Cut Lab ile uluslararası sinema profesyonellerini ağırlayacak

Kurgu aşamasındaki uzun metraj kurmaca filmprojelerinin uluslararası standartlarda geliştirilmesi için tasarlanmış olan workshop programı First Cut Lab, 20 -24 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. First Cut Lab’ın Türkiye ayağına başvuran kurgu aşamasındaki projelerden seçilecek 3 filmin yapımcısı ve yönetmeni, uluslararası film uzmanları ile birlikte özel bir atölyeye katılacak ve uzmanlardan danışmanlık hizmeti alacak.

First Cut Lub’ın Türkiye ayağındaki ekipte birbirinden değerli isimler yer alıyor. Ekipte;

FirstCut Lab'ın direktörü Matthieu Darras, Fransız kurgu danışmanı Jacques Comets, Program Yöneticisi Maartje Alders, Litvanya'nın uluslararası alanda en çok ses getiren filmlerine imza atan yapımcı Dagne Vildžiūnaite, Heretic Outreach’den yapımcı ve dağıtımcıKonstantinos Kontovrakis, Angers Film Festivali Programcısı Arnaud Gourmelen ve Proje Danışmanı Wim Vanacker yer alacak.

Sinemanın ödüllü isimleri Jüri Başkanlığında

18-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin Ulusal Yarışması’nın Jüri Başkanı yönetmen Mahmut Fazıl Coşkunolurken, Uluslararası Yarışmasının Jüri Başkanı ise senarist ve yönetmen Brillante Ma Mendozaoldu.

Heyecanla beklenen ulusal yarışma seçkisini değerlendirmek üzere bu yıl jüri başkanı olarak görev yapacak Mahmut Fazıl Coşkun, ABD'de üç kısa film çektikten sonra Türkiye’ye ödüller ile döndü. 2008 yılında çektiği ilk uzun metrajlı filmi “Uzak İhtimal” dünya prömiyerini yaptığı 38. Rotterdam Film Festivali'nde büyük ödülün sahibi olurken Coşkun’a “En İyi Yönetmen” dalında Altın Koza ödülünü getirdi. İkinci filmi Yozgat Blues 61.San Sebastian Film

Festivali’nde dünya prömiyerini yapmasının ardından 20. Adana Altın Koza Film Festivali’nden “En İyi Film” ve 18. Sofya Film Festivali’nde “En İyi Balkan Filmi” ödülleriyle döndü.

Filmlerinde her zaman gerçek kişilere ve onların deneyimlerine yer veren usta yönetmen Brillante Ma Mendoza, kendine has sinematografisi ve kurgusuyla uluslararası birçok festivalde başarılar kazandı. 2009 yılında Kinatay filmi ile Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülü alan Mendoza, “Filipinler'i betimleyen gerçek hayat hikayelerine dayanan filmleriyle tanınıyor. Arkadaşları arasında Dante olarak bilinen Mendoza, Fransa'dan “Chevalier dans l'Ordre des Arts et des Lettres” unvanını alan ilk Filipinli yönetmen olarak tarihe geçti. Mendoza, dünya sinemasındaki başarısı ve üstünlüğü için tüm dünyadaki çeşitli film festivallerinde jüri başkanı olarak yer aldı.

Festival Mekanları

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 7. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 18-25 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak.

7. Boğaziçi Film Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Kurumsal İş Ortağı TRT ile Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı'nın destekleriyle 18-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayın Tarihi: 24 Eylül 2019 Salı 01:00 Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2019, 17:02
YORUM EKLE

banner19

banner36