Bakanlığın tiyatro festivali başlıyor

Kültür ve ve Turizm Bakanlığı, bu yıl Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali'ni 17 - 27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirecek

Bakanlığın tiyatro festivali başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilecek olan ' Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali' ile Türkiye, dünyanın seçkin tiyatrolarını Antalya'da ağırlamaya hazırlanıyor.

Antalya Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 'Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali'ne Brezilya, Fransa, İngiltere, İspanya ve Gürcistan'dan çok sayıda sanatçı katılıyor.

Festivalde İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara ve Diyarbakır Devlet Tiyatrolarının kapalı gişe oyunlarını sahneleyeceği festivalde, meraklıları oyunculuktan sahneye tiyatro süreçlerini de öğrenme fırsatı bulacak.

Türkiye'nin sanatsal dokusunu uluslararası platformda dünyaya tanıtmaya hazırlanan festival 17 Mayıs'ta sahnelenecek İzmir Devlet Tiyatrosunun 'Kantocu' adlı eseriyle başlayacak.

Antalya Valiliğince ilan edilen '2019 Aspendos Yılı' etkinlikleri kapsamında antik tiyatronun yaklaşık 2 bin yıllık tarihi atmosferinde tiyatro severlere merhaba diyecek 10'uncu Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, açılışın ardından Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek seçkin eserler ve atölye çalışmalarıyla devam edecek. Festival 27 Mayıs'ta sona erecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce önümüzdeki yıllarda bölgedeki antik tiyatrolara da taşınması hedeflenen ‘10. Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali' süresince tiyatro severleri oldukça keyifli bir program bekliyor. İzmir Devlet Tiyatrosunun, 18 - 19 Mayıs'ta, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek ‘Kantocu' adlı eseriyle devam edecek festivalde yine aynı günlerde Brezilya'nın Acedamia De Palhaços Tiyatrosu da ‘Ölmediğim Günler' adlı eserini sahneleyecek.

Ayrıca, Devlet Tiyatrolarının Resim ve Boya Atölye Şefi Duygu Gökalp tarafından 19 - 20 Mayıs'ta ‘Resim, Boya, Realizasyon Teknikleri ile Dönüşüm Atölyesi' yine Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde meraklılarıyla buluşacak.

İspanya'nın Yllana Tiyatrosu ‘Şefler', Fransa'nın Fools & Feathers Tiyatrosu ise 'Sıra dışı Zamanlar' adlı oyunlarını 20 - 21 Mayıs tarihlerinde sahneye taşıyacak. Devlet Tiyatroları Dekoratör ve Heykeltıraşı İlhan Ateş de 21 - 22 Mayıs'ta Çamurdan Maske Yapımı Atölyesi' ile sanatseverleri bilgilendirecek. İstanbul Devlet Tiyatrosunun ‘Kosovalı Peer GYNT' adlı eseri ile Bursa Devlet Tiyatrosunun 'Barbara'nın Doğumu' adlı eserleri 22 - 23 Mayıs'ta perdelerini açacak.

Devlet Tiyatroları Sanatçısı Selim Gürata ile ‘Oyunculuk Atölyesi' ise 23 - 24 Mayıs'ta Kültür Merkezi'nin ilgi görecek buluşmalarından olacak.

Ankara Devlet Tiyatrosunun 'Reis Bey' ve İngiltere'den Levantes Dans Tiyatrosunun ‘The Band' adlı eserleri 24 - 25 Mayıs'ta; Diyarbakır Devlet Tiyatrosunun 'Gül'e Ağıt' ile Gürcistan'dan Tiblis Devlet Müzik ve Dram Tiyatrosunun ‘Carmen' adlı eserleri 26 - 27 Mayıs'ta sahneye taşınacak.

Yayın Tarihi: 08 Mayıs 2019 Çarşamba 18:00
banner25
YORUM EKLE

banner26