Belgesel gösterimi: "D'Est" [Doğudan]

Demir Perde'nin yıkılması ve Sovyet Bloku'nun dağılmasının ardından Doğu Avrupa'da bir yolculuğa çıkan Chantal Akerman'ın deneysel belgeseli "D'Est" [Doğudan] SALT Beyoğlu'nda.

Belgesel gösterimi: "D'Est" [Doğudan]

Demir Perde’nin yıkılması ve Sovyet Bloku’nun dağılmasının ardından Doğu Avrupa’da bir yolculuğa çıkan Chantal Akerman, Doğu Almanya’dan Polonya’ya ve Baltık ülkelerine, oradan da Moskova istikametinde Rusya’ya geçti. Amacı “kendisini etkileyen her şeyi çok geç olmadan kaydetmek”ti. Sonuçta, durağan ve hareketli görüntülerin, gündüz ile gecenin, yaz ile kışın, sahiller ile caddelerin, kalabalık meydanlar ile sessiz oturma odalarının birbirini takip ettiği; parçalanan bir dünyaya dair rastgele gözlemlerden oluşan bir film meydana geldi.

Diyalogsuz ve yorumsuz bir deneysel belgesel olan D’Est [Doğudan] (1993), kasvetli bir dizi kartpostal gibi kat kat açılarak sonsuz bir bekleyiş ve yineleyiş hâlinde asılı kalmış gibi görünen insanlar ve manzaralara bakıyor.

Perşembe Sineması, Garanti BBVA Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.
Saat: 19.00

Yayın Tarihi: 26 Kasım 2019 Salı 22:00
banner25
YORUM EKLE

banner26