Akşemseddin Göynükte anıldı!

Akşemseddin biraz resmi oldu ama hiç yoktan anıldı! İlerde daha sivil, daha tatlı anılır inşallah!Onbinler, Diyar-ı Akşemseddin Göynük'e akın etti.

Akşemseddin Göynükte anıldı!

Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Geleneksel Akşemseddin Hazretleri'ni Anma Günü'nde 10 binler, Diyar-ı Akşemseddin Göynük'e akın etti. Bolu Valiliği koordinatörlüğünde, Göynük Kaymakamlığı, Göynük Belediyesi ve Akşemseddin Hazretleri Vakfı tarafından 1988 yılından bu yana düzenlenen etkinlik bu yıl 22'ncisi olarak 23-24 Mayıs 2009 tarihlerinde gerçekleşti.

 

Ender Doğan'la Göynük'te Tassavvuf rüzgarı esti

Programın ilk gününde etkinlikler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehter Bölüğü'nün konseriyle başladı. Daha sonra, Fatih Sultan Mehmet'in hocası, İstanbul'un manevi Fatih'i Akşemseddin Hazretleri'nin hayatı, ilim ve bilim adına yaptıkları ve hayata dair verdiği mesajlar Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Emin Işık tarafından anlatıldı. Tasavvuf Müziği konseri ve sema gösterileriyle devam eden etkinlikte Tasavvuf müziği sanatçısı Ender Doğan, sahnede birbirinden güzel eserler seslendirdi. İlk gün etkinlikleri havai fişek gösterileriyle son buldu.

 

 

Mehter Konseri büyüledi

Programın ikinci gününde ise etkinlik protokolün katılımıyla, Ömer Sıkkini Hazretleri Türbesi ve Akşemseddin Hazretleri Türbe önlerinde yapılan dualarla başladı. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehter Bölüğü ile protokol, türbe önünden Pazaryeri Meydanı'na  kadar yürüdü. Mehter Konseriyle başlayan programda protokol konuşmalarının ardından, Göynük Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Sergisi açıldı ardından, Belediye Düğün Salonu'nda yemek yenildi.

 

Etli-Pilav ikram edildi

Günler öncesinden kurulan dev yemek çadırından vatandaşlara etli-bulgur pilavı, helva ve ayran ikramları yapıldı. Fatih Sultan Mehmet'in hocası, İstanbul'un manevi fatihi Akşemseddin Hazretleri'nin Türbe önünde vatandaşlar dua etti, Gazi Süleyman Paşa Camii'deki Cami programında Mevlid-i Şerif dinledi.

 

Etkinliğe çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

 

Huri Yazıcı bildirdi!

YORUM EKLE