Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması Programı

Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması Online Sertifika Programı'na başvurmak için son günler.

Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması Programı

BAŞVURU FORMU:

https://saratprojesi.com/tr/online_egitim_basvuru_formu

 “Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması”, Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün yönetimindeki SARAT (Safeguarding Archaeological Assets of Turkey) Projesi, Koç Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (KU ANAMED), ve Uluslararası Müzeler Konseyi İngiltere Şubesi (ICOM UK) işbirliğiyle hazırlanan online bir sertifika programıdır.   

Bu program arkeolojik varlıkların korunması ile ilgili teorik ve pratik bilgileri birleştiren zengin içeriği ile Türkiye’de ve dünyada bir ilktir. Koç Üniversitesi tarafından sağlanacak uzaktan erişim (online) sistemi katılımcıların kendilerine en uygun zamanda ve istedikleri yerde dersleri takip edebilmelerini sağlar. Eğitim dili Türkçe’dir ve program ücretsizdir. Ders programını başarıyla tamamlayanlara Koç Üniversitesi katılım sertifikası verecektir.  

Programın Amacı

Dünyada insan ve tabiat kaynaklı risklere karşı arkeolojik varlıkların sürdürülebilir biçimde korunması için yapılan çalışmalar günden güne artıyor. Koruma faaliyetlerinin yolu ise, arkeolojik varlıkları tanımak, olası risklere karşı hazırlıklı olmak ve dünyada bu konuda sürdürülen çalışmaları yakından takip etmekten geçiyor.

Bu program, katılımcılara arkeolojik varlıkların korunması ve kurtarılmasında dünyadaki güncel yöntemlerle donanım ve pratik beceriler kazandırmayı hedefliyor. Aynı zamanda Türkiye’nin kültürel varlıklarına da derinlemesine bir bakış fırsatı sunuyor.

Program boyunca sürdürülebilir korumanın önemi, ulusal ve uluslararası düzenlemeler, müze ve arkeolojik alanlarda afete ve acil durumlara karşı yapılacaklar ve UNESCO Dünya Mirası gibi konularda kapsamlı bilgi veriliyor. Ayrıca acil durum konservasyonu, fotoğraflama, belgeleme ve dijital koruma konularında pratik konular anlatılıyor.

Program Kimler İçin?

 • Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması Online Sertifika Programı, kültür varlıklarıyla bağlantılı bir alanda çalışan ve tercihen arkeoloji, müzecilik, sanat tarihi, kültürel miras, tarih, konservasyon, mimarlık, şehir planlama, turizm gibi konularda eğitim almış profesyoneller için kapasite ve bilgi artırmalarına yardımcı olma hedefiyle hazırlanmıştır.
 • Yukarıda belirtilen ya da benzeri alanlarda yüksek eğitimi olmayan ancak kültürel varlıklarla ve özellikle arkeolojiyle bağlantılı işlerde çalışan kişiler programa başvurabilirler.
 • Ders programı yüksek lisans düzeyindedir. Konuyla ilgili alanlardaki yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve istisnai durumlarda üniversite son sınıf öğrencileri bilgi ve kapasitelerini geliştirmek için programa başvurabilirler.

Nasıl Başvurabilir ve Kaydolabilirsiniz?

 

 • Her başvuru dönemi, SARAT Projesi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır. Programa katılmak isteyen adaylar, başvuru dönemleri içinde site içinde yer alan başvuru formunu doldurabilirler. 
 • SARAT Projesi, başvuru değerlendirmeleri sonucunda programa kayıt hakkı kazanan katılımcılara e-posta yoluyla haber verecektir.
 • Koç Üniversitesi, kayıt hakkı kazanan katılımcıların e-posta adreslerine programın elektronik erişim linkini yollayacaktır.

Programın Yapısı

 • 5 bölüm ve 20 dersten oluşan program her dönem boyunca kabul edilen katılımcılarının erişimine açık olacaktır.
 • Katılımcılar bu süre içinde dersleri kendi programlarına göre istedikleri yoğunlukta takip edebilir.
 • Dersler yaklaşık 50 dakikadır ve her dersin sonunda katılımcıların çoktan seçmeli test sorularını yanıtlamaları istenmektedir.
 • Katılımcılar test sorularını doğru yanıtları bulana kadar tekrar edebilir ancak belli oranda soruya doğru cevap vermeden bir sonraki derse geçmek mümkün değildir.
 • Program içindeki dersler bir konu akışı içinde sıralandığı için dersleri atlayarak takip etmek ya da aradan başlamak mümkün değildir.
 • Tüm dersleri ve testleri başarı ile tamamlayanlar sertifika hakkı kazanırlar.
 • Dönem boyunca hem teknik hem de içerikle ilgili konularda katılımcılara destek verilecek ve soruları cevaplanacaktır.

Ders içeriklerini nasıl, ne zaman elde edebilirsiniz?

 • Katılımcılar, derslerin içeriklerinin yer aldığı sunumları, dersin metnini ve bir sayfalık özetini elektronik olarak indirebilir ve kendilerine bir arşiv oluşturabilir.
 • Ders videoları sadece dönem boyunca platform üstünde erişilebilir olacaktır. İndirmek mümkün değildir.

 

Program kaç kez yayına girecek?

Program dönemleri aşağıdaki gibidir. İlgi yoğunluğa göre yeni dönemlerin açılması mümkündür.

 • 1 Nisan-31 Mayıs (Başvuru süreci sona ermiştir.) 
 • 11 Haziran-11 Ağustos
 • 3 Eylül-3 Kasım
 • 4 Kasım-4 Ocak

Son dönem: 4 Kasım 2019 - 4 Ocak 2020

Yayın Tarihi: 28 Eylül 2019 Cumartesi 01:00
YORUM EKLE

banner19

banner36