Ahmet Yesevi'den Yunus Emre'ye Türk Tasavvuf Düşüncesi Çalıştayı

Yunus Emre’nin vefatının 700'üncü yılı olması, 2021 yılının UNESCO tarafından anma yıl dönümleri kapsamına alınması ve Cumhurbaşkanlığı tarafından da “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmesiyle birlikte İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Sultanbeyli Belediyesi ortaklığında ''Ahmet Yesevi'den Yunus Emre'ye Türk Tasavvuf Düşüncesi Çalıştayı'' düzenlenecek.

Ahmet Yesevi'den Yunus Emre'ye Türk Tasavvuf Düşüncesi Çalıştayı

7 Nisan 2021 saat 11:00'da gerçekleştirilecek çalıştayın amacı, Orta Asya'dan Anadolu'ya, Ahmet Yesevi'den Yunus Emre'ye uzanan zaman diliminde Türkçe konuşan halklar üzerinde derin izler bırakmış önde gelen mutasavvıfların biyografilerini oluşturmak, tasavvuf kültürü içerisindeki ve Türklerin İslamlaşma sürecindeki tesirlerini ortaya koymak olacak.

Çalıştay'ın açılış konuşmalarını İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Mahmut Ak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin yapacak.

Çalıştayın açılış oturumları İstanbul Üniversitesi YouTube hesabından diğer tüm oturumlar da Sultanbeyli Belediyesi YouTube hesabından canlı olarak takip edebilecek.

Üç oturumdan oluşan çalıştayın birinci oturumu 15:00'da başlayacak. Birinci oturumda, ''Ahmet Yesevi ve Türk Dünyasına Etkisi", ikinci oturumda, ''Yunus Emre ve Düşünce Dünyası'', üçüncü oturumda ise ''Yunus Emre'nin Yüzyılı: Türk Sufiliğinin Mimarları'' konu başlıkları ele alınacak.

Yayın Tarihi: 05 Nisan 2021 Pazartesi 18:00
banner25
YORUM EKLE

banner26