Aşk-ı Nebi sergisi açıldı

‘Hicaz'dan İstanbul'a Hz. Peygamber Sevgisi; Aşk-ı Nebi Sergisi' Topkapı Sarayı ve Ayasofya'da açıldı..

Aşk-ı Nebi sergisi açıldı

 

Hz. Peygamber'in doğumunun 1443. yılında, 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, ‘Hicaz'dan İstanbul'a Hz. Peygamber Sevgisi; Aşk-ı Nebi Sergisi' açıldı.

 

8 Nisan Salı günü açılışı yapılan ve Topkapı Sarayı ve Ayasofya'da olmak üzere iki aşamalı gerçekleştirilecek sergilerin küratörlüğünü Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Dursun, sanat danışmanlığını Prof. M. Uğur Derman ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan yapıyor.

 

Serginin ilk ayağı olan Topkapı Sarayı Enderun Hazine Koğuşu'nda 15. 16. ve 17. yüzyıllardan kalma mushaf-ı şerifler, siyer-i nebi kitapları, Muhammediyeler, delailül hayratlar, hilye-i şerifler, murakkalardan hadisler, hat levhalar, Hazine bölümünden murassa Kur'an-ı Kerim muhafazaları, Hırka-i Saadet'in altın mahfazalarından örnekler, Osmanlı hanedanı tarafından vakfedilen ve Fahrettin Paşa tarafından Medine'den İstanbul'a getirilen eserler, gülabdan, buhurdan, murassa askı kandiller, Sakal-ı Şerif mahfazaları, Hz. Peygamber'in su içtiği tas, Hz. Peygamber'in Mukavkıs'a göndermiş olduğu mektup sergilenecek.

 

Ayasofya'da ise yaşayan hattatların Hz. Peygamber temalı eserlerinden oluşan bir seçki sanatseverlerle buluşacak.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yıldız Holding ve İslam Kültür Sanat Platformu'nun işbirliği ile düzenlenen sergiler 15 Temmuz'a kadar açık kalacak.

 

Elif Yediveren haber verdi

 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 10:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26