Anadolu Kültür Buluşmaları Kasım ayında Mardin ve Diyarbakır'da

Anadolu Yazarlar Birliği’nin, kültür sanat hayatında sivil toplum kuruluşlarının önemli bir yeri olduğu düşüncesiyle pandemi öncesinde “Gittikçe Geliyoruz” diyerek başlatıp ara verdiği kültürel bir seferberlik olan Anadolu Kültür Buluşmaları, geçtiğimiz ay itibariyle yeniden hayata geçirildi...

Anadolu Kültür Buluşmaları Kasım ayında Mardin ve Diyarbakır'da

Her ay farklı şair ve yazarlardan oluşan bir heyetle Anadolu’nun muhtelif şehirlerine ziyaretler gerçekleştirilecek olan buluşmalarda, Ekim ayında Sinop ve Samsun programları gerçekleştirilmiş; hem kültür sanat dostlarıyla, hem de o şehirdeki kültür sanat aktörleriyle bir araya gelinmişti.

Kasım ayı programı çerçevesinde ise 17 Kasım Çarşamba Mardin, 18 Kasım Perşembe günü ise Diyarbakır’da bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Anadolu Yazarlar Birliği tarafından “Toplumların ve ülkelerin, maddi kalkınmalarına manevi ve kültürel kalkınmayı da eklemeleri gerekmektedir. Kalkınmanın kültürel boyutunun ihmal edilmesi durumunda, maddi kalkınmanın kısa vadedeki görece refahı bir aldanışa yol açar ve yanlışın farkına varıldığında çoktan açılmış olan makas, toparlanmayı daha güç bir hale getirir... Vakit, kültürel bir ihya için topyekün mücadele vaktidir! Her kişi ve kurum kendi çevresinden başlayarak imkanları ve gücü nispetinde meselenin hayatiyetini yüksek sesle ifade etmelidir.” sözleriyle açıklanan “Anadolu Kültür Buluşmaları” kapsamında, şair ve yazarlar ana meselesini gençlik ve kültür olarak belirleyerek Anadolu’yu adım adım dolaşmaya, özellikle gençlere ulaşmaya çalışıyor.

Şair ve yazarlar Mardin ve Diyarbakır’da...

Anadolu Kültür Buluşmaları kapsamında 17 Kasım Çarşamba saat 16:00’da Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenecek programda şair ve yazarlar Yusuf Tosun, Hüseyin Karaca, Mustafa Ekici ve Sıddık Ertaş yer alacak.

“Anadolu Gençliği ve Medeniyet Bilinci” başlığı altında konuyu farklı boyutlarıyla değerlendirecek olan konuşmacılar, aynı zamanda gençlerle sohbet edecek.

18 Kasım Perşembe günü saat 18:00’da gerçekleştirilecek Diyarbakır programının başlığı ise “Popüler Kültür Karşısında Anadolu ve Gençlik”.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki programda konuşmacı olarak şair ve yazarlar Yıldız Ramazanoğlu, Yusuf Tosun, Erol Erdoğan, Sıddık Ertaş ve Hüseyin Karaca yer alacak.

Yayın Tarihi: 16 Kasım 2021 Salı 09:00
YORUM EKLE

banner19

banner36