“Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumsal Gerçekçilik”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, baharı 26 Mart’ta açılacak iki yeni sergiyle karşılıyor. “Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumsal Gerçekçilik” sergisi ise sosyalizmin kuruluş ilkelerini işçi sınıfında yaymayı amaçlayan siyasi tavrın hâkim olduğu diktatörlük dönemi görsel sanatlarından bir seçki sunuyor.

“Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumsal Gerçekçilik”

Pera Müzesi’nin yeni sergilerinden “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür”, Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi farklı ülkelerden 13 sanatçının, minyatür sanatını güncel bir bakışla yorumlayan eserlerini bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Azra Tüzünoğlu ve yardımcı küratörlüğünü Gülce Özkara’nın üstlendiği sergi, izleyiciyi, bir sanat formu ya da dünyaya bakış yöntemi olarak minyatürü tanımaya; şimdiki zamanı, geçmişi ve geleceği birlikte hayal etmeye çağırıyor. Bu sergide, yüzyıllar önce formüle edildiği bağlamın ötesinde, hem biçim hem içerik olarak farklılaşan güncel minyatür; sömürgecilik, oryantalizm, ekonomik eşitsizlik, toplumsal cinsiyet, kimlik politikaları, ayrımcılık, toplumsal şiddet, zorunlu göç, temsiliyet gibi konulara odaklanıyor. Hamra Abbas, Rashad Alakbarov, Halil Altındere, Dana Awartani, Fereydoun Ave, CANAN, Cansu Çakar, Hayv Kahraman, Imran Qureshi, Nilima Sheikh, Shahpour Pouyan, Shahzia Sikander ve Saira Wasim’in, heykelden videoya, desenden yerleştirmeye çeşitli mecralarda yorumladıkları eserleri izleyiciyle buluşturuyor ve minyatürün günümüz dünyasında nasıl var olabileceğinin araştırmasını yapıyor.

“Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumsal Gerçekçilik” başlıklı sergi sanatseverleri, Arnavutluk’un yaklaşık kırk yıllık diktatörlük dönemini yansıtan görsel sanatlarla canlı bir diyalog kurmaya davet ediyor. Küratörlüğünü Artan Shabani’nin üstlendiği sergi, sosyalizmin kuruluş ilkelerini işçi kitleleri arasında yaymayı amaçlayan, siyasal yönelimli bir tavrın hâkim olduğu diktatörlük dönemi görsel sanatlarından bir seçki sunuyor. Sergide yer alan eserler dönemin gündelik hayatı, işçi sınıfı, lider portreleri, rejim temsilleri ve gelecek kuşaklara duyulan umut gibi çeşitli konuları ele alıyor, aynı zamanda uzun süre dünyanın geri kalanından yalıtılan Arnavutluk halkının kültürel kimliğini daha yakından tanıma fırsatı sağlıyor.

“Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” ve “Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumsal Gerçekçilik” sergileri, 26 Mart – 28 Haziran tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Yayın Tarihi: 18 Şubat 2020 Salı 14:00
banner25
YORUM EKLE

banner26