Bir Dervişin Notları sergileniyor

Türklerin Amerika’daki uçbeylerinden Tosun Bayraktaroğlu’nun Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 5 Mayıs’a kadar gezilebilecek.

Bir Dervişin Notları sergileniyor

Yarım asırdır Amerika’da yaşayan bir sanatçı, bir derviş olan 1960’ların sonu 1970’lerin başında New York’ta, happening ve performans çalışmaları ile Amerika’nın o dönem Vietnam politikasını eleştiren, insanları şaşırtarak farklı düşünceler gelişmesini sağlayan etkinliklere imza atan Tosun Bayraktaroğlu’nun bu çalışmalarına eleştirmenler 'Şok Sanatı' adını verirler.

1926 doğumlu olan ve eski bir anarşist ressam ve bir sufi, aynı zamanda Amerikan üniversitelerinde sanat tarihi ve İslâm sanatı okutmuş bir hoca olan Tosun Bayraktaroğlu, tasavvufa ve dine verilen 30 yılın ardından içindeki sanat yapma isteği ile çalışmalarına devam etti. Bayraktaroğlu’nun, İstanbul Modern, Smithsonian Instutite, New Jersey State Museum, Guggenheim Museum, Rose Art Museum, Riverside Museum, Fordham University, Newark Museum, Montclair Museum, Trenton State Museum, Fairleigh Dickinson University, Monmouth College gibi önemli kurum ve müze koleksiyonlarında eserleri bulunmakta. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi Sergi Salonu ev sahipliğinde 10 Nisan Perşembe günü açılan kişisel sergisinde, Tosun Bayrakoğlu’nun 40’a yakın tuval resmi sergileniyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 10:04
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13