"Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları" sergisi

"Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları" sergisi 1 Aralık tarihine kadar ANAMED Kütüphanesinde görülebilir.

"Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları" sergisi

Sanat tarihçisi Marcell Restle’nin Anadolu'daki çalışmaları süresince oluşturduğu arşivine odaklanan "Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları" sergisi Aralık ayına kadar açık olacak. 

1932’de Almanya’nın güneyindeki Bad Waldsee adında küçük bir şehirde dünyaya gelen Restle, Tübingen ve Münih üniversitelerinde sanat tarihi, Bizans araştırmaları ve Hıristiyanlık tarihi alanlarında eğitim aldı. Bir yıl öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi’nde Almanya ve Türkiye kökenli hocalardan aldığı dersler, Restle’nin önünde yeni ufuklar açtı. Bizans Sanatı’nın yanı sıra İslam Sanatı, Selçuklu ve özellikle de Osmanlı Mimarisi üzerine yaptığı çalışmalar, Viyana ve Münih üniversitelerinde bu alanlar üzerine verdigi dersler, İstanbul ve Anadolu’yu da içine alan tüm Doğu Akdeniz’e yaptığı sayısız araştırma gezileri onu mimari konusunda, özellikle yapıların sistematik bir biçimde belgelenmesinde uzmanlaştırdı.

Arşivin Belleği,” bir yandan Restle’nin bir çalışma gününü nasıl geçirmiş olabileceğine, zamanını nasıl sistematik biçimde planladığına, internetin dahi olmadığı bir dönemde çalışırken kullandığı metotlara dair bilgiler verirken bir yandan da birçoğu artık yalnızca belleklerde kalan kültür varlıklarının kentsel yapı içerisindeki durumlarını retrospektif bir bakış açısıyla sunmayı hedefliyor. Yayının İngilizce versiyonu ise Türkçe versiyonu ile eş zamanlı olarak “Archival Memories: Marcell Restle’s Research in Anatolia and Beyond” ismiyle yayımlandı.

Yayın Tarihi: 27 Eylül 2019 Cuma 22:00
YORUM EKLE

banner19

banner36